Japonský Panasonic predstavil vynovený model série LUMIX GX s označením GX9. Novinka je oproti predchodcovi úplne iná, minimálne dizajnom. Vo vnútri je však viacero totožných prvkov. Samozrejmosťou je však Ultra HD video či množstvo softvérových vylepšení.
LUMIX GX9 má celkom iný dizajn. Nech sa pozriete na novinku z akejkoľvek strany, je iná, ako u predchodcu, modelu GX8 z roku 2015. Aj napriek tomu je ale vo vnútri rovnaký 20,3 Mpx Micro 4/3 snímač.
Teda na prvý pohľad rovnaký. Live MOS snímač s týmto rozlíšením totiž využíva aj v súčasnosti najvybavenejší model LUMIX G9. Nemá low-pass filter a jeho citlivosť je slušných ISO 100 – ISO 25 600.
O optimálne tonálne a farebné stvárnenie sa stará systém 3D Colour Control, ktorý vyhodnocuje samostatne jas, odtieň a sýtosť farieb a vďaka tomu dosahuje úplne vernú reprodukciu v jase aj v tieňoch. O tmavé scény a zas stará Multi Process Noise Reduction.
O stabilizovanie obrazu sa stará systém Dual I.S, ktorý sme videli už u predchodcu. Je kombináciou stabilizácie snímača a objektívu. Stabilizátor funguje aj pri videu. Rozostrenie vplyvom chvenia vnútri fotoaparátu má eliminovať aj nová elektromagnetická uzávierka – mechanizmus znižujúci riziko chvenia vplyvom pohybu závierky vraj až o 90% v porovnaní s predchodcom.
Aj táto novinka využíva na automatické ostrenie systém DFD (Depth from Defocus). Výrobca tvrdí, že dokáže zaostriť od 0,07 sekundy. Vďaka Venus Engine procesoru zas GX9-tke nerobí problém snímať rýchlosťou do 9 fps, resp. do 6 fps s preostrovaním (do 30 RAW alebo 100 JPEG). V režime Starlight AF je pritom možné automaticky zaostrovať na hviezdy na nočnej oblohe.
Potešiť má aj možnosť natáčania 4K Ultra HD videí pri 30/25/24 fps. Zo vzniknutého množstva záberov je potom možné ľahko vybrať pomocou novej funkcie Auto Marking. Vyberá pre užívateľa zábery, ktoré sa od ostatných výraznejšie líšia.
Nechýbajú ani známe funkcie Focus Stacking, Light Composition, Post Focus či 4K PHOTO, 6K PHOTO ale už chýba. Novinkou je aj funkcia Sequence Composition, vďaka ktorej je možné tvoriť skladané zábery rozfázovaného pohybujúceho sa objektu v jednej fotografii (skladá sa z okienok vzniknutých v režime 4K PHOTO).
Kreatívnych fotografov majú potešiť nové funkcie ako bracketing ostrenie a clony. Ostriaci bracketing umožňuje vytvoriť až 999 záberov s rôznou ohniskovou vzdialenosťou. S bracketingom clony môžete zasa v jednej sérii urobiť niekoľko fotografií s rôznou hĺbkou ostrosti.
Zaujímavosťou je výklopný elektronický hľadáčik pre snímanie z iných uhlov. Má rozlíšenie 1 280 x 720 px, pokrýva 100% scény a má pomer zväčšenia 1,39x, resp. 0,7x po prepočte. 3-palcový displej sa tieť nenecháva zahanbiť, hoci je výklopný iba čiastočne horizontále (80/45°). Má rozlíšenie zhruba 800 x 540 px a funkciu Live Boost pre kontrolu scény aj v úplnej tme.
Samozrejmosťou výbavy je Wi-Fi modul, ale už aj Bluetooth LE pre neustále spojenie so smartfónom či tabletom. Novinkou je systém automatického uspávania, ktorý má výrazne šetriť batériu. Vďaka tomu má zvládnuť 900 záberov.
Cena novinky zatiaľ nebola oficiálne oznámená. Predpokladáme, že sa ale bude pohybovať okolo 1 500 € za kit so základným objektívom. V predaji budú dve farebné kombinácie – čierna a strieborná.