Reklama

MacBook Air: nie je to len krásavec z hliníka

Marek Šimunek

Do redakcie sme si zaobstarali ten super tenký notebook, ktorý sa zmestí do obálky a v logu má nahryznuté jabĺčko. Už viete ktorý máme na mysli? Samozrejme sa jedná o poslednú generáciu MacBook-u Air s rokom uvedenia 2011. Na niekoľko týždňov sme teda týmto dizajnérskym skvostom nahradili redakčný MacBook Pro. Ak ste zvedaví, či je malý ultrabook od Apple skutočne taký mega-super-bomba-špica, ako sa o ňom píše, čítajte ďalej.

MacBook Air 13

Dizajn je v prípade poslednej generácie MacBook-u Air pravdepodobne zbytočné rozoberať. Hlavné prvky jeho dizajnu sa za štyri roky, čo je na svete, nijako podstatne nezmenili a tenké telo z jedného kusu hliníku s konštrukciou nesúcou honosný názov „Unibody“ poznáme už takmer všetci. Masívna reklamná kampaň, ktorá bola spustená pri jeho predstavení sa hádam vyhla len bačovi niekde v kopcoch, ktorý ešte nepočul ani slovo notebook. Aj keď vojnu o čo najmenšie číslo hrúbky v najtenšom bode už Air nejakú tú dobu nevyhráva, jeho rozmery označím smelo za ideálne. Vôbec mi neprekáža, že jeho 0,3 cm až 1,7 cm hrúbky a hmotnosť 1,35 kg nepatria k najmenším hodnotám medzi konkurenciou. Proste je jasné, že Jonathan Ive, ktorý sa nedávno stal rytierom, vedel ako vytvoriť krásne a tenké telo notebooku. Rozmery a hmotnosť oceníte najmä v prípade, ak do sedla 13,3“, alebo dokonca 11,6“ Air-u presedláte z kravy s uhlopriečkou 15“ a viac. Samozrejme na určité činnosti sa viac hodí väčšia uhlopriečka, ale ak svoj notebook často prenášate, je 13,3“ tým naj čo si môžete v súčasnosti zvoliť. Najmä ak si uvedomíte, že nami testovaný 13,3“ Air má rozlíšenie displeja rovnaké ako v prípade redakčného MacBook-u Pro s 15,4“ displejom.

MacBook Air 13

Dosť bolo kochania sa dizajnérskym umením rytiera, veď notebook, aj keď tenký má slúžiť najmä na prácu. Ten náš mal vo svojom hliníkovom tele procesor Intel Core i5 s taktom 1,7 GHz, spolu so 4 GB operačnej pamäte. Niekto môže po prečítaní týchto dvoch hodnôt a doplnení informácie o zdieľanej grafickej karte Intel HD Graphics 3000 ohrdnúť nosom. Treba si však položiť otázku, na čo budete notebook využívať? Air nie je určený na strihanie HD videa, alebo rôzne iné graficky náročné aplikácia. Fajnšmekri na podobný počítač v predajni ani nehodia očkom. Ono aj menej výkonný Air zvládne väčšinu takýchto náročných aplikácií, len mu to niekedy trvá dlhšie ako výkonnejším zariadeniam. V čom však drobec exceluje, je bežná kancelárska práca. Jasné. Pojem, pod ktorý sa schová všeličo. V prípade Airu, to znamená najmä práca s Office, prehliadanie internetových stránok a pritom hravo zvládne aj úpravu fotografií v niektorom z popredných softvérov. My, kancelárske myši skrývajúce sa za logo redakcie, sme ocenili pohodlnú klávesnicu so samostatnými ostrovčekmi kláves a dovolím si povedať až dokonalou odozvou. Apple si v prípade poslednej aktualizácie konečne uvedomilo, že bez podsvietenia klávesnice si neškrtne a tak sme si v prítmí nemuseli triafať písmená po pamäti. Darmo, kto nedával na hodinách strojopisu pozor, podsvietenie klávesnice bude milovať.

MacBook Air 13

Samostatnou kapitolou je výdrž na jedno nabitie. Apple deklaruje 7 hodín neustáleho prezerania internetu na jedno nabitie. Času na to, aby som sedem hodín surfoval po internete síce nebolo, ale MacBook Air si hravo poradil s jedným pracovným dňom. To neznamená nonstop prácu, ale skôr občasné písanie, zopár prezretých stránok a podobne. Dokonca som mal pocit, že z neho energia ubúda ešte pomalšie ako z môjho iPhonu 4S. Druhé potešenie nastalo pri nabíjaní. Neviem či máme zaplatenú nejakú rýchlu elektriku, ale Air sa nabíjal neskutočne rýchlo. Po zhruba dvoch hodinách sme mali k dispozícii zase plnú kapacitu batérie. Pre budúcich majiteľov by som mal ale na záver jedno odporúčanie. Množstvo záujemcov siahne po lacnejšom MacBook-u Air, ktorý má 128 GB Flash pamäte. Ak skutočne nebude pre vás problémom si priplatiť za model s 256 GB diskom, učiňte tak. Tá dvojnásobná kapacita sa vám zíde. Veď v mojom prípade má iba iPhoto galéria 60 GB a iTunes knižnica tiež mierne presahuje 40 GB. Externý disk síce môže byť riešením, ale značne obmedzuje vašu mobilitu. Zákon schválnosti vám zaručí, že presne v tom momente, keď budete niektorú z fotiek potrebovať, zistíte, že ju máte uloženú na externom disku.

MacBook Air 13

Zapožičal a foto: Apple

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.