Reklama

Ericsson a T-Mobile otestovali technológiu LAA. Prinesie rýchlejšie LTE

Zdroj | Ericsson
Juraj Procházka
Zdroj | Ericsson
Zdroj | Ericsson

LTE sa za osem rokov od prvého komerčného nasadenia stala najúspešnejšou mobilnou technológiou. V súčasnosti je v 170 krajinách rozvinutých 537 komerčných LTE sietí s 1,7 miliardou účastníkov.

Do piatich rokov sa pritom počet LTE používateľov zvýši viac ako dvaapolnásobne na 4,6 miliardy. Je teda zrejmé, ktorá technológia v mobilných sieťach „šéfuje“. Staré dobré GSM to už nie je.

Parametre rastú

Od prvého spustenia dosiahla LTE technológia významný pokrok z hľadiska výkonnosti aj všestrannosti. Už štandard LTE Rel-8 zaviedol šírku pásma 20MHz s dátovými rýchlosťami 300Mbit/s pre downlink a 75 Mbit/s pre uplink.

Zdroj | O2

LTE Rel-10, známe tiež ako LTE-Advanced, čo je v skutočnosti „pravá“ 4G technológia, prišlo s novými funkciami, ako agregácia nosných (CA), ktorá poskytuje šírku pásma až 100MHz, rozšírenú podporu pre viacnásobné antény (MIMO), heterogénne nasadenia a prenosy. Tento komplex vylepšení umožnil zvýšiť maximálnu rýchlosť prenosu dát nad 1 Gbit/s (DL) a 500 Mbit/s (UL).

Pozrite si

Ericsson, Verizon a Intel ukázali „rýchle a zbesilé“ 5G  

Zariadenia Rel-11 a Rel-12 zahŕňali vylepšenia, ako sú napríklad podpora komunikácie strojového typu (machine type communications, MTC), duálnej konektivity (DC), rádiového prepojenia LTE-WLAN a služieb národnej bezpečnosti a verejnej bezpečnosti (NSPS) vrátane priamej komunikácie medzi zariadeniami (device-to-device / D2D).

Ďalšie pokroky sa dosiahli v programe Rel-13, vrátane rozšírenia spektrálnej účinnosti prostredníctvom plnorozmerného viacnásobného vstupu-výstupu (Full Dimension multiple-input, multiple-output, FD-MIMO), využívania nelicencovaného spektra prostredníctvom agregácie s licenciovaným asistovaným prístupom (LAA) a LTE-WLAN.

Rozšírená podpora MTC prostredníctvom úzkopásmového internetu vecí (NB-IoT) a vylepšené MTC (eMTC), vylepšený CA (až 32 nosných), zlepšenie umiestnenia v interiéroch a jednobunkové pripojenie bod-multibod (single-cell-point-to-multipoint (SC-PTM)) pre vysielacie a multicast služby predstavujú ďalšie prvky zdokonalenia..

Od októbra 2015 používa štandardizačná organizácia 3GPP pre Rel-13 a nasledovné špecifikácie termín LTE-Advanced Pro.

Pásmo Wi-Fi ako príležitosť

Šírka komunikačných kanálov patrí pri dátových technológiách ku kľúčovým parametrov a podstatnou (aj keď nie výlučnou) mierou ovplyvňuje prenosové rýchlosti. Lenže dostupného spektra nie je nikdy dosť, preto vývojári hľadajú cestičky, ako lepšie využiť aj existujúce frekvencie.

Jednou z možností je nasadenie LTE aj v nelicencovanom pásme 5 GHz, ktoré dnes využívajú niektoré Wi-Fi štandardy. Umožní to technológia LAA (Licensed-Assisted Access), ktorá je súčasťou LTE Rel-13. LTE, resp. LTE-Advanced a Wi-Fi tak môžu fungovať súbežne v rovnakom pásme (5 GHz).

Podľa Ericssonu je však LTE v pásme 5 GHz z hľadiska spektrálnej efektivity asi 1,6-krát účinnejšie ako Wi-Fi 802.11n, takže dokáže preniesť väčší dátový tok.

Zdroj | Ericsson

Práve Ericsson a T-Mobile USA dosiahli teraz pri testovaní ako prví na svete rýchlosť vyššiu ako 1 Gbit/s použitím 12-vrstvovej technológie LAA. Rýchlosť 1,1 Gbit/s dosiahli zatiaľ v laboratórnych podmienkach.

Pozrite si

Prvú 5G sieť cez kontinenty skúsi Ericsson

Riaditeľ pre technológie v spoločnosti T-Mobile Neville Ray uviedol, že T-Mobile vybudoval vďaka inováciám najrýchlejšiu sieť LTE. Technológia LAA vychádza z nasadení viacnásobných prenosov 4×4 MIMO a kódovania 256 QAM, pričom má poskytnúť zákazníkom v roku 2018 prístup k približne gigabitovým rýchlostiam.

Rýchle(jšie) LTE už v roku 2018

Testovanie sa uskutočnilo v laboratóriu spoločnosti T-Mobile Bellevue vo Washingtone s využitím technológie Ericsson Radio System a zariadenia na testovanie siete TM500 od spoločnosti Cobham Wireless. Prenosová rýchlosť dát bola dosiahnutá kombináciou niekoľkých kľúčových prvkov technológie LTE, vrátane 256 QAM, 4×4 MIMO a LAA. Použila sa agregácia dvoch licencovaných nosných a troch nelicencovaných nosných frekvencií.

Zdroj | Ericsson

Pomocou technológií LTE v nelicencovanom spektre sa dopĺňa licencované spektrum, čo umožňuje väčšiemu počtu operátorov dosiahnuť vo svojich sieťach gigabitové rýchlosti. Technológia LAA bola v minulosti testovaná na 10 vrstvách, pričom dosiahla rýchlosť sťahovania do 1 Gbit/s. Rozšírenie na 12 vrstiev dokáže rýchlostnú hranicu 1 Gbit/s prekonať.

Technológia Ericsson Radio 2205 umožňuje operátorom nasadiť LTE na nelicencovanom pásme 5 GHz v prostredí vonkajších mikrobuniek. Pomocou LAA môžu byť nelicencované nosné agregované s licencovanými nosnými na mikrobunkách alebo na blízkych makrobunkách.

Pozrite si

Slovak Telekom spustil komerčnú prevádzku LTE-A s rýchlosťou do 375 Mbit/s

Pre používateľov tak vznikne zaujímavá možnosť dosiahnuť na gigabitové rýchlosti v mobilných sieťach ešte pred príchodom sietí 5G. Dúfajme, že výrobcovia mobilných zariadení pružne zareagujú a ponúknu terminály s podporou LAA.

Aká však bude reálna užívateľská skúsenosť, ukáže až prax. Rozdiely oproti laboratórnym prezentáciám tam nepochybne budú.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.