Reklama

Nokia 8 prekvapí nielen cenou, ale aj svojou výbavou

Števo Porubský
94 %
Aktuálne najlepší model znovuzrodenej značky z Fínska ponúka výborný výkon a duálny fotoaparát s optikou Zeiss. Navyše má kvalitne spracované telo a super cenu. Má aj mínusy?

Výhody

  • bezkonkurenčná cena
  • výborný fotoaparát
  • Ultra HD webkamera

Nevýhody

  • chýba vyššia odolnosť IP68
  • druhá SIM blokuje microSD slot
  • Android 7.1.1

Nokia 8 prišla výrazne neskôr, ako prvé smartfóny znovuzrodenej fínskej značky. To ale nie je na škodu, pretože sme sa dočkali papierovo výborne vybaveného smartfónu s veľmi slušnou cenou.

HMD Global, vlastník značky Nokia, tak potešil mnohých niekdajších fanúšikov fínskeho výrobcu. Už po vybalení z vcelku obyčajnej krabičky, akú majú aj ostatné nižšie modely Nokie, novinka zaujme uhladeným dizajnom.

Pozrite si

Nokia 6 – stredná trieda s výzorom high-endu

Veľká čierna sklenená placka spredu, príjemne zaoblená v rohoch a na okrajoch prechádza do tmavomodrého kovu. Výrobca si dal záležať a všetko presne lícuje. Na tele nie je jediný ostrý prvok, ktorý by vadil pri držaní v ruke. Aj keď ide o poriadny kus smartfónu, v ruke sa drží výborne.

Môžu za to zaoblené rohy či pomerne tenký rámik pri displeji, ktorý zbytočne nerozširuje telo telefónu. Strohý dizajn ukrýva dotykové Android tlačidlá pod displejom, ktorý je krytý sklom cez celú prednú časť.

Vykrojenie je jedine pre slúchadlo a stredové tlačidlo so snímačom odtlačku prsta. Ten počas testu občas štrajkoval a nie vždy zosnímal odtlačok na prvý pokus.

Logo Nokia je takmer neviditeľné. Z opačnej strany reproduktora je klasicky vyzerajúca webkamera. Až pri jej skúmaní zistíte, že okrem 13 Mpx rozlíšenia snímača a optiky so svetelnosťou f/2,0 dokáže nahrávať aj Ultra HD videá!

Nokia 8 je tak prvým smartfónom na našom trhu, ktorý niečo také dokáže. Selfie maniaci a vlogeri môžu jasať. Obraz je totiž veľmi vydarený a farby verné. Vrcholom by bola optická stabilizácia, no človek nemôže mať všetko.

Pozrite si

Nokia 5 – stredná trieda s kovovým telom a čistým Androidom

Potešujúci je ale IPS displej s uhlopriečkou 5,3“ a QHD rozlíšením. Navyše mu výrobca nadelil jas 700 nitov, čo vidieť hlavne v exteriéri na priamom slnku. Aj keď to nie je OLED displej, musím ho pochváliť za podanie farieb i vyváženie bielej. Biela je mimochodom biela, bez akýchkoľvek odtieňov.

Druhou zaujímavosťou je funkcia Glance (majitelia Lumií si určite spomenú na staré dobré časy), niečo ako Allways-On v konkurenčných OLED displejoch.

Na vypnutom displeji sa zobrazuje čas, stav batérie, dátum a trojica notifikácií. Je to náhrada chýbajúcej notifikačnej diódy. Toto riešenie sa mi ale pozdáva omnoho viac, ako nekonečne blikajúca LED dióda hrajúca rôznymi farbičkami. Hlavne v noci.

Bočné strany majú len dôležité ovládače, chýba mi tu jedine spúšť pre fotoaparát, no tú mnoho výrobcov aj tak nerieši. Telefón je akoby pre ľavákov, neviem si totiž inak vysvetliť tak vysoko umiestnené ovládanie hlasitosti.

Držaním v pravej ruke počas hovoru hlasitosť palcom nezmeníte. Aj ON/OFF tlačidlo mohlo byť o pár centimetrov nižšie, určite by sa pohodlnejšie stláčalo palcom pravej ruky.

Druhá strana má len nenápadný šuplík na karty. Zmestíte doň buď dve SIM karty, alebo jednu SIM kartu a jednu microSDXC kartu. Všetky tri karty naraz dovnútra nedáte. V spodnej časti je okrem USB-C portu aj mono reproduktor, ktorý však vie byť poriadne hlasný. Nokii 8 nechýba 3,5 mm audio port, ten je hore.

Zadná strana z na dotyk príjemného hliníka má niekoľko zaujímavostí. Prvou je vyfrézované a lesklé logo Nokia, druhou duálna Zeiss optika fotoaparátu s LED bleskom a treťou je presná adresa spoločnosti HMD Global Oy vo fínskom Espoo.

Na rozdiel od top-end modelov bývalej Nokie, tento sa už nepýši Made in Finland, ale China. To však neprekáža.

Pozrite si

Nokia 8 vs. aktuálna top-end konkurencia

Hlavne ak pod týmto nápisom bije stále najvýkonnejší Snapdragon 835 s grafikou Adreno 540 a stále dostatočnou 4 GB pamäťou RAM (u nás je v predaji iba 4 GB verzia). Dokazujú to aj výsledky benchmarkov. AnTuTu novinke nadelilo 173 708 bodov, 3DMark ISU zas slušných 40 714 bodov.

O výkon tak starosť mať absolútne nemusíte. Batéria s kapacitou 3 090 mAh nepatrí ani k najmenším, ani k najväčším v tomto segmente. Nedáva sa ale zahanbiť a zvláda aj celodennú výdrž. Do druhého dňa sa ale prehupnete buď iba s minimom percent, alebo pri občasnom využívaní telefónu.

Potešujúce ale je, že na vás čaká takmer čistý operačný systém Android. Jediným sklamaním je, že je ešte stále vo verzii 7.1. a nie v najnovšej verzii 8.0. Oreo je ale vraj na ceste.

Našťastie v ňom nenájdete žiadne nadstavby, ani kopec zbytočných aplikácií, ktoré vám pridajú iba vrásku navyše pri prvom spúšťaní telefónu. Jedinou vlastnou appkou je Fotoaparát.

Fotoaparát, ten fyzický, má vcelku slušné parametre. Má dve šošovky, pod ktorými sú RGB a B/W snímače, využíva detekciu kontrastu a fázovú detekciu, ale aj IR svetlo, má dual-tone LED blesk a mnoho ďalších vylepšení. Papierovo zaostáva optikou so svetelnosťou f/2,0, no o tú sa postaral známy nemecký výrobca Carl Zeiss.

A hoci časť s fotoaparátom asi o pol milimetra vytŕča z tela von, krycie sklo je prakticky nepoškriabateľné. Voči kvalite výstupu nemám žiadne zásadné výhrady. Limitom sú tmavé nočné scény, pri ktorých fotoaparát využíva vyššie citlivosti, a teda sa zvyšuje aj šum. Strata detailov je ale minimálna.

Fotografie sú bez úprav, na ich plné rozlíšenie otvorte fotku v novom okne, alebo tabe.

Toto dokázala Nokia 8 odfotiť v tme. Autofókusu pomohlo LED svetlo a následne blesk. V galérii nižšie nájdete i ďalšie zábery z úplnej tmy.

Podanie farieb je veľmi vydarené, pri maximálnom rozlíšení v detailoch vidieť ale miernu stratu.

Fotografia pri veľmi slabom svetle. Aj tu si Nokia 8 poradila vcelku výborne, škoda slabšie vyváženej bielej.

Čiernobielu fotografiu vytvára druhý fotoaparát s rovnakým rozlíšením aj optikou. Rozdiel je len v absencii stabilizácie.

Poteší aj optická stabilizácia na RGB snímači, resp. na jeho optike. Zaujímavo znie aj 360° nahrávanie zvuku vo videách. Je ho počuť, ale veľký význam v tom nevidím. Keďže Nokia 8 nahráva klasické videá, nie je potrebné, aby bolo počuť všetko navôkol, a teda i to, čo nie je na obraze vidieť.

Skôr mi prekážala priemerne vybavená aplikácia fotoaparátu. Nájdete v nej síce režimy ako Krása, Panoráma, HDR, Live Bokeh či manuálny režim, ale ten ponúka len nutný základ. Nevie pracovať s rýchlosťou uzávierky, clonou či citlivosťou snímača.

O to všetko sa stará automatika. Tú by som radšej nechal na vyváženie bielej, alebo rozpoznávanie scén ako makro, krajina apod. Taktiež nie je jasné, ako funguje stabilizácia, o ktorej HMD v materiáloch hovorí. V nastaveniach fotoaparátu o nej nenájdete ani zmienku. Sklamaním je tiež nemožnosť snímania do RAW. Od takéhoto fotoaparátu by som to čakal automaticky.

Všetko ale našťastie môže vyriešiť aktualizácia appky. A čo toľko ospevované Bothies, teda selfie zábery, na ktorých vidieť obe strany obrazu? Ťažko povedať, nie som selfie maniak, no využiteľnosť je výrazne nižšia, ako pri selfie. Na čo by vám bola fotka, na ktorej ste vy a časť oblohy, príp. budovy nad vami? Alebo naopak, cesty alebo chodníka?

Bothies má zmysel len vtedy, ak fotíte absolútne vodorovne, kedy je dobre viditeľná časť pred vami aj za vami. Rovnako je to aj s Bothies videom. Na zábavu občas áno, ale dieru do sveta neurobí.

Nokia 8 má viacero vychytávok, ktoré nenájdete v žiadnom inom modeli na trhu a ani cena nie je vôbec zlá. Vďaka minimu nedostatkov ju je možné považovať za najvýhodnejší top-end smartfón súčasnosti.

Aj za to si od nás vyslúžila ocenenie DOBRÁ CENA.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.