Reklama
  • #Veda
  • 2 min.
  • 11.11.2017

Project Loon - signál z balónov slúži už 100 000 ľuďom

Zdroj | X Company
Viktor Šmidák
Zdroj | X Company
Zdroj | X Company

Project Loon, za ktorým stojí Alphabet už má prvých spokojných zákazníkov. Signál totiž spoločnosť poskytuje v Portoriku tým, ktorých postihli živelné katastrofy.

https://youtu.be/jP91ozeFWbM

Portoriko sa už dlhšie spamätáva z hurikánu Maria piateho stupňa, ktorý tento americký ostrov zasiahol na konci septembra. Napáchané škody nemajú konca kraja a ešte dnes je takmer 44% vysielačov šíriacich mobilný signál. Pre mnohých to znamená nulovú pravdepodobnosť skontaktovať sa so svojimi blízkymi. Na rad preto prichádza Project Loon.

Zdroj | X Company

Ide o iniciatívu spoločnosti Alphabet, pod ktorú patrí i Google. V prípade Project Loon je poskytovanie mobilnej siete umožnené skrz stratosferické balóny naplnené héliom. Tie majú na palube solárne články a bezdrôtový prijímač-vysielač. Vypustených bolo hneď niekoľko balónov, ktoré sa vďaka algoritmom udržiavajú na určitých miestach naprieč Portorikom. Jeden takýto balón je schopný pokryť rozlohu približne 5 000 štvorcových kilometrov.

https://youtu.be/MiEZfRh-h-s

Do dnešného dňa už služby tohto projektu využíva viac ako 100 000 obyvateľov Portorika. Na svoje si prídu zákazníci AT&T a T-Mobile, ktorý môžu posielať SMS-ky. Nechýba ani internet s obmedzenou rýchlosťou, ktorý využívajú majitelia smartfónov s podporou LTE. Pokrytie by sa malo zlepšiť po tom, ako inžinieri lepšie spoznajú vzdušné prúdy ostrova.

Pozrite si

Google nafukuje ďalšiu bublinu – stratosférickú

Číslo 100 000 znie pôsobivo a treba brať do úvahy aj fakt, že Project Loon nebol ešte nikdy predtým spustený takto rýchlo. Na druhej strane populácia ostrova predstavuje 3,4 milióna obyvateľov, pričom väčšina krajov má stále 20 – 60 % vysielačov nefunkčných.

Zdroj | X Company

Alastair Westgarth, vedúci Project Loon sa nechal počuť, že službu budú poskytovať tak dlho, ako to bude možné. Zároveň ide o skvelú príležitosť, ako projekt otestovať v reálnom využití a do budúcna sa možno dočkáme presnejšieho a rýchlejšieho nasadenia týchto balónov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.