Reklama

Bill Gates: Kryptomeny súvisia so zabíjaním ľudí

Zdroj | AP
Juraj Procházka
Zdroj | AP
Zdroj | AP

Pred kryptomenami ako Bitcoin, varujú mnohí ekonómovia a analytici, ktorí ich napriek lukratívnym kurzom považujú za usilovne nafukovanú bublinu. Po páde tejto pyramídy môže väčšina investorov prísť o majetok, ktorý do kryptomien vložili.

Fiktívna hodnota však nie je jediným negatívom kryptomien.

Pozrite si

Facebook zakazuje reklamy na kryptomeny, aby chránil používateľov pred podvodmi

Tým ďalším, rovnako podstatným, je anonymita obchodovania. Vo veľkom ju využívajú zločinci na financovanie nelegálnych transakcií. Podľa štúdie Univerzity v Sydney sa až štvrtina používateľov bitcoinu podieľa na nelegálnych aktivitách. S nezákonnou činnosťou je údajne spojená až polovica transakcií, čo zodpovedá obratu 72 miliárd USD ročne.

Varovanie multimiliardára

Pred kryptomenami najnovšie varuje aj spoluzakladateľ a bývalý šéf Microsoftu Bill Gates, ktorý je druhým najbohatším človekom na svete (za šéfom Amazonu Jeffom Bezosom). Gates tvrdí, že pomerne úzko súvisia so zločinom a dokonca so zabíjaním ľudí.

Zdroj | coindesk

Bill Gates je znepokojený tým, že revolúcia blockchain (čo je „účtovná kniha“ kryptomien) je zároveň revolúciou finančnej kriminality, terorizmu a obchodovania s drogam. Tým sa „pomerne priamym spôsobom“ podieľa na zabíjaní ľud.

Pozrite si

Koľko kryptomien existuje na začiatku roka 2018?

„Hlavnou črtou kryptomien je ich anonymita. Nemyslím si, že je to dobrá vec. Schopnosť vlád odhaliť pranie špinavých peňazí, daňové úniky a financovanie terorizmu je dobrá vec. Teraz sa kryptomeny používajú na nákup fentanylu a iných drog, takže je to unikátna technológia, ktorá spôsobuje smrť pomerne jasným spôsobom. Myslím si, že špekulatívna vlna okolo primárneho úpisu mincí ICO a kryptomien je z dlhodobého hľadiska veľmi riskantná,“ uviedol B. Gates.

Zdroj | photobucket

Pre portál CNBC počas stretnutia Reddit „Ask Me Anything“ povedal, že kryptomeny sú skutočne zlé, pretože pomáhajú ľuďom, ktorí chcú udržať svoje finančné transakcie skryté pred vládou. Zdá sa, že ďalšie kryptomeny, ktoré prišli po Bitcoine, majú pre zločincov ešte atraktívnejšie vlastnosti, spočívajúce v ešte väčšej anonymite a lepšie ukrytej transakčnej histórii.

Upozornil tiež na to, že kryptomeny sa používajú na financovanie terorizmu a pranie špinavých peňazí, preto by vlády mali mať možnosť kontrolovať ich pôvod.

Skončí doba „cashu“?

Faktom je, že niektoré virtuálne meny sú anonymné viac než iné. Kryptomena Monero sa napríklad s obľubou používa pri platbách na Darknete a takisto Zcash je anonymný viac ako Bitcoin. Paradoxom je, že vlastné kryptomeny začínajú vytvárať aj vlády niektorých štátov.

Zdroj | Kaspersky Lab

Komunita orientovaná na kryptomeny sa voči slovám Billa Gatesa ohradila. Anthony Pompliano, investor sústreďujúci sa na rizikový kapitál, dodal, že virtuálne meny nie sú striktne anonymné. Rovnaké argumenty, aké Bill Gates uviedol proti týmto menám sa môžu použiť aj na klasické meny. Tiež sa za ne dajú kúpiť zbrane, aj drogy.

Pozrite si

Venezuela zverejnila detaily ohľadne svojej kryptomeny Petro

Väčšina digitálnych mien je len „kvázi anonymná“ a spravodajské agentúry ako FBI, alebo DEA už údajne pracujú na postupoch, ako transakcie s kryptomenami sledovať, uviedol jeden z moderátorov diskusie na Reddite.

Omnoho rozšírenejším spôsobom, ako organizovaný, aj neorganizovaný zločin financuje svoje aktivity, je hotovosť. Gates na námietku hotovostných platieb, ktoré sa tiež používajú na celom svete na nákup drog, odpovedal, že u týchto transakcií musí byť človek fyzicky prítomný.

Kryptomeny na rozdiel od hotovosti však umožňujú prevod finančných prostriedkov v rámci nezákonných obchodov efektívnejšie a bezpečnejšie.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.