Výhody
- neskutočný výpočtový výkon
- vylepšenia duálneho fotoaparátu
- kvalitné stereo reproduktory
Nevýhody
- málo vylepšení oproti predchodcovi
- predpoklad slabšej odolnosti pri páde
- v balení nie je nabíjačka pre rýchle nabíjanie
Ešte predtým, ako sa pustím do svojich poznatkov z týždenného používania nového iPhonu 8 Plus by som chcel za zapožičanie tohto kusu poďakovať operátorovi Telekom, u ktorého si môžete nové iPhony zakúpiť k jednotlivým paušálom.
Dizajn nového iPhonu 8 Plus pravdepodobne nie je nutné nijako bližšie predstavovať, pravdou však ostáva, že sa jedná o najlepšiu interpretáciu dizajnu, ktorý priniesol iPhone 6/6 Plus.
Osobne ma však celkom prekvapilo balenie, ani nie tak jeho obsah, ktorý ostal nezmenený, ale skôr farbou. V prípade mnou testovaného Space Gray kúsku je totiž aj balenie ladené do siva a nie je teda biele, ako tomu bolo doposiaľ.
A v čom sa dizajn iPhonu oproti minulému roku zmenil? V prvom rade sú to použité materiály. Namiesto kovu je zadná časť zo skla.
To prináša samozrejme tak výhody, ako aj nevýhody. Medzi výhody určite patrí to, že telefón sa podstatne menej šmýka. Teda aj bez použitia obalu máte väčšiu istotu úchopu.
Ďalšou veľkou výhodou je, že vďaka novým materiálom iPhone 8/8 Plus konečne podporuje bezdrôtové nabíjanie. Úplnou bombou je pritom to, že Apple sa rozhodol pre zaužívaný štandard Qi a nepriniesol vlastné riešenie.
Vďaka tomuto kroku sa tak bezdrôtové nabíjanie rozšíri podstatne viac, ako tomu bolo doteraz. Tou poslednou, skôr estetickou výhodou je to, že vďaka novému dizajnu už iPhone nemá tie povestné pruhy pre antény. Pôsobí teda uhladenejším dojmom.
Nový dizajn však prináša aj niekoľko nevýhod. Tou najväčšou je hmotnosť. Sklo je totiž ťažšie ako kov používaný v predchádzajúcich verziách a tak sa musíte pripraviť na to, že najmä v prípade testovaného iPhonu 8 Plus budete nárast tých pár gramov minimálne v prvých dňoch skutočne vnímať.
Okamžite po vybalení som zacítil, že iPhone „pribral“. Druhou veľkou nevýhodou je odolnosť. Apple síce tvrdí, že na nových iPhonoch použil najodolnejšie sklo, aké kedy bolo na telefóne použité, no aj napriek tomu sa obávam odolnosti pri páde. Radšej som to teda neskúšal a budúcim majiteľom odporúčam použiť obal.
Inak sa však dokopy nič nezmenilo. Stále nájdete všetky tlačidlá, vrátane nového tlačidla domov na svojich miestach.
Rovnako sa Apple nerozhodol ani pre návrat audio konektora a tak si budete musieť naďalej vystačiť s pribalenými slúchadlami, ktoré majú Lightning konektor, využiť redukciu, prípadne Bluetooth slúchadlá. Poteší však odolnosť voči vode.
Nové iPhony podporujú štandard IP67, čo znamená, že ak vám na 30 minút padne iPhone do vody s hĺbkou do jedného metra, nestane sa mu nič.
Nový iPhone 8 Plus používa v podstate rovnaký displej ako predchodca. Má rovnakú uhlopriečku 5,5”, dokonca aj rovnaké rozlíšenie. Predsa však prináša jednu zmenu. Tou je použitie True Tone technológie.
Táto technológia, ktorá sa už dávnejšie objavila na iPadoch umožní prispôsobenie zobrazenia displeja s ohľadom na okolité svetlo. Vy by ste tak mali vidieť vždy čo možno najvernejšie podanie farieb. A presne tak to aj funguje.
Prvý dojem je však taký, že displej je až prehnane žltý a podobne. Po čase som si však na toto zobrazenie zvykol a potom sa mi displej na Samsungu Galaxy S8+ zdal až prehnane prefarbený a chladný. Ak by vám však nové zobrazenie nepasovalo, môžete túto funkciu v nastaveniach úplne vypnúť.
Nie je pochýb o tom, že nový iPhone 8 Plus, ktorý je vybavený procesorom Apple A11 Bionic je v súčasnosti najvýkonnejším smartfónom výrobcu. Je dokonca výkonnejší ako niektoré 13” modely MacBookov Pro.
Pri bežnom používaní však oproti modelu 7 Plus nepocítite dramatický nárast výkonu. Podobne ako predchodca aj „osmička“ bez mihnutia oka zvláda tak náročné aplikácie, ako aj graficky prepracované hry.
Na čo je potom potrebný tak veľký výkon? No dá sa na to pozrieť z dvoch strán. Jedna je tá, že nadbytok výkonu môžete brať ako investíciu do budúcnosti, keďže vďaka výkonnému hardvéru, nebude mať iPhone 8 Plus problém pracovať aj s budúcimi aplikáciami a verziami iOS, ktoré budú mať na hardvér podstatne vyššie nároky, ako je tomu teraz.
Druhým pohľadom, ktorý využijete aj dnes je rozšírená realita. Priznám sa, že osobne som moc veľkú pozornosť tejto funkcionalite nevenoval, aj keď sledovanie hviezd na oblohe, ktoré sa vykresľujú priamo vo vašom okolí, alebo hranie hier priamo na vašom pracovnom stole znie lákavo.
Rozšírená realita ma však dostala až vďaka úplne inej aplikácii. Z obchodu som si nainštaloval aplikáciu IKEA Space a po oskenovaní priestoru som mohol priamo do izieb umiestňovať nábytok tak, ako keby tam reálne bol.
Keď som túto vychytávku ukázal manželke, okamžite som mal iPhone na niekoľko hodín obsadený a následne aj dlhý zoznam nábytku, ktorý by sa do tej, či onej izby hodil.
Okrem toho som mal však podstatne rýchlejšie vybitý telefón, keďže používanie rozšírenej reality značne zaťažuje práve spomínaný hardvér a tým aj vyčerpáva batériu. Práve toto využitie však vidím ako veľké plus, najmä akonáhle sa začne objavovať viac aplikácií, ktoré budú rozšírenú realitu využívať vo svoj prospech.
A ako je na tom, iPhone 8 Plus po stránke výdrže? Priznám sa, že po prvých dňoch som mal pripravených pár riadkov, v ktorých by som nový iPhone znosil pod čiernu zem. Vybíjal sa skutočne prehnane rýchlo a po mojich skúsenostiach s BlackBerry KeyONE, ktoré mi vydržalo bez problémov dva dni som bol doslova rozčarovaný.
Vinu však na tom mala nová verzia operačného systému iOS 11, ktorá má podľa mňa ešte dosť ďaleko k odladenej verzii. Počas týždňa som sa však dočkal rovno dvojice aktualizácií a pri iOS 11.0.2 sa dá hovoriť už o pomerne slušnej výdrži.
Pri náročnejšom používaní vydržal iPhone 8 Plus bez problémov jeden celý pracovný deň. Istou pomocou k lepšej výdrži je okrem možnosti bezdrôtového nabíjania určite aj rýchle nabíjanie.
Prečo však Apple nemohol pri podobne cenovo ladenom smartfóne pridať priamo do balenia nabíjačku s podporou tejto funkcie? Takto si okrem iPhonu 8 Plus budete musieť ešte zakúpiť aj nabíjačku pre MacBook a kábel USB-C na Lighning.
Teda až po tejto nemalej investícii budete môcť naplno využívať rýchle nabíjanie, ktoré doplní za 30 minút prázdnu batériu do polovice. Počas testovania som však iPhone 8 Plus pripojil na powerbanku Huawei, ktorá má kapacitu 10 000 mAh a podporuje pre Huawei vlastný štandard rýchleho nabíjania s označením Huawei SuperCharge.
Na moje veľké prekvapenie sa iPhone 8 Plus takto nabíjal podstatne rýchlejšie, ako pomocou dodávanej nabíjačky. Rýchlejšie nabíjanie tak dosiahnete aj v prípade ak využijete nabíjačku s vyšším prúdom, čo bol prípad aj spomínanej powerbanky.
O vplyve iOS 11 na výdrž som už hovoril. Samozrejme tento systém, ktorý okrem iného prináša nové smajlíky, nové ovládacie centrum, skenovanie v poznámkach a všetky tie ostatné výhody je na nových iPhonoch predinštalovaný.
Osobne má však normálne táto verzia iOS hnevá až tak, že ak bola možnosť nainštalovať si iOS 10 do iPhonu 8 Plus, okamžite by som tak urobil. iOS 11 je totiž pravdepodobne ten najhoršie odladený release, aký kedy Apple vypustilo.
Ešte nikdy sa mi totiž nestalo, že by iPhone toľkokrát zamrzol, alebo, žeby padalo toľko aplikácií. Našťastie Apple tieto nedostatky postupne odstráni a tak už súčasná verzia iOS 11.0.3 je na tom o poriadny kus lepšie ako tá prvá. Bude to však chcieť ešte niekoľko verzií, aby sa iOS 11 dostal aspoň na úroveň iOS 10.
Ak by som si mal vybrať jeden hlavný dôvod pre kúpu iPhone 8 Plus, bol by to určite fotoaparát. Toto platí najmä v prípade ak aktuálne používate iPhone 6 Plus, alebo iPhone 6S Plus. Oproti „sedmičke“ totiž ten skok nie je tak výrazný.
Po stránke hardvéru sa opätovne Apple spolieha na dvojicu snímačov s rozlíšením 12 Mpx a rozdielnou ohniskovou vzdialenosťou. Bohužiaľ na rozdiel od nového iPhonu X, iPhone 8 Plus neposkytne optickú stabilizáciu na oboch objektívoch. Je to škoda.
Aj napriek tomu je však citeľný nárast kvality výsledných fotografií a to najmä oproti iPhonu 6S Plus. Osmička však má občas problém so zbytočným „prepaľovaním“ svetlých scén. Inak však novému fotoaparátu nie je možné vytknúť nič.
Nový je samozrejme portrétny režim, ktorý už neponúka len možnosť rozmazania pozadia, ale prináša aj hru so svetlom. Nový Portrait Lighting režim totiž ponúkne možnosť nastavenia osvetlenia podobne, ako tomu je v prípade štúdiového svetla.
Výsledky vedia byť fenomenálne, ale aj takmer nepozerateľné. Vždy to závisí najmä od okolitého svetla, prostredia, osoby, ktorú fotografujete a podobne.
Apple Portrait Lighting je však stále v beta verzii a predpokladám, že podobne ako tomu bolo minulý rok v prípade Portrait režimu, aj tu sa postupne bude jeho kvalita zlepšovať. Chce to však hrať sa s novou funkciou a postupne objavovať možnosti, ktoré ponúka.
Predná kamera sa veľkých vylepšení v tomto prípade nedočkala a v podstate sa jedná o totožnú kameru, ako ponúka predchádzajúci model.
Apple iPhone 8 Plus však ako prvý smartfón prináša možnosť natáčania UHD videa pri 60 fps. Doposiaľ bola táto možnosť vyhradená len pre kamery a drahé fotoaparáty.
Vyššia snímkovacia frekvencia predstavuje pre koncového používateľa podstatne plynulejšie video. Poteší aj možnosť snímania spomaleného videa pri 240 fps. Ostatne viac sa dozviete so samostatných videí, na ktorých priamo vidíte kvalitu nahrávaného videa.
Veľkú pochvalu si iPhone 8 Plus zaslúži za stereo reproduktory. Počas tlačovej konferencie Apple uviedol, že na novej „osmičke“ sú o 25 % hlasnejšie, ako tomu bolo pri predchádzajúcom iPhone 7/7 Plus.
Pravda je taká, že zvuk je podstatne sýtejší a najmä čistejší. Sledovanie videí na YouTube, prípadne filmov je tak na iPhone 8 Plus ešte väčším zážitkom ako doposiaľ. V tomto smere patria novinky určite medzi najlepšie kúsky na trhu.
iPhone 8 Plus by sa skutočne mal volať iPhone 7S Plus. Ostatne podobne ako v predchádzajúcich rokoch aj teraz sa jedná o model, ktorý k minuloročnému modelu pridáva niekoľko vylepšení, ako je napríklad bezdrôtové nabíjanie, či podstatne výkonnejší hardvér.
Nič to však nemení na tom, že je to skutočne ten najlepší iPhone v súčasnosti. Ak však čakáte veľké zmeny, odporúčam počkať až na iPhone X, ktorý prinesie vylepšení a nových riešení hneď niekoľko. Ak sa však nechcete vzdať Touch ID a aktuálne používate iPhone 6/6S Plus, určite bude pre vás iPhone 8 Plus poriadnym krokom vpred.