Výhody
- slušný výkon zariadenia
- podpora moderných formátov a kódekov
- bohaté možnosti alternatívnych softvérov
Nevýhody
- chýba USB port na prednej strane
- chýba integrácia Bluetooth a Wi-Fi
Možno budete aj vy rozmýšľať kam zaradiť novinku, ktorou je v ponuke spoločnosti VU+ nový model UNO 4K SE. Slovo UNO v názve evokuje základnú radu prijímačov tohto výrobcu. 4K samozrejme zas naznačuje podporu vysokého rozlíšenia. A čo je SE? Na balení je táto skratka označená ako „Strongly enhanced”, takže od základného modelu bude mať tento kúsok ďaleko.
A presne taká je aj skutočnosť. Nový satelitný prijímač UNO 4K SE totiž predstavuje ten známy a často vyhľadávaný ideálny stred. Prečo? To vám hneď prezradím.
Nie každý totiž potrebuje takú dávku výkonu, akú poskytuje top model VU+ ULTIMO 4K, ktorý aj naďalej ostáva kráľom medzi satelitnými prijímačmi. VU+ UNO 4K je naopak pre množstvo ľudí až príliš jednoduchým prijímačom, aj keď poskytuje podporu pre UHD vysielanie.
Nový model VU+ UNO 4K SE sa tak svojou výbavou a dokonca aj svojou veľkosťou stavia doslova medzi tieto dva prijímače. Už na prvý pohľad je o niečo menší ako najvýkonnejší model, ale výrazne väčší ako ten základný.
Práve oproti tomu základnému a staršiemu modelu získava UNO 4K SE body navyše za niekoľko riešení. Tým prvým, ktoré si všimnete určite okamžite je 2,4” TFT LCD displej na prednej strane.
Podobne ako už recenzovaný model VU+ ULTIMO 4K aj v tomto prípade ponúka plne farebné zobrazenie práve naladeného kanálu a to vrátane efektného pikonu, teda ikony danej stanice. V spodnej časti navyše zobrazuje aktívnu informáciu z EPG prostredníctvom jednoduchého pásika. Bez vyvolania informácií na obrazovke tak okamžite viete, v akej časti vysielania daného programu sa práve nachádzate.
Ak radi skúšate nové možnosti, plugin LCD for Linux umožňuje zmenu tohto malého displeja. S trochou snahy tak môžete mať na displeji zobrazené napríklad hodiny, alebo inú funkcionalitu.
Potešením je aj možnosť priameho zobrazenia vysielania. Tento malý displej teda dokáže fungovať ako samostatný televízor. Ja viem, je to taká „fičúrka”, ktorú využijete maximálne pár krát pre ohúrenie známych, ale aj tak je to sranda.
Druhou vecou, ktorú si všimnete a na prijímači VU+ UNO 4K chýbala je aktívne tlačidlo pre zapnutie a vypnutie prijímača. To nahradilo stavovú diódu, ktorá len „hlúpo“ indikovala zapnutý prijímač.
Ak prijímač otočíte, objavíte ešte viac vylepšení, ktoré potešia nejedného fanúšika značky VU+. Zadný panel totiž skrýva napríklad dvojicu USB 3.0 portov pre pripojenie externých zariadení. Osobne by som privítal aspoň jeden port aj na prednej stene. Takto budete musieť prijímač stále vyberať. Riešením je využiť predlžovací USB kábel.
Okrem toho však nechýba ani 1 Gbps Ethernet port pre pripojenie k internetu a konečne aj šuflík pre vloženie 2,5” externého disku. Žiadne káblovanie, disk len vložíte, zasuniete a hotovo. Perfektne!
Samozrejme tento disk môžete využiť priamo na nahrávanie vysielania, prípadne na uloženie vašich multimediálnych súborov. Pre nahrávanie však môžete využiť aj jeden z dvojice USB 3.0 portov, pripadne nahrávky ukladať priamo na sieťový disk vo vašej domácej sieti.
Prekvapením je aj HDMI vstup, ktorý dopĺňa HDMI výstup. Využiť ho môžete napríklad na nahrávanie signálu, ktorý do neho pustíte, alebo na jeho zobrazenie v PIP. Maximálne rozlíšenie, ktoré umožňuje HDMI vstup nahrávať pritom činí 720p.
Zásadným rozdielom oproti modelu ULTIMO 4K je „iba” jeden duálny DVB-S2 FBC tuner, ktorý je samozrejme vymeniteľný. Aj napriek tomu, že je to jeden duálny tuner v momente keď ho „nakrmíte“ dvojicou vstupov získate až osem satelitných tunerov.
Keďže sa jedná o duálny tuner máte k dispozícii hneď dva tunery, pričom každý z nich ešte obsahuje aj trojicu virtuálnych tunerov. Vďaka tomu môžete simultánne nahrávať až z ôsmych rôznych frekvencií, pričom ste obmedzený len polaritou, pásmom a polohou DiseqC.
Namiesto tohto štandardného duálneho tunera môžete do prijímača vložiť aj FBC DVB-C tuner, duálny DVB-T2 tuner, prípadne duálny DVB-S2X FBC tuner. Konfigurácia výsledného prijímača je tak len na vašich požiadavkách.
Srdcom prijímača je už známy dvojjadrový procesor Broadcom ARM s taktovacou frekvenciou 1,7 GHz. Ten je doplnený 2 GB operačnej pamäte a 4 GB eMMC flash úložiska.
Pre využívanie kariet má prijímač k dispozícii jeden slot pre kartu a jeden CI slot pre vloženie dekódovacieho modulu. Škoda však, že prijímač nepodporuje pripojenie prostredníctvom Wi-Fi alebo pomocou Bluetooth. Štandardne s ním teda nevyužijete ani nový typ diaľkového ovládania.
Našťastie môžete pre tento prípad využiť Bluetooth modul, ktorý sa pripojí do USB portu. Priama integrácia Bluetooth by však bola elegantnejším riešením.
Súčasťou balenia nového VU+ UNO 4K SE je aj nové diaľkové ovládanie. Vyzerá takmer identicky, ako diaľkové nové Bluetooth diaľkové ovládanie, s tým rozdielom, že toto používa iba Ir čidlo. Je však elegantné matné čierne s tlačidlami, ktoré majú veľmi dobrý odstup.
V balení okrem neho nájdete aj externé Ir čidlo pre diaľkové ovládanie. To pre prípad, ak by ste mali prijímač umiestnený niekde mimo. Čidlo funguje spoľahlivo a bez problémov som bol schopný prostredníctvom neho ovládať prijímač.
Softvérové prostredie prijímača je nám už veľmi dobre známe. Jedná sa totiž o alternatívny softvér z dielne VTI, ktorý poskytuje poriadnu dávku doplnkových funkcií a možností rozšírenia.
Okamžite po nastavení, ktoré je našťastie extrémne rýchle aj vďaka funkcii Fastscan máte k dispozícii zoznam kanálov. Vďaka dostatočnému výkonu, ktorým tento prijímač disponuje a tiež vďaka funkcii FCC (Fast Channel Change) je prepínanie kanálov doslova bleskové. Ale aj bez tejto funkcie trvá prepnutie kanála maximálne 1-2 sekundy.
Prijímač podporuje aj HbbTV, ktoré sa postupne dostáva do niektorých programov. Jedná sa v podstate o evolúciu teletextu, kedy umožňuje prijímač zobrazenie niektorých doplnkových informácií počas sledovania programu.
Samozrejme alternatívne softvéry, akým je aj VTI majú hlavnú výhodu v tom, že umožňujú inštaláciu rôznych doplnkov tretích strán. Inak tomu nie je ani v tomto prípade. Spomenúť treba napríklad doplnok Chromium OS, ktorý predstavuje v podstate alternatívu pre internetový prehliadač Chrome.
Novinkou, ktorá prišla v najnovších verziách softvéru VTI pre 4K prijímače je funkcia Quad PIP. Podobne ako k iným modulom a rozšíreniam aj k tejto funkcii sa dostanete dlhším podržaním modrého tlačidla na diaľkovom ovládaní.
Ako prezrádza samotný názov funkcie, dokáže na televízore naraz zobraziť štyri kanály. V každom okne tak môžete mať Full HD kanál. S UHD kanálmi zatiaľ táto funkcia nespolupracuje. Naraz teda môžete sledovať až štyri programy, pričom podobne ako pri nahrávaní aj tu možnosť voľby stanice závisí od toho, či máte obsadené oba hardvérové tunery signálom.
V opačnom prípade ste limitovaný polaritou, pásmom a polohou DiseqC. To, ktorý kanál má v danom momente aktívne aj audio je signalizované prostredníctvom červeného rámiku.
Poteší aj možnosť priameho nastavenia viacerých skupín štvorice kanálov, ktoré sa vám takto budú zobrazovať. Máte k nim tak podstatne jednoduchší prístup. Samozrejme nechýba ani štandardná funkcia PIP, kedy sa vám okrem práve spusteného kanála zobrazí v malom okne ďalší program.
Vu+ UNO 4K SE podobne, ako iné prijímače tohto výrobcu podporuje aj transkódovanie, teda streamovanie vysielania do mobilného zariadenia. Maximálne rozlíšenie pre využitie tejto funkcie je limitované na 720p.
Ak vám nebudú stačiť možnosti mapovania tlačidiel diaľkového ovládania, ktoré ponúka priamo softvér VTI, využiť môžete napríklad doplnok MultiQuickButton, ktorý ponúka podstatne väčšie možnosti personalizácie jednotlivých tlačidiel.
Za štandard pritom považujem kvalitný doplnok YouTube TV, ktorý mnohí poznáte už zo svojich SmartTV, prípadne funkciu HDMI CEC, vďaka ktorej môžete automaticky po vypnutí satelitného prijímača vypnúť aj TV.
Novinka je však veľmi dobre vybavená aj po stránke podporovaných formátov prehrávaných súborov. Okrem všetkých bežných, s ktorými ste sa stretávali doposiaľ si totiž hravo poradí aj formátom HEVC/H.265. V tomto formáte môžete prehrávať videá do rozlíšenia UHD. Čerešničkou na torte je potom podpora HDR10 a HLG.
VU+ UNO 4K SE je skutočným prekvapením a pre mnohých nadšencov, či milovníkov tejto značky bude doslova prijímačom snov. Ponúkne totiž viac ako dostatočný výkon, možnosti personalizácie, podporu moderných kódekov a samozrejme aj kvalitnú hardvérovú výbavu zastúpenú výkonným ARM procesorom a duálnym FBC tunerom.
Práve pre jeho výhody sme prijímaču VU+ UNO 4K SE udelili ocenenie TIP REDAKCIE. Cena tohto prijímača je 269,00 € a zakúpiť si ho môžete priamo u oficiálneho distribútora, spoločnosti AB-COM.