Spoločnosť Toyota Motor Corporation (Toyota) a Chubu Electric Power našli schodné riešenie, ako sa s vyradenými batériami z elektromobilov a hybridov rozumne vysporiadať.
Z auta do úložiska
Obe spoločnosti uzavreli základnú zmluvu na verifikačný projekt, ktorý zahŕňa výstavbu veľkokapacitného akumulátorového systému, opätovne využívajúceho batérie z elektrifikovaných vozidiel (hybridov, plug-in hybridov a elektromobilov) od Toyoty. Súčasťou spolupráce bude aj preskúmanie možností recyklácie použitých batérií, ktoré sa už na znovu-využitie nehodia.
Chubu Electric Power sa zameria na presné riadenie výkyvov v rovnováhe medzi ponukou a dopytom po energii v rozvodných sieťach. Tieto kolísania vo veľkej miere podporuje súčasný rozvoj obnoviteľných zdrojov elektrickej energie, hlavne z vetra a slnka. Spôsobuje ich ale aj prirodzené kolísanie spotrebiteľského dopytu.
Toyota zas aktívne podporuje používanie elektrifikovaných vozidiel a zároveň sa usiluje o efektívne využívanie batérií a o rozvoj sociálnej infraštruktúry, ktorá podporí rozsiahlu akceptáciu elektromobility.
Jedna zo základných myšlienok na opätovné využitie trakčných batérií je fakt, že aj keď dlhoročným používaním v autách stratia časť pôvodnej kapacity (pokojne môže ísť o 25%, aj viac), stále môžu ešte roky slúžiť vo veľkokapacitných úložiskách energie.
Záložné zdroje
Takéto priemyselné úložiská môžu byť potom použité buď ako záložné zdroje pre veľkých odberateľov, alebo na stabilizáciu rozvodnej siete. Tu môžu saturovať zvýšený dopyt po energii počas špičky. Je to výhodnejšie a efektívnejšie, ako riešiť takúto stabilizáciu dodávok reguláciou tepelných elektrární.
Druhým spôsobom využitia je potlačenie frekvenčnej fluktuácie (kolísania sieťovej frekvencie), ktoré môžu tiež spôsobovať obnoviteľné zdroje.
Okrem toho môžu byť takéto úložiská využité aj na stabilizáciu napätia v rozvodnej sieti v jej vzdialených vetvách. Keďže odpor vedenia nie je zanedbateľný a v rozvodoch nízkeho napätia tečú už veľké prúdy, dochádza pri veľkých odberoch energie mnohými odberateľmi na trase k poklesu napätia smerom k vzdialeným koncom. Toto by dokázali záložné batériové zdroje takisto kompenzovať. (Viď obrázok nižšie.)
Podľa dohody začnú Chubu Electric Power a Toyota overovať systém batériových úložísk už v roku 2018. Na základe výsledkov overovacieho testu potom firmy postavia vo fiskálnom roku 2020 úložisko z použitých batérií o kapacite 10 MW, čo zodpovedá 10 000 batériám z hybridných vozidiel.
V počiatočnej etape budú využité batérie nikel-metal-hydridové (Ni-MH). Tie Toyota v súčasnosti používa vo veľkých množstvách, najmä v hybridných elektrických vozidlách (HEV). Dodnes takých vozidiel vyrobila viac ako 11 miliónov, takže základňa potenciálnych komponentov tu existuje.
Do roku 2030 plánuje Toyota zahrnúť do projektu Li-ion batérie z elektromobilov a plug-in hybridov, čiže hybridných vozidiel dobíjateľných zo zásuvky.
Pripomeňme, že Tesla, ktorá sa okrem výroby elektromobilov a batérií pre ne venuje aj výrobe záložných batérií a fotovoltaických panelov, postavila už niekoľko obrovských úložísk energie.
Rekordérom je aktuálne 100 MW batéria, ktorú Tesla vybudovala vlani za neuveriteľných 100 dní v austrálskom meste Jamestown, severne od Adelaide.
(Ne)konečná v recyklačnej stanici
Obe spoločnosti sa tiež dohodli, že zvážia vytvorenie mechanizmu na recykláciu opätovne použitých batérií za účelom získavania cenných materiálov, ako sú kovy vzácnych zemín, a ich opätovného využitia.
Prostredníctvom iniciatív, ako je komercializácia opätovného použitia a recyklácie batérií chcú Toyota, aj Chubu Electric Power prispievať k ďalšiemu rozvoju regiónov pri súčasnom znižovaní uhlíkových emisií. Ukazujú zároveň odpovede na otázky, čo sa bude diať s množstvom batérií z vyradených elektrických áut.
Vďaka recyklácii a “druhému životu“ v úložiskách nemusia byť vôbec environmentálnou záťažou. Naopak, môžu prispieť k zlepšeniu kvality životného prostredia.