Ako rastú jednotlivé kryptomeny, čoraz viac štátov sa ich snaží postupne regulovať. Najnovšie prišla s novými reguláciami kryptomien Južná Kórea.
Správa o reguláciách spolu s falošnými správami o zákaze Bitcoinov v Južnej Kórei obletela svet a mala za následok pokles hodnoty kryptomien a to až o 12 % v prípade Bitcoinu a 8 % v prípade meny Ethereum.
Južná Kórea je po USA a Japonsku tretím najväčším trhom pre kryptomeny. Regulácie sa však týkajú hlavne anonymných účtov, ktoré obchodovali s kryptomenami. Tie už nebudú môcť obchodovať a budú pod neustálym dohľadom.
V septembri vláda zakázala tzv. počiatočné financovanie kryptomien, ICO. Veľká miera volatility Bitcoinu spôsobila, že mena z decembrového maxima 20 000 dolárov klesla na 11 000 dolárov. Aj preto sa Južná Kórea snaží o regulácie meny.
Netreba zabúdať na to, že množstvo kryptomenových búrz bolo hacknutých a meny ukradnuté. Spomenieme napríklad juhokórejskú Youbit, ktorá po hacku stratila 35 miliónov dolárov v decembri a 72 miliónov dolárov v apríli.
Vláda Južnej Kórey sa vyjadrila, že kryptomeny sú zraniteľné najmä zo strany investičných podvodov a hackerských útokov. Premiér Lee Nak-yeon sa vyjadril, že práve táto zraniteľnosť vedie k vážnym problémom a k patologickému fenoménu.
Regulácie však majú za cieľ odstrániť z búrz používateľov, ktorí ich využívajú na pranie špinavých peňazí či iné nelegálne aktivity.
Bitcoin a kryptomeny sú v Južnej Kórei veľmi populárne a to najmä medzi ženami v domácnosti a študentmi. Kryptomeny sa stali vo všeobecnosti celosvetovým fenoménom a to v tomto roku, kedy došlo u mnohých z nich k obrovskému zhodnoteniu.
Regulácie však neznamenajú nič zlého. Ak sú burzy regulované, môžu na ne vstúpiť aj legitímne inštitúcie a investori. To znamená, že to prinesie len viac peňazí a teoreticky by sa mala znížiť aj volatilita trhu.