- #Blockchain
- 4 min.
- 27.5.2018
Kryptomeny a popkultúra alebo ako Simpsonovci opäť predpovedali budúcnosť
Kryptomeny sa neobjavujú len v tom skutočnom svete, ale sú súčasťou aj zábavného priemyslu a taktiež popkultúry. Nie po prvé sa stalo, že kultový seriál Simpsonovci predpovedal budúcnosť.
Napriek tomu, že kryptomeny vznikli pred približne 10 rokmi, kedy sa objavil po prvýkrát pojem Bitcoin, do širšieho povedomia sa dostali až minulý rok, kedy ich hodnota závratne stúpala.
Seriál Simpsonovci, ktorý sa vysiela už takmer 30 rokov, je známy svojimi predpoveďami budúcnosti. V roku 2000 napríklad predpovedali, že v budúcnosti bude mať USA prezidenta Trumpa a v roku 2007 predpovedali, že americká agentúra NSA odpočúva ľuďom hovory, čo sa potvrdilo v roku 2013 na základe výpovede Edwarda Snowdena.
Zaujímavosťou je, že drobný odkaz na kryptomeny sa objavil v Simpsonovcoch ešte v roku 1997. Najnovšie Simpsonovci pridávajú odkazy aj do nových dielov a tí z vás, ktorí hrajú mobilnú hru The Simpsons: Tapped Out si môžu vyskúšať nový prídavok Crypto Cool, ktorý do hry pridáva Bitcoiny.
V rámci prídavku postava Martina Princa vysvetľuje, čo je to blockchain. Vtipný je aj citát „O blockchaine som prvýkrát počul minulý týždeň, no už teraz som naň expert“, ktorý odkazuje na veľký počet ľudí, ktorí sa stali odborníkmi na kryptomeny. V prídavku dokonca budete môcť aj ťažiť Bitcoin.
Odkazy na kryptomeny sa však neobjavujú iba v Simpsonovcoch. Referencie sa objavili už v seriáloch ako Family Guy, Good Wife, Almost Human či House of Cards.
Kryptomeny sa najnovšie objavili aj v komikse Marvel Comics’ Hunt for Wolverine – Adamantium Agenda #1. V komikse sa objaví vtipná hláška, kedy musí postava Tonyho Starka vykonať platbu v Bitcoinoch. Na otázku, či nie je riskantné platiť v kryptomenách, Tony Stark odpovedá: „Sme pol míle pod vodou vo vysoko-natlakovanej kapsule spolu s kriminálnymi živlami, ktoré budú pravdepodobne obchodovať s výbušnými a experimentálnymi zbraňami a teba trápi…Bitcoin?“
Podobné odkazy môžeme čakať v popkultúre aj naďalej. Čím viac sa kryptomeny budú objavovať v mainstreamových programoch, tým skôr sa môžu zbaviť nálepky riskantných, nikým nekontrolovaných peňazí, ktoré vlastne neexistujú či nemajú hodnotu.