Intel neinvestuje iba do úspešnej rodiny procesorov Core, ale aj do kvantových počítačov. Pre spoločnosť QuTech vyrobil čip so 17 qubitmi, na ktorom si vyskúšal, aké by bolo vyrábať kvantové čipy masovo.
Intel spolupracuje so spoločnosťou QuTech na kvantových čipoch po hardvérovej aj softvérovej stránke. QuTech na čipoch testuje simulácie, kvantové výpočty a navrhuje, aké zmeny by mal Intel v ďalšom čipe urobiť. Intel pre QuTech dodáva nové čipy „v pravidelných intervaloch“.
Klasické čipy pracujú s bitmi, ktoré môžu niesť jednotku alebo nulu. Kvantový čip dokáže pracovať s jednotkou aj nulou zároveň, čo sa nazýva kvantový bit, respektíve qubit. Intel s týmto čipom neprekonal žiaden rekord v počte qubitov a ani presnejšie nešpecifikoval, prečo zvolil práve 17 qubitov. Posun ale nastal v stabilite prevádzky a v použitých materiáloch.
Na fotografii nižšie môžeme vidieť nezvyčajné pripojenie čipu vyrobené zo zlata, ktoré je navrhnuté tak, aby sa zlepšilo prúdenie tepla, zvýšila sa spoľahlivosť a obmedzilo sa rušenie signálov medzi qubitmi. Tento najnovší čip od Intelu potrebuje pre svoje fungovanie extrémne chladenie na teplotu 20 milikelvinov, čo je 0,02 stupňa nad absolútnou nulou. Stále teda nejde o najpraktickejší kus hardvéru.
Kvantové čipy sú určené na veľmi špecifické úkony a ich vývoj je prakticky ešte v plienkach. Tento nový čip od Intelu presúva kvantové čipy z laboratórnych podmienok do podoby, ktorá by sa o pár rokov mohla skutočne dostať do masovej výroby.