Počas posledných dní mediálnym svetom preletela správa o spoločnosti Cambridge Analytica, ktorá dokázala neskutočne využiť dáta získané o používateľoch Facebooku a ovplyvňovať dokonca i voľby vo svete. Najväčším škandálom je určite voľba prezidenta v USA, no spoločnosť má podľa Channel 4 prsty v množstve ďalších volieb, dokonca aj tých v susednom Česku. Ako sa proti tomuto brániť?
Ak neviete čo sa vlastne udialo, pozrite si reportáž Channel 4 (video vyššie i nižšie), príp. si prečítajte články na našom partnerskom Denníku N.
A ako sa proti tomu brániť? Nie je to jednoduché, no máme pre vás niekoľko rád, ako sa podobným využitiam vyhnúť.
1. Odíďte z Facebooku
Najjednoduchšie, no zároveň najťažšie riešenie. Facebook je pre mnohých používateľov každodenný spoločník a úplné vymazanie z najväčšej sociálnej siete nemusí byť pre nich ľahké. Na druhej strane to môže byť vcelku prospešné pre dušu a osobný život. Záleží.
2. Nerobte nič
Ak už z Facebooku nechcete odísť, pokojne tam ostatne, ale nerobte na ňom absolútne nič. Nehrajte sa primitívne hry, nekomentujte ani nelajkujte žiadne príspevky. Cambridge Analytica si dokázala práve zo správania ľudí na Facebooku vytvoriť unikátne profily a podľa toho im podsúvala (nenápadne) najrôznejšie posty a reklamy.
3. Upravte si bezpečnostné nastavenia
Ak sa už chystáte na Facebooku ešte ostať a chcete naďalej fungovať so všetkými „páčikmi“ a komentármi, pozrite si aspoň nastavenia súkromia a špeciálne aplikácií, ktorým ste dali práva pre sledovanie vášho profilu.
Priznám sa, že ja som toto nemal otvorené hodne dávno a medzičasom sa mi tu nazbierali desiatky služieb, ktorým som dal prístup k svojmu profilu a tým aj profilom mojich známych. Len zo zaujímavosti si otvorte jednotlivé appky a služby, ktoré máte v zozname a pozrite si, čo všetko ste im povolili.
Už len na čo je Bingu toľko informácií o mne? A pritom je Bing (Microsoft) možné považovať za hodnovernú spoločnosť v porovnaní s mnohými inými aplikáciami či službami.
Tieto appky si pokojne vymažte aj všetky, príp. si nechajte iba tie najpoužívanejšie. Inak budete musieť opäť klikať na prihlásenie sa, napríklad cez Facebook účet. Väčšina týchto služieb ale umožňuje sa prihlásiť pomocou Gmail účtu. Otázne ale je, koľko a akých informácií vypúšťa do sveta o nás Google. Veriť gigantom je stále ťažšie, hlavne po takýchto aférach, aká postihla Facebook.
Ďalšou možnosťou obmedzenia sledovania vášho súkromia je vypnutie využívania Facebooku na prihlasovanie či používanie týchto aplikácií úplne. V okne pod zoznamom aplikácií nájdete položku Aplikácie, webstránky a doplnky v ktorej môžete kompletne vypnúť platformu Facebooku.
Z popisu je ale jasné, že sa tým ukrátite o možnosť využívania Facebook účtu na prihlasovanie do rôznych služieb či aplikácií. Ak vám to neprekáža, pokojne stlačte Zakázať platformu.
Pod týmto panelom nájdete ďalšiu zaujímavú položku – Aplikácie, ktoré používajú ostatní. „Ľudia na Facebooku, ktorí môžu vidieť vaše informácie, ich môžu prenášať do aplikácií, ktoré používajú. Získavajú tým lepšie prostredie, ktoré má sociálnejší rozmer. Pomocou nastavení nižšie môžete určiť kategórie informácií, ktoré môžu ľudia preniesť do aplikácií, hier a na weby, ktoré používajú.“
Aby som nezabudol, nezabudnite si skontrolovať časť Súkromie. Pokojne stavte aj na Zúženie publika všetkých minulých príspevkov. Vďaka tomu sa všetky doterajšie príspevky na Facebooku zmenia na neverejné, resp. zobrazované iba priateľom.
Zmeniť si môžete aj nastavenia vlastností ako Kto môže vidieť zoznam priateľov? Kto vás môže vyhľadať podľa e-mailovej adresy apod. Vypnúť si môžete aj povolenie pre externé vyhľadávače.
4. Vymažte minulosť
Theodor Fontane povedal: „Minulosť? Neexistuje! Bola.“ Verím, že tak ako ja, aj mnohí z vás majú na Facebooku posty z minulosti, na ktoré nepotrebujeme spomínať. Po dlhých rokoch používania Facebooku sa v ňom nájdu informácie, na ktoré sme aj tak zabudli, tak je úplne zbytočné si ich nechávať. Navyše boli tak dávno, že už vôbec nemusia platiť. Pokojne ich všetky vymažte.
Žiaľ, také jednoduché to nie je. Ako písal kolega pred pár dňami, Facebook vie toho o nás veľmi veľa, aj keď sme tieto informácie už dávno vymazali.
V Chrome na to existuje šikovné rozšírenie, ktoré bude postupne mazať všetko čo ste kedy vykonali na Facebooku. Vyskúšajte, budete prekvapení, koľko ste toho s Facebookom „zažili“. Neveríte? Pozrite si váš záznam o činnosti. Nemajte obavu, Social Book Post Manager má veľmi vysoké hodnotenie od desiatok tisíc používateľov, len mu mazanie trvá veľmi dlho.
5. Myslite na budúcnosť
Človek je od prírody tvor zábudlivý. Aféra Cambridge Analytica prehrmí, možno si čosi v nastaveniach zmeníte, no o pár mesiacov na to zabudnete a pokojne budete využívať Facebook na ďalšie a ďalšie aplikácie, hry a iné často nebezpečné zdroje informácií o vás.
V Google Chrome (i ďalších prehliadačoch) existujú tzv. tracker blockery. Ide o aplikácie, resp. rozšírenia, ktoré blokujú akékoľvek získavanie informácií o vás. Jedným z nich je napríklad Disconnect či Privacy Badger, ktoré fungujú na viacerých webových prehliadačoch. Pomôcť vie aj adblocker.