Austrálska vláda v pondelok (25.9.2017) na 68. Medzinárodnom astronautickom kongrese v Adelaide oznámila záväzok vytvoriť národnú vesmírnu agentúru, ktorá bude podporovať ambície krajiny na výskum a využitie vesmíru.
Susedské inšpirácie
Oznámenie prichádza pri príležitosti 50. výročia vypustenia prvého austrálskeho satelitu WRESAT v dobe, keď budúcnosť vesmírneho výskumu leží väčšinou na pleciach súkromného sektora.
Národná vesmírna agentúra má zaistiť strategické dlhodobé plány, ktoré podporia rozvoj a aplikáciu vesmírnych technológií a domáci kozmický priemysel. Austrália je pritom najväčšou krajinou OECD bez kozmickej agentúry.
Susedný Nový Zéland založil svoju kozmickú agentúru vlani a reagoval aj na potreby americkej súkromnej vesmírnej spoločnosti Rocket Lab. Tá plánuje lietať do vesmíru z Nového Zélandu a už vykonáva testy na polostrove Mahia.
Národná kozmická agentúra má pomôcť pri podpore domáceho priemyslu Space 2.0 a udržať v domácom teritóriu austrálske firmy podnikajúce v kozmických technológiách.
V neposlednej rade to zahŕňa aj vybudovanie kozmodrómu, čo nemusí byť také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Nad Austráliou a v jej okolí je totiž omnoho väčšia hustota medzinárodnej leteckej dopravy, ako napríklad v okolí Nového Zélandu. Pripomeňme, že čas na národnú kozmickú agentúru pre krajinu významu Austrálie už naozaj dozrel.
Napríklad v Spojených arabských emirátoch majú Mohammed Bin Rashid Space Center, ktoré už začiatkom budúceho roka začne budovať svoj prvý tím kozmonautov. Jeden z nich by sa mal v roku 2020, alebo 2021 zúčastniť pobytu na Medzinárodnej kozmickej stanici a nasledovať by mali ďalšie misie.
Na Mesiac, aj na Mars
Spoločnosť Lockheed Martin, ktorá okrem iného vyvíja aj kozmickú loď Orion pre americkú NASA, predstaví v piatok na IAC 2017 podrobnú orbitálnu referenčnú architektúru na začatie prieskumu červenej planéty Mars Base Camp. Vychádzajúc z existujúcich technológií a dostupných systémov by táto misia mohla byť postavená už na konci roka 2020.
Nikdy predtým v histórii sme nemali technológie a globálny záujem na presunutie ľudského prieskumu na Mesiac a na Mars, uvádza s v stanovisku spoločnosti Lockheed Martin.
Lockheed Martin priblíži aj svoje pripravované projekty Deep Space Gateway a Deep Space Transport, na ktorých takisto spolupracuje s NASA. Deep Space Gateway predstavuje lunárnu orbitálnu stanicu, ktorá sa má stať nielen prestupnou platformou pri letoch na Mesiac.
Jej rovnako dôležitou úlohou bude funkcia prístaviska pre kozmické lode lietajúce do vzdialených hlbín slnečnej sústavy – k Marsu, k asteroidom, prípadne neskôr k mesiacom veľkých planét.
Deep Space Transport je zas projekt kozmickej lode, ktorá lety do hlbokého vesmíru umožní. Má používať „elektrický a chemický“ pohon (zrejme pôjde o iónové motory) a bude dopravovať kozmonautov na Mars a späť. Má ísť o viacnásobne použiteľný dopravný prostriedok, ktorý by sa vracal na Deep Space Gateway na obežnej dráhe Mesiaca, kde by sa podrobil potrebnej obnove pred ďalším štartom.
Lockheed Martin zároveň pripravuje aj viacnásobne použiteľný pristávací modul s jednostupňovým pohonom pre pristávanie na Mesiaci, aj na Marse. Ten má byť takisto predstavený na IAC 2017 v piatok.
Novinky má aj SpaceX
V piatok bude prezentovať na IAC 2017 plány spoločnosti SpaceX aj jej šéf Elon Musk. Priblíži jej zámery na výskum a kolonizáciu Marsu, ale aj detaily ambiciózneho projektu Starlink. Ten predstavuje globálnu satelitnú sieť zloženú z rádovo 4000, neskôr až z 12000 družíc, určených na šírenie rýchleho internetu z obežnej dráhy.
Sieť by okrem toho mala zaisťovať rad ďalších služieb, ako diaľkový prieskum Zeme a detailné snímkovanie zemského povrchu. Na ne by nadväzovali mnohé komerčné a možno aj nekomerčné aplikácie a aktivity.
Ďalšou z piatkových zaujímavých prezentácií bude správa Jet Propulsion Laboratory (patriaceho pod NASA) o prebiehajúcej misii sondy Juno. Satelit sa nachádza na obežnej dráhe „šéfa“ všetkých (našich) planét – Jupitera. Po nedávno ukončenej misii sondy Cassini, ktorá bola nasmerovaná k zániku do atmosféry Saturna, pôjde o ďalší posun v poznávaní obrích planét a ich mesiacov.