Výhody
- Výkonný hardvér
- Dizajn
- 120 Hz displej s G-sync
Nevýhody
- Výdrž batérie
- Väčšia hmotnosť
- Pomalšia odozva displeja
Musím priznať, že sa mi dizajn nového Omenu páči viac ako zbytočne osvietené počiny, ktoré sa dajú nájsť na trhu s hernými notebookmi. Podsvietená klávesnica je logický krok, ktorý napomáha používaniu, no podsvietiť každý kút notebooku je jednoducho priveľa.
Aj preto mi je dizajn notebooku sympatický. Ostré hrany navodzujú dojem výkonu. Jeden centrálny kĺb pre displej dopĺňajú po bokoch dva „výfuky“ pre teplý vzduch. Príliš mnoho detailov nenájdete na žiadnej strane zariadenia, no popravde je tu všetko čo očakávate.
Farebne stavil výrobca na osvedčenú kombináciu čierneho tela a červených detailov, pričom dominantným znakom je veľké „X“ na kryte displeja.
Je to práve klávesnica, ktorá napriek svojej zdanlivej jednoduchosti poskytuje všetky klávesy, ktoré by mal herný stroj obsahovať. Nájdeme tu veľké smerové šípky, veľké funkčné klávesy, ľahko stlačiteľný medzerník a stĺpec makro klávesov. Klávesy W,A,S a D sú červené, čo je milý detail.
Pod klávesnicou nájdeme pomerne malý touchpad, ktorý má oddelenú dvojicu tlačidiel. Funguje tak ako má, no použitiu externej myši pri hraní sa aj tak nevyhnete.
Použitý 17“ displej má podobne ako u mnohých iných herných notebookov iba Full HD rozlíšenie. Na druhej strane vyniká 120 Hz obnovovacou frekvenciou a podporou Nvidia G-Sync. Čomu som úplne neporozumel je viditeľne pomalšia odozva displeja.
Použitie IPS panelu síce dodalo notebooku skvelé pozorovacie uhly a dobré podanie farieb, no ak hráte hru s nižšou obnovovacou frekvenciou, tak je vidieť „duchov“. Je pravda, že pri 120 snímkach sa sekundu to voľným okom nerozoznáte, no je to práve kvôli plynulosti hry. Pokiaľ budú nové hry v budúcnosti náročnejšie a vám sa obnovovacia frekvencia zníži, tak môžete naraziť práve na tento problém.
Omen má všetko čo poriadny herný stroj potrebuje. Silný štvor-jadrový procesor Core i7 a 16 gigabajtov operačnej pamäte robia podporu grafickej karte Nvidia Geforce GTX 1070. 512 GB SSD disk postačí na hry aj operačný systém, zatiaľ čo 1 TB pevný disk poslúži na menej náročné dáta.
Chladenie notebooku je primerané výkonu hardvéru. Dvojica ventilátorov spoľahlivo odvádza teplo a tak sú frekvencie procesora aj grafickej karty držané na maxime po väčšinu času. Ventilátory ale rozhodne budete počas hrania počuť. Ich hluk nie je ničím čo by nefiltrovali kvalitné slúchadlá, no nejedná sa ani o práve tichý chod.
Ak sa pozrieme na strany notebooku, tak uvidíme pomerne štandardnú, respektíve v dnešnej dobe už nadštandardnú paletu portov. Okrem Trojice USB 3.0 portov a jedného USB-C tu nájdeme až dva výstupy pre externý displej a to Mini DisplayPort a HDMI. Navyše je to plnohodnotná sieťová karta. Nechýba ani čítačka pamäťových kariet. Pre niekoho bude podstatná aj prítomnosť DVD mechaniky, ktorá sa dnes už takmer vytratila počítačovej sféry.
V neposlednom rade spomeniem aj dvojicu reproduktorov, ktoré hrajú prijateľne. Najviac mi v nich chýbala basová zložka, ale ako vždy je tu možnosť použiť externé reproduktory. Výdrž batérie sa pri troche snahy dostáva na výrobcom deklarované 4 hodiny a 15 minút.
Notebook má pritom veľkú batériu a pod-taktované komponenty. G-Sync však znemožňuje použitie integrovanej grafickej karty v procesore a to je pravdepodobne hlavný dôsledok vyššieho odberu energie.
HP nám umožnilo spoločne s notebookom otestovať aj širokú škálu originálneho príslušenstva. Mechanická klávesnica HP Omen 1100 je podobne ako notebook vyvedená v rovnakej farebnej schéme. Modré mechanické spínače sa vyznačujú „klikavým“ zvukom a miernym odporom pred samotným stlačením. Pre mnohých hráčov to tak nebude neznáma skúsenosť.
Podsvietenie klávesnice je pevne nastavené na červenú farbu. Klávesnica ako taká spadá svojimi funkciami do nižšej kategórie herných kláves. To znamená že si na nej dobre zahráte, ale chýbajú jej pokročilejšie nastavenia prispôsobenia jasu a vlastností kláves.
Oceňujem že klávesnica vytvára prirodzený sklon, ako aj farebne odlíšené klávesy „WASD“. Naopak mi je trocha ľúto, že klávesnica nemá žiadne programovateľné makro klávesy, ktoré mnohí hráči využívajú. Internetové zdroje uvádzajú, že klávesnica bola niekedy dostupná za približne polovičnú cenu ako dnes. V tej dobe by som ju rozhodne doporučil, pri súčasnej cene 109 € je ale v tvrdej konkurencii často vybavenejších modelov iných značiek.
Herná Myš HP OMEN Mouse 600 je cenovo prijateľnejším kúskom (69 €). Napriek tomu poskytuje pomerne nadštandardné parametre. Optický snímač je schopný pracovať s citlivosťou 12000 bodov na palec a myš disponuje „tlačidlom ostreľovača“ ktoré dočasne zníži citlivosť, ako aj tlačidlom na prepínanie citlivosť počas hrania.
Farebná schéma myši sa pritom prispôsobuje tomu akú citlivosť máte momentálne nastavenú. Môžete dokonca aj zmeniť váhu myši pomocou trojice priložených závaží, no pre niektorých hráčov bude aj pri použití všetkých troch stále ľahká.
Všetko to znie skvele až na absenciu softvéru, ktorým si viete tieto funkcie nastaviť. To je v dnešnej dobe už skoro samozrejmá vec. Absencia tohto detailu sa dá prežiť u myšky tejto cenovej kategórie, no to by nesmel výrobca použiť pomerne bežnú kombináciu ľavého a pravého tlačidla na obnovenie predvolených nastavení myši.
Hráte hru, pravým tlačidlom si napríklad priblížite zameriavač zbrane, ľavým spustíte paľbu a po 3 sekundách je myš v pôvodných nastaveniach. Vážne premýšľam, či ten kto navrhoval túto myš hral hry, pretože keď sa mi to stalo prvýkrát, tak som ani netušil čo sa deje, keďže pribalený manuál o tejto funkcii mlčí (aspoň teda v jazykoch, ktorým rozumiem).
Každopádne poslednými kusmi príslušenstva bola dvojica látkových podložiek pod myš. Menšia 100-ka je určená iba pre priestor myši, zatiaľ čo HP Omen Mouse Pad 300 vám pokryje celý pracovný stôl. V oboch prípadoch sa jedná o látkové podložky, na ktorých by ste mali bez problémov „najazdiť“ 250 kilometrov.
Osobne som sa viac stotožnil z väčším modelom, ktorý slúžil aj ako podložka pre zápästie ku klávesnici. Pohyby myši sú na podložke bezchybné a presné, takže svoj účel plní tak ako má.
Omen 17 od HP je silný a výkonný notebook, ktorý predčil svojho predchodcu, a disponuje novými technológiami. G-Sync je výhodou aj nevýhodou, pretože je nekompatibilná s technológiou Optimus a tak je výdrž notebooku podstatne nižšia ako u modelov bez G-Syncu. Takisto odozva displeja či hmotnosť celého zariadenia nemusí potešiť každého. Široká paleta portov, výkon ktorý stačí najnovším titulom a nevšedný dizajn sú ale prednosťami, ktoré rozhodne oslovia.