Výhody
- vynikajúce spracovanie
- pogumovaná zadná strana
- veľmi dobrá výdrž na jedno nabitie
Nevýhody
- neisté stlačenie tlačidla domov pod displejom
- umiestnenie tlačidla pre zapnutie a Convenience Key
- len 32 GB integrovanej pamäte
Najnovším prírastkom medzi modelmi BlackBerry nie je smartfón s klávesnicou, ale zariadenie, ktoré na prednej strane ponúka veľký displej. Nový model Motion však zaujme aj inými vlastnosťami.
Samotný smartfón BlackBerry Motion dostanete podobne ako ostatné súčasné modely výrobcu v elegantnej čiernej krabičke, ktorá okrem smartfónu ukrýva štandardné príslušenstvo.
Nájdete tu teda nabíjačku s technológiou rýchleho nabíjania Qualcomm QuickCharge 3.0, USB-C kábel a už známe slúchadlá do uší. Väčšinou platí, že pribalené slúchadlá za veľa nestoja, v prípade BlackBerry Motion však tie, ktoré k nemu dostanete hrajú veľmi dobre.
Navyše ponúkajú bežné pripojenie prostredníctvom 3,5 mm audio konektora. BlackBerry Motion tak spadá do stále menšieho množstva smartfónov, ktoré sa držia 3,5 mm audio konektoru a nehodlajú sa ho vzdať. Ak teda vyžadujete na svojom smartfóne tento konektor, je Motion veľmi dobrou alternatívou.
Po stránke dizajnu novinka jasne vychádza s už známych modelov BlackBerry KEYone a KEYone Black Edition. Ponúkne teda takmer dokonale hranaté telo. Vďaka tomu pôsobí luxusne a prémiovo, ale na druhú stranu nemusia hrany každému vyhovovať.
Musím však uznať, že vzhľadom na hranaté telo a použité materiály sa Motion neskutočne dobre drží v ruke. Veľkou mierou za to zariadenie vďačí aj unikátnemu pogumovanému materiálu, z ktorého je vytvorená zadná strana.
Jedná sa totiž o perfektný materiál, ktorý zabezpečí, že smartfón budete v ruke držať s takou istotou, ako keby bol prilepený. Tiež na ňom uvidíte minimum odtlačkov. Podobný materiál nájdete aj na BlackBerry KEYone.
Jediným miestom bez hrany je vrchná časť smartfónu. Tá je totiž oblá. Osobne by sa mi viac pozdávala ostrá hrana aj tu, ale BlackBerry v prípade Motion asi nechcelo vzbudiť dojem tehličky.
Prednú stranu takmer celú zaberá 5,5“ displej, ktorý je hlavným rozdielom oproti 4,3“ displeju na KEYone. Ak sa vám teda jeho plocha zdá primalá na dnešné štandardy, Motion je určený práve vám.
Displej však má na dnešné pomery pomerne výrazné rámčeky, takže pôdorys zariadenia je vzhľadom na uhlopriečku displeja o niečo väčší, ako by ste očakávali.
Displej samotný používa IPS technológiu a poskytuje Full HD rozlíšenie. Podanie farieb nie je také saturované, ako v prípade Samsungu a jeho displejov, ale farby sa viac podobajú reálu. K čitateľnosti displeja v exteriéri nemám žiadne výhrady, nakoľko displej Motion ponúkne nevídane vysokú úroveň jasu. BlackBerry v tomto smere vie robiť vynikajúce displeje.
BlackBerry ani v prípade modelu Motion nezabudlo na drobnosť, ktorá kedysi bola štandardom vo väčšine manažérskych smartfónov. Nad displejom totiž nechýba notifikačná dióda, ktorá vás prostredníctvom rôznych farieb informuje o tom, čo sa práve so zariadením deje.
Pod displejom samotným nájdete trojicu tlačidiel. Tlačidlo späť a tlačidlo pre vyvolanie posledných aplikácii sú softvérové. Medzi nimi je hardvérové tlačidlo domov, v ktorom nájdete aj integrovaný snímač odtlačkov prstov.
Ako som už povedal, jedná sa o hardvérové tlačidlo, takže pre vykonanie funkcie ho musíte naozaj stlačiť. Jeho dráha je však príliš dlhá, čo je v silnom kontraste s dotykovými tlačidlami v okolí.
Viac by sa mi páčilo, ak by bolo aj stredné tlačidlo kapacitné, alebo naopak všetky tri by predstavovali skutočné hardvérové tlačidlá. Drobné námietky mám tiež k snímaču odtlačkov. Občas sa totiž stalo, že môj prst nezaregistroval, aj keď v prípade BlackBerry KEYone som s ním nemal žiadny problém.
Keď som mal na test KEYone, jediná vec, na ktorú som pravidelne nadával bolo umiestnenie tlačidla pre zapnutie a Convenience Key. Nedokážem pochopiť prečo je dôraz kladený práve na programovateľné tlačidlo.
To totiž výrazne viac vystupuje nad povrch a navyše je aj hmatovo viac rozoznateľné. Ani sa ma nepýtajte, koľko krát som prostredníctvom neho chcel smartfón zapnúť, alebo vypnúť.
Tlačidlo na zapnutie a vypnutie sa pritom nachádza priamo nad Convenience Key, pričom je zapustené podstatne hlbšie a tým nie je tak výrazné. Ak by tieto dve tlačidlá boli vymenené, bolo by to ideálne.
Inak však samozrejme Convenience Key ponúka všetky možnosti, ktoré ste našli aj v predchádzajúcej verzii. Môžete mu teda priradiť ľubovoľnú funkciu z menu a tú tak vyvolať jediným stlačením. Ja mám na Convenience Key väčšinou nastavenú baterku, takže bez pohľadu na smartfón si dokážem rozsvietiť LED svietidlo.
Na smartfóne nájdete len jeden reproduktor pre hlasitú reprodukciu a ten sa nachádza v spodnej strane. Aj keď sa to môže zdať málo, hlasitosť jeho reprodukcie bohato postačuje na sledovanie filmov a videí, ako aj občasné počúvanie hudby.
V prípade BlackBerry Motion poteší aj zvýšená odolnosť voči prachu a vode. Zariadenie spĺňa krytie IP67, takže po dobu 30 minút zvládne ponorenie do vody s hĺbkou maximálne jeden meter.
Celkovo je tak spracovanie smartfónu na vysokej úrovni a pri jeho používaní máte pocit, že v rukách držíte skutočne prémiové zariadenie, ktoré je hodné svojej ceny.
Ani pri silnejšom stlačení sa neozývajú žiadne pazvuky, či vŕzganie a kovový rám okolo celého smartfónu naznačuje, že Motion bude na tom veľmi dobre aj z pohľadu odolnosti voči pádom a bežnému používaniu.
Nové smartfóny BlackBerry s operačným systémom Android nemôžeme označovať ako najvýkonnejšie na trhu. Väčšinou sa totiž spoliehajú na hardvér strednej triedy, to však neznamená, že by sa jednalo a nevýkonné smartfóny.
Hardvér nového BlackBerry Motion je teda navlas podobný tomu, ktorý nájdeme v BlackBerry KEYone Black Edition. Základom je teda procesor Qualcomm Snapdragon 625, ktorý používa grafickú kartu Adreno 506 a 4 GB operačnej pamäte.
Toto je vítané vylepšenie, nakoľko podľa mojich skúseností bolo 3 GB RAM v prípade štandardného BlackBerry KEYone jednoducho málo. 4GB sú optimálnou hodnotou pre pohodlné používanie.
Vyjadrené v číslach BlackBerry Motion dosiahlo v benchmarku Geekbench 4 hodnotenie 850 bodov pre single core a 3 404 bodov pre multi-core. V prípade benchmarku AnTuTu to bolo 60 288 bodov.
Pri bežnom používaní sa tak jedná o pomerne svižný smartfón, ktorý si poradí aj s niekoľkými súčasne spustenými aplikáciami. Obmedzením pre neho nebude ani prepínanie medzi väčším množstvom spustených aplikácií.
BlackBerry totiž v prípade svojich Android smartfónov skutočne popracovalo na optimalizácii a tak ani pri dlhšom používaní nebudete pociťovať degradáciu výkonu.
Určitým obmedzením môže byť integrovaná pamäť, ktorej kapacita je na dnešné pomery nízka. Predsa len 32 GB bude postačovať len menej náročným používateľom. Privítal by som minimálne 64 GB integrovanej pamäte.
Samozrejme pre ukladanie svojich súborov, videí a fotografií môžete využiť aj pamäťovú kartu, ktorej slot sa nachádza na ľavej strane spoločne so slotom pre nano SIM kartu.
Keď som už spomenul nano SIM kartu, práve tu ma BlackBerry Motion nemilo prekvapilo. Po vybraní a vložení novej SIM karty totiž zariadenie pre správne fungovanie vyžaduje reštart.
Je to zaujímavé, keďže väčšina zariadení v súčasnosti už dokáže zvládnuť výmenu SIM karty bez potreby reštartovania samotného zariadenia.
Veľkým plusom je v prípade BlackBerry Motion jeho integrovaná batéria, ktorá má kapacitu 4 000 mAh. Podobne, ako v prípade KEYone aj tu sa môžete smelo dostať na hranicu dvoch dní aktívneho používania.
Ak patríte k menej náročným používateľom, ktorí nepoužívajú toľko online služby a na svojom smartfóne pravidelne nesledujú videá, hravo prekonáte aj túto hranicu.
Práve pri výdrži na batériu sa prejavuje aj optimalizácia, ktorej sa BlackBerry v prípade svojich smartfónov venuje. Väčšinou sa totiž Android smartfóny pomerne rýchlo vybíjajú aj v prípade ak ich máte len tak položené na stole a nepoužívate ich.
Motion však má aj vo svojom standby režime minimálnu spotrebu energie. Ak sa teda stane, že telefón necháte len tak ležať na stole niekoľko hodín, nebudete sa musieť obávať, že rázom vám z batérie ubudne 30 % energie.
Operačným systémom pre BlackBerry Motion je Android 7.1.2. Možno budete namietať, že prečo BlackBerry ešte stále do svojich zariadení nedáva najnovší Android 8.0 Oreo, ale výrobca sa radšej sústreďuje na pravidelné aktualizácie, ako uvedenie nového systému.
Podobne, ako v prípade BlackBerry KEYone, aj tu sa môžete tešiť na pravidelné mesačné aktualizácie, ktoré prinášajú nielen vylepšenia od samotného výrobcu, ale hlavne bezpečnostné aktualizácie priamo od Google.
Za pravidelnosť týchto aktualizácií, ktoré môžem len potvrdiť, patrí BlackBerry veľká pochvala. V podstate sa vďaka nim môžu majitelia BlackBerry porovnávať s majiteľmi smartfónov priamo od Google.
Podobne, ako v prípade iných modelov, aj Motion ponúkne v podstate „čistý” Android, ktorý výrobca iba mierne upravil a pridal niekoľko funkcií navyše.
Základom prostredia BlackBerry Android smartfónov je už známy spúšťač aplikácií BlackBerry Launcher. Ten ponúka nielen samostatné menu aplikácií, ale aj možnosť využiť widgety pre aplikácie.
Pri dlhšom podržaní prstu na ikone aplikácie získate možnosť spustenia sekundárneho menu, ktoré vám ponúkne ďalšie možnosti. Môžete si tak zobraziť nadchádzajúce udalosti v kalendári, priamo spustiť vyhľadávanie a podobne.
Okrem toho sú smartfóny BlackBerry obohatené vždy o vlastné aplikácie. Srdcom je známy BlackBerry Hub. Ten združuje všetky správy (e-mail, SMS, Messenger a iné) do jednej aplikácie. Veľmi jednoducho a rýchlo tak na ne môžete reagovať, prípadne medzi nimi vyhľadávať.
Osobne však toto riešenie nepoužívam, keďže Android sám o sebe poskytuje v posledných verziách podstatne pohodlnejšiu správu notifikácií, ako aj priame reagovanie na jednotlivé notifikácie.
Navyše Hub na Android smartfónoch nie je tak pohodlný, ako tomu bolo na smartfónoch s operačným systémom od BlackBerry. Pri otvorení správy SMS, alebo iného komunikačného nástroja sa tak napríklad priamo otvorí daná aplikácia.
Tiež mám stále výhrady k plynulosti tohto riešenia, keďže mám dojem, že zbytočne spomaľuje systém. Dokonca v momente keď som Hub zakázal, systém sa zdá byť svižnejší a výdrž batérie ešte lepšia.
BlackBerry teda musí na optimalizácii tejto aplikácie ešte popracovať a tiež by som privítal, ak by nebolo potrebné pre reagovanie na jednotlivé notifikácie otvárať samostatné aplikácie.
Čo však BlackBerry má zvládnuté doslova na jednotku je aplikácia pre vyhľadávanie v celom telefóne, BlackBerry Device Search. Aplikácia vyhľadáva nielen v kontaktoch, ale aj v kalendári, správach a dokonca aj v jednotlivých aplikáciách. Ak potrebujete rýchlo niečo nájsť Device Search sa na to hodí veľmi dobre.
Keďže BlackBerry stavia najmä na bezpečnosti svojich zariadení, nechýba ani v Motion aplikácia DTEK, ktorá kontroluje niekoľko nastavení smartfónu. Následne vám zobrazí stav zabezpečenia vášho smartfónu.
Aj keď BlackBerry Motion na rozdiel od iných súčasných modelov výrobcu nedisponuje hardvérovou klávesnicou, softvérovú klávesnica, ktorú výrobca vyvinul pre svoje smartfóny môžem smelo označiť, ako najlepšiu klávesnicu, akú som kedy používal.
Ponúkne veľmi dobrú predikciu, ktorá nemá problém ani so slovenčinou a navyše podobne ako KEYone používa gestá pre rýchly výber predikovaného slova.
Podľa nastavení sa vám predikované slová môžu zobrazovať priamo na klávesnici, alebo nad klávesnicou. V druhom prípade stačí vykonať gesto posunu hore pod slovom, ktoré chcete napísať a klávesnica ho doplní.
Chce to síce niekoľko dní, aby ste si na tento spôsob písania zvykli, následne však práve tieto gestá neskutočne uľahčia písanie, najmä dlhých textov.
Málokto si pod značkou BlackBerry predstaví smartfón, ktorý by bol určený na fotografovanie. Inak tomu nie je ani v prípade modelu Motion. Jednoducho na trhu sú smartfóny, ktoré dokážu poskytnúť podstatne lepšie výsledky.
Na druhú stranu sú fotografie, ktoré Motion prostredníctvom svojho 12 Mpx snímača produkuje milým prekvapením. Najmä za denného svetla dosiahnete veľmi slušné výsledky.
Fotografie v slabšom svetle síce majú viac šumu, stále sa však jedná o najlepší fotoaparát, aký ste doposiaľ v zariadeniach od tohto výrobcu mohli nájsť.
V slabšom svetle vás poteší najmä veľmi dobré a presné vyváženie bielej, alebo možnosť rýchlej zmeny expozície pomocou posuvníka priamo na displeji. Priamo v aplikácii fotoaparát nájdete aj možnosť rýchleho prepnutia filtrov, alebo zmenu pomeru strán.
Predný fotoaparát ponúkne rozlíšenie 8 Mpx a podobne, ako ten zadný pomerne slušné fotografie za denného svetla. V prípade šera je pokles kvality výrazne horší, ako je tomu pri hlavnom fotoaparáte.
Nepomôže ani blesk, ku ktorému sa využíva displej samotný. Fotografiám chýbajú detaily a v prípade využitia blesku pomocou displeja má fotoaparát tendenciu zbytočne preexponovať scénu. Na zachytenie dobrej nálady na večierku však budú jeho schopnosti plne postačovať.
Čo sa videa týka, tak BlackBerry Motion síce podporuje jeho nahrávanie v UHD rozlíšení, dokonca ponúka aj možnosť 24 fps, bohužiaľ jeho fotoaparát v tomto prípade postráda optickú stabilizáciu.
K dispozícii je iba softvérová, ktorá síce svoju úlohu plní pomerne dobre, ale je dostupná iba pre Full HD rozlíšenie (30 fps). Poteší však rýchla možnosť zmeny rozlíšenia prostredníctvom ikonky priamo v menu fotoaparátu.
BlackBerry Motion tiež ponúka možnosť natáčania spomaleného videa, či ako sa na poriadny manažérsky smartfón patrí podporu skenovania vizitiek priamo v aplikácii fotoaparát.
BlackBerry Motion je teda jasnou alternatívou k modelom s klávesnicou. Namiesto chýbajúcej klávesnice svojho majiteľa dostane vynikajúcim spracovaním, pomerne svižným hardvérom a samozrejme výdržou, ktorá nemá medzi súčasnými smartfónmi obdobu.
Blackberry Motion si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.