Súčasný americký prezident sa nikdy netajil podporou voľného trhu a voči rôznym regulačným opatreniam prejavuje silnú nevôľu. O to prekvapivejšie znejú informácie, že tím jeho bezpečnostných poradcov zvažuje kroky na bezprecedentné znárodnenie v telekomunikačnom sektore.
Znárodnením proti hrozbe komunistov?
Predmetom záujmu sa majú stať chystané siete 5G, na ktorých príprave finišuje viacero operátorov v USA, vrátane AT&T, T-Mobilu, Verizonu a Sprintu. Dôvodom má byť boj s „čínskou hrozbou“, uviedol portál Axios s odkazom na dokumenty z prezentácie bezpečnostných zložiek.
Čína je vraj dominujúcim „nebezpečným agentom informačnej sféry”. Z hľadiska postavenia čínskych výrobcov ako Huawei, alebo ZTE, ktorí okrem mobilných terminálov patria k významným dodávateľom telekomunikačnej infraštruktúry, to môže byť do určitej miery pravda.
V minulosti sa každopádne objavili podozrenia na špionážne a hackerské aktivity v súvislosti s čínskymi smartfónmi. Tento mesiac bola spoločnosť AT&T nútená zrušiť plán ponúkať svojim zákazníkom čínske mobilné telefóny Huawei, keď niektorí členovia Kongresu lobovali proti tejto myšlienke s federálnymi regulačnými orgánmi, uviedla agentúra Reuters.
V roku 2012 boli Huawei a ZTE predmetom amerického vyšetrovania, pre podozrenie, že ich vybavenie mohlo byť zneužité na zahraničnú špionáž a ohroziť americkú infraštruktúru. V každom prípade bojovať proti hrozbe zo strany komunistickej Číny práve znárodnením, vyzerá ako zaujímavý paradox.
„Čínska karta“ by sa však mohla stať v súčasnosti aj silným tromfom, ktorým by mohli USA hrať proti posilňovaniu trhových podielov čínskych telekomunikačných výrobcov na americkom trhu.
Pri budovaní sietí 5G totiž pôjde o mnohomiliardový biznis. Veľkí mobilní operátori už dnes vynaložili miliardy USD na získanie prídelov frekvenčného spektra, potrebného pre infraštruktúru sietí 5G. Z hľadiska budúcich investícii však ide len o omrvinky.
Analytická spoločnosť Accenture odhadla, že mobilní operátori investujú v USA počas budúcich siedmich rokov pri budovaní sietí 5G až 275 miliárd dolárov.
Skôr nie, ako áno
USA síce majú s reguláciou telekomunikačného trhu svoje skúsenosti, keďže ako prvé rozbili v minulom storočí štátny monopol inkumbenta AT&T (čím vznikli tzv. Baby Bells, následnícke firmy), znárodnenie sieťovej infraštruktúry takého rozsahu, aby mohla vzniknúť národná sieť 5G, by však bolo bezprecedentné.
Samotní telekomunikační operátori sa k tejto téme spočiatku odmietali vyjadrovať, neskôr ale takúto možnosť spochybnili.
Hovorca AT&T uviedol, že „nemôže komentovať niečo, čo ešte nevidel“, a dodal, že vďaka investíciám niekoľkých miliárd dolárov od amerických spoločností je práca na spustení služieb sietí 5G v Spojených štátoch už v plnom prúde. Koncom tohto roku má byť AT&T prvým operátorom, ktorý spustí do prevádzky služby 5G v 12 lokalitách USA.
Aj republikánsky predseda Federálnej komunikačnej komisie (FCC) v pondelok odmietol plán, podľa ktorého Biely dom zvažuje vybudovanie mobilnej siete 5G tým, že znárodní výsledky dlhodobej práce súkromných mobilných operátorov, ako AT&T a Verizon.
„Som proti akémukoľvek návrhu federálnej vlády vybudovať a prevádzkovať celoštátnu sieť 5G,“ povedal predseda FCC Ajit Pai.
Keďže FCC ako národný telekomunikačný regulátor je jednou z hlavných vládnych agentúr v oblasti bezdrôtových komunikácií, odmietavý postoj jeho predsedu nie je dobrou správou pre aparát Donalda Trumpa ohľadom uvedeného zámeru.
Pravdepodobne ide len o zbytočne nafúknutú mediálnu bublinu okolo jednej z alternatívnych možností. Ak by sa ale predsa len takáto štátom kontrolovaná národná sieť zrealizovala, nebol by to najlepší nápad. O efektivite fungovania štátnych telekomov vieme v našich končinách svoje.