Výkon procesorov v smartfónoch rastie z roka na rok. Avšak zdá sa, že výkon sám o sebe nepostačuje na to, aby tento posun pocítil aj používateľ. Huawei je prvým výrobcom smartfónov, ktorý integruje umelú inteligenciu do vnútorných procesov v smartfóne. Vyšliapáva tak cestu novým technológiám a poskytuje dosiaľ nevídané možnosti ich využitia.
Z náročných úloh sa stanú jednoduchšie
Mnohé úlohy sú pre dnešné smartfóny a ich moderné procesory stále veľmi náročné. Ako príklad môže poslúžiť proces, pri ktorom sa smartfón musí rozhodnúť, ako nastaviť ostrosť fotografie. Znamená to, že musí rozoznať, či je objekt v popredí a ponechať ho ostrý, alebo naopak, či ide o pozadie. Prvým riešením je stanoviť algoritmy fotoaparátu na identifikáciu tváre. Ak je na zábere viditeľná tvár osoby, ostrosť a expozícia by mali byť automaticky upravené tak, aby fotografovaný objekt vyzeral čo najlepšie. Toto jednoduché a efektívne riešenie automaticky zvyšuje pravdepodobnosť, že sa nám podarí kvalitný a dobre vyzerajúci záber. Stále však hovoríme o pomerne jednoduchom procese, ktorý je obmedzený iba na jednu scénu: fotenie portrétov.
Zariadenia s umelou inteligenciou idú v tomto smere omnoho ďalej. Koncom marca Huawei predstavil novinku P20 Pro, ktorá dokáže identifikovať 19 rôznych typov fotografovaných scén. Sám identifikuje, či ide o psa, mačku, jedlo, záber z blízka, zasneženú či nočnú krajinu. Inak povedané: smartfón s umelou inteligenciou sa na zobrazované prostredie pozerá rovnakým spôsobom, ako by to robil človek, avšak vykonáva nastavenia rýchlejšie. To by nebolo možné bez neurálneho procesoru čipsetu Kirin 970, ktorého výkon je pripravený pre potreby umelej inteligencie.
Fotografom za pár sekúnd
Tento rok prišli smartfóny Huawei s ďalšími inovatívnymi riešeniami, ktoré posunuli každodenný život vďaka inteligentným technológiám opäť o kus ďalej.
Jednou z funkcií noviniek P20 a P20 Pro je napríklad automatické rozpoznávanie horizontu pri fotení prírodných scenérií. V praxi to znamená, že telefón rozpozná, či ho držíte správne, a v prípade, že nie, sám navrhne úpravu podľa zobrazovanej krivky horizontu. Táto funkcia fotoaparátu umožňuje zhotovovať vždy dokonale zábery.
Ak je pozadie príliš jasné, automaticky upraví expozíciu nielen podľa úrovne jasu, ale aj s ohľadom na objekt, ktorý chceme odfotografovať. Tieto inteligentné telefóny dokážu rozlišovať medzi jednotlivými scénami ako je polooblačno, fotenie proti svetlu, budova, krajinka či osoba – a to dokonca aj vtedy, keď nie je viditeľná tvár človeka.
Algoritmy umelej inteligencie môžu slúžiť napríklad aj na vyspelú organizáciu fotogalérie. Toto veľké jarné upratovanie fotografií si môžete užiť konkrétne v modeloch Mate 10 Pro, P20 a P20 Pro. V praxi to znamená, že používateľ môže nájsť akúkoľvek požadovanú fotku v zlomku sekundy na základe miesta, odkiaľ snímka pochádza, alebo aj fotografovanej scény (krajina, jedlo, dokument a pod.).
Aj úprava videí sa stáva omnoho jednoduchšou – editor vie jednoducho odstrániť jeho najnudnejšie a najpomalšie časti. Telefón tiež ponúkne špeciálne efekty, pri ktorých zohľadní tému fotografie či videa. Používateľ tak bude uchránený od najrutinnejších krokov, ktoré úpravy foto a videomateriálu sprevádzajú.
Vylepšenie tradičných funkcií
Aj pri všetkých inováciách a plejáde funkcií, ktoré dnešné zariadenia ponúkajú, stále platí, že telefón je určený v prvom rade na telefonovanie.
Kvalita hlasového hovoru sa vďaka umelej inteligencii výrazne zlepší, pretože bude vedieť rozlišovať medzi konverzáciou, hudbou alebo zvukom v pozadí. Táto inovácia nahrádza dosiaľ používané jednoduché algoritmy, ktorých úlohou bolo len potlačenie či odstránenie okolitého šumu. Huawei P20 Pro automaticky rozlišuje medzi viacerými druhmi zvukov a tento rozdiel je pri telefonickej konverzácii okamžite poznať.
Efekt umelej inteligencie sa odrazí aj na úspore batérie. Smartfón sa nielen naučí návyky svojho používateľa, ale sám pochopí vlastné potreby, čoho dôsledkom bude efektívnejšie využívanie energie. Telefón si, napríklad, všíma, ktoré aplikácie používate najčastejšie, a automaticky deaktivuje tie, ktoré vyhodnotí ako nepotrebné.
Výrobcovia mobilných zariadení si uvedomujú, že tento rapídny skok vo vlastnostiach fotoaparátov, procesorov či displejov nespôsobili len lepšie komponenty. Ale ide o doslova malú revolúciu, ktorú spustil Huawei za pomoci umelej inteligencie a supervýkonných procesorov.