Reklama

Čo je to eSIM? Plastovým kartám v telefónoch odzvonilo

Zdroj | T-Mobile
Stanislav Vinc
Zdroj | T-Mobile
Zdroj | T-Mobile

Plastové SIM karty do telefónu vkladáme už od nepamäti, či už vo forme Nano-SIM, Micro-SIM alebo Mini-SIM. V poslednom období sa ale objavili nové produkty, ktoré využívajú takzvanú eSIM. Čo sa pod týmto názvom skrýva? To si povieme v ďalšom článku z našej série „Čo je to“.

Zdroj | GSMA

V skratke…

Embedded SIM (v sklatke eSIM) je elektronický čip, ktorý nahrádza doteraz používané plastové SIM karty. Tento čip je zabudovaný na obvodovej doske, rovnako ako procesor či operačná pamäť (RAM) a nie je možné ho vymeniť. Embedded SIM vykonáva rovnakú funkciu ako SIM, teda identifikuje zákazníka v sieti operátora.

Ak si to vezmeme pekne poporiadku, v prvom rade je správne vysvetliť, čo je vlastne SIM karta. Vysvetlenie sa ukrýva už v skratke SIM – Subscriber Identity Module, teda v preklade „modul na identifikáciu predplatiteľa“.

Každá SIM karta má pridelené takzvané IMSI číslo (International Mobile Subscriber Identity). Na základe tohto čísla môžu operátori po celom svete identifikovať majiteľa SIM karty. SIM karta okrem toho obsahuje aj malú pamäť, ktorá môže slúžiť na uloženie telefónnych čísiel, SMS správ a ďalších dát, ktoré tam vložil operátor.

Pozrite si

Čo je to Torrent – čarovné slovíčko pre sťahovanie veľkých súborov?

Veľkosť SIM karty sa postupne zmenšovala. Úplne prvá verzia SIM karty bola veľká ako kreditná karta. O päť rokov neskôr prišla menšia Mini-SIM, ktorú si pamätá zrejme väčšina ľudí. Výrobcovia smartfónov s touto formou SIM karty stále neboli spokojní, pretože zaberala príliš veľa miesta. V roku 2010 preto Apple predstavil iPhone 4, ktorý ako prvý používal nový štandard Micro-SIM. Len o dva roky neskôr prišiel iPhone 5, ktorý využíval ešte menšiu Nano-SIM kartu.

Zdroj | Wikipedia

Ani Nano-SIM ale nestačí. Telefóny sa síce zväčšujú, ale viac priestoru zaberajú ďalšie čipy, väčšie batérie a rôzne senzory. Slot, kde sa SIM karta vkladá, navyše predstavuje riziko v prípade telefónov odolných proti vode. Nehovoriac o smart hodinkách, v ktorých výrobcovia bojujú o každý voľný milimeter. Do hry preto nastupuje ešte menšia eSIM (Embedded SIM).

Zdroj | Android Nachrichten
Pozrite si

Čo je to router, zariadenie, ktoré je už v každej domácnosti?

Pri tomto posune ale nejde iba o veľkosť, ale aj o formu. Embedded SIM už nie je plastová kartička ale čip, ktorý sa nachádza na základnej doske zariadenia. V praxi to teda znamená, že pri výmene telefónu či operátora už nebudeme musieť presúvať SIM kartu. Operátora si jednoducho vyberieme v nastaveniach telefónu.

Embedded SIM ale ponúka ďalší benefit a tým je použitie rovnakého čísla pre viacero zariadení. Dobrým príkladom tejto funkcie sú smart hodinky Apple Watch Series 3. Tieto hodinky sa dokážu pripojiť na sieť LTE a na autentifikáciu využívajú práve eSIM. Majitelia hodiniek si tak ku svojmu paušálu musia priplatiť ďalšie zariadenie, za čo si napríklad americký operátori účtujú 10 dolárov mesačne.

Zdroj | Apple

Časom sa táto funkcia samozrejme rozšíri a v budúcnosti možno budeme platiť dátový balíček pre náš notebook, tablet alebo auto. K masovému rozšíreniu eSIM ale dôjde až vo chvíli, keď si túto technológiu vyberie niektorá spoločnosť do svojej smartfónovej vlajkovej lode. Teoreticky by tak mohlo dôjsť už s budúcoročným iPhonom, či niektorým smartfónom z rady Samsung Galaxy.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.