Reklama

AMD Trinity a skutočná doba ultrabookov prichádza!

Dominik Fúsek

AMD verzus Intel. Raz víťazí jeden gigant, raz druhý, no v posledných rokoch sa oveľa lepšie darí Intelu. AMD dlho hľadalo liek na krízu, a zdá sa našlo. Na novú platformu Trinity pre notebooky výrobca čipov uzavrel rekordné kontrakty. Čím to je?

HP Sleekbook - prvý

HP Sleekbook – prvý „ultrabook“ s AMD Trinity

Po príchode 22 nm generácie Intel Ivy Bridge každý poctivý fanúšik čakal, čo prinesie odpoveď od AMD. Technologicky je žiaľ AMD stále mierne pozadu a aj Trinity Fusion APU sú postavené na 32 nm výrobnom procese. Ani zďaleka však nie je platforma odsúdená na zánik, obsahuje totiž niekoľko mimoriadne zaujímavých myšlienok. Ale pekne po poriadku: zatiaľ výrobca predstavil 35 W, 25 W a 17 W (určené pre „Ultrathin“ segment) mobilné čipy, neskôr prídu desktopové, ako aj nízkonapäťový Brazos 2.0 pre netbooky. Oproti predchodcovi (Fusion Llano) sa čipy mierne zväčšili a pridali na frekvencii, spotreba však klesla asi o 15 %. Zvýšil sa počet jadier i takty grafickej časti, takže Trinity zas „odhryzne“ z predaja slabších dedikovaných kariet. V porovnaní s predchodcom ide o približne 20 % nárast výkonu v grafickej i procesorovej časti pri nižšej spotrebe. AMD stavilo aj na podporu technológie OpenCL, vďaka ktorej dokáže grafická časť pomôcť procesoru s prácou v asi 60 známych programoch. Výhodou Trinity je tiež šikovná technológia automatického pretaktovania Turbo Core, ktorá podľa záťaže taktuje či vypína procesorové jadrá a grafiku. Ak momentálne nepotrebujete GPU, tá je vypnutá a ušetrená energia je dodaná procesoru a naopak. Výsledkom má byť vždy optimálny výkon pri dodržaní limitu TDP, v nižšej záťaži dlhšia výdrž batérie. Tá mimochodom atakuje 12 hodín.

Modely AMD Trinity

Prvé testy ukázali, ako stojí AMD Trinity (konkrétne vrcholový štvorjadrový čip A10-4600M s integrovanou GPU Radeon HD 7660G) proti Ivy Bridge. Výsledky vlastne neprekvapili. Grafická časť je oproti Intel HD Graphics 4000 výkonnejšia priemerne o 20 % (vo viacerých hrách je však rozdiel priepastný), v čisto procesorových testoch naopak s prehľadom víťazí Intel, niekedy až o 40 %. Konečného víťaza však určia vaše potreby. Ak nepotrebujete špičkový výkon procesora a oceníte viac než solídnu integrovanú grafiku a dlhú výdrž batérie, správnou voľbou je AMD. Ak vysoký výkon Ivy Bridge využijete, tak výkonná grafika je pre vás zbytočná alebo naopak potrebujete nutne dedikovanú, lepšou voľbou bude zrejme Intel. Na mobilné použitie je však všeobecne vhodnejšia integrovaná. Treba tiež spomenúť, že integrované Radeony dokážu spolupracovať s dedikovanými a výkon sa vtedy takmer sčíta. Netreba tiež zabudnúť na ceny, ktoré budú takmer iste priaznivejšie u AMD. S tým súvisí aj nová kategória „Ultrathin“, konkurent ultrabookov. Príchod AMD do tohto segmentu totiž značí, že ceny začnú rýchlo klesať. Doba ultrabookov sa nastáva v plnej paráde až teraz.

Modely AMD Trinity

Zdroj a foto: AMD

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.