Indukčné nabíjacie podložky zastrešené štandardom Qi sú zatiaľ skôr karikatúrou bezdrôtového nabíjania. Káble a konektory pri nich síce nepotrebujete, ale vyžadujú si pomerne presné uloženie nabíjaného zariadenia na podložku.
Majster svetla
Viac slobody zrejme prinesú technológie schopné efektívne prenášať energiu na väčšie vzdialenosti ako WiTricity, alebo WattUp. Aspoň v rámci miestnosti navodia istý pocit voľnosti a komfortu.
Popri magnetickej rezonancii a elektromagnetickej indukcii sa teraz hlási o slovo aj ďalšia forma elektromagnetickej energie. Vedci z americkej Paul G. Allen School of Computer Science & Engineering pri University of Washington (UW) testujú bezdrôtové nabíjanie mobilných zariadení pomocou laseru.
Údajne sa im už podarilo nabiť smartfón v rámci miestnosti rovnako rýchlo, ako cez kábel USB. (Z textu uverejneného v magazíne Phys.org nie je jasné, či majú autori na mysli nabíjanie z USB portu počítača, alebo sieťovú USB nabíjačku. Pravdepodobne ide o pomalšiu z uvedených možností, teda počítač.)
Vedci umiestnili nabíjací článok s prijímačom energie na zadnú časť mobilu. Prídavný chladič zaisťuje ochranu proti prehriatiu. Systém tiež okrem zväzku silových lúčov vysiela aj bezpečnosté lúče, ktoré slúžia na monitorovanie, či sa do nebezpečnej zóny nedostal človek (alebo zviera). Laserový lúč by mohol totiž ľahko poškodiť zrak.
Úzky laserový lúč môže dodávať stály výkon 2W na plochu 15 centimetrov štvorcových zo vzdialenosti až 4,3 metra. Ale vysielač môže byť upravený tak, aby rozšíril priemer nabíjacieho lúča na plochu až 100 cm2 zo vzdialenosti 12 metrov.
Toto rozšírenie prináša väčšiu toleranciu šírky nabíjacej plochy, takže nabíjaný smartfón by bolo možné umiestniť kdekoľvek v rámci tejto plochy.
Ako to funguje?
Prototyp nabíjacieho systému umiestnený na zadnej strane smartfónu pozostáva z fotovoltaickej bunky pripojenej k termoelektrickému generátoru. Výskumníci naprogramovali inteligentný telefón tak, aby signalizoval svoju polohu vysielaním vysokofrekvenčných akustických signálov. Tie sú nepočuteľné pre ľudské uši, ale sú dostatočne zreteľné pre malé mikrofóny na laserovom žiariči.
„Tento akustický lokalizačný systém zabezpečuje, že vysielač dokáže rozpoznať, kedy používateľ položí smartfón na nabíjaciu plochu“, uviedol spoluautor výskumu Vikram Iyer, doktorand na UW. Keď vysielač detekuje smartfón na nabíjacej ploche, zapne laser a začne nabíjať batériu.
„Laserový lúč nabíja mobil rovnako rýchlo, ako keď je pripojený do USB portu. Namiesto pripojenia telefónu ho však jednoducho umiestnite na stôl,“ uviedol ďalší zo spoluautorov výskumu, Elyas Bayati, doktorand UW.
Výskum technológie sa zatiaľ nachádza v počiatočnej fáze, jeho komercionalizácia je však viac než otázna. Oproti dnes už rozšírenej technológii Qi a nádejnej WattUp totiž neprináša žiadne výhody, zato zopár nevýhod áno.
Fotoelektrický snímač s chladičom nebude jednoduché nenápadne integrovať do krytu zariadení a problematická bude zrejme aj energetická efektivita prenosu vyžadujúceho dvojitú konverziu z elektriny na svetlo a naopak. Výhodou môže byť zníženie expozície elektromagnetickým smogom, ktorú ale prototyp kompenzuje ultrazvukovým „sonarom“.
Nevýhodou zas nutná priama viditeľnosť vysielača. Hlavný rozdiel oproti Qi podložke je teda vzdialený a komplikovaný vysielač energie, pretože miesto nabíjania musí byť takisto presne lokalizované.
Zatiaľ sa teda na laser pri nabíjaní príliš netešme, ale ktovie, či nás v budúcnosti táto, alebo podobná technológia neprekvapí.