Reklama

Apple iPhone – 10 rokov od revolúcie až po súčasnosť

Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Pred desiatimi rokmi sa na trh dostal úplne prvý iPhone, ktorý zmenil to, čo si predstavujeme pod pojmom „smartfón“. Pri tejto príležitosti sa dnes pozrieme na všetky generácie iPhonov, od úplného začiatku, až po súčasnosť. Zabudol Apple ako sa inovuje, alebo tvorí nové generácie podľa rovnakého receptu?

iPhone 2G (2007)

Písal sa deviaty január 2007 a Steve Jobs na výstave MacWorld predstavil prvý iPhone. Svet bol ohromený a nie je sa čomu čudovať. Vtedajšie smartfóny boli škaredé, ovládali sa stylusom, mali fyzickú klávesnicu, ktorá zaberala polovicu zariadenia a bežal na nich väčšinou zložitý operačný systém. Prvý iPhone na to šiel z úplne opačného konca. Celý systém sa ovládal iba prstami a fungoval intuitívne. Dnes to už vyzerá smiešne, ako ľudia híkali a lapali po dychu, keď Steve Jobs predvádzal dotykový displej. Vtedy však šlo o revolučný produkt, ktorý nakopol trh smartfónov a vytiahol Apple na vrchol.

https://youtu.be/9hUIxyE2Ns8

Päťsto dolárov za telefón? A ani nezaujme biznis zákazníkov, pretože nemá klávesnicu, čo z neho robí nie veľmi dobré zariadenie na maily. Možno sa bude dobre predávať, možno nie. My máme svoju stratégiu, máme skvelé Windows Mobile zariadenia na trhu…

– Steve Ballmer, bývalý CEO Microsoftu

Zdroj | Apple

Nie, ani iPhone 2G nebol perfektný a už v dobe keď vyšiel bol právom kritizovaný za niekoľko vecí. Prvou bola absencia podpory 3G sietí. K internetu sa iPhone 2G vedel pripojiť iba cez EDGE. Dvoj-megapixlový fotoaparát nevedel natáčať video. Zvláštny bol aj slúchadlový jack, do ktorého sa kvôli hlbokému vsadeniu do tela telefónu nezmestili niektoré slúchadlá.

iPhone 3G (2008)

Väčšinu kritizovaných vecí vyriešil Apple s ďalšou generáciou, iPhone 3G. Názov napovedá, že sa iPhone konečne vedel pripojiť na rýchlejšie 3G siete. Čím sa ale iPhone 3G zapísal do histórie bol softvér, iPhone OS 2. S touto aktualizáciou prišiel App Store a s ním éra „appiek“, ktorá do kasy Apple od spustenia priniesla viac než 70 miliárd dolárov.

Zdroj | Apple

Kovové telo bolo nahradené plastovým, ktoré bolo dostupné v čiernej a bielej farbe. Plastové telo síce prepúšťalo signál lepšie, no bolo náchylnejšie na poškrabanie a praskliny. Hardvér aj fotoaparát bol takmer identický s iPhonom 2G. S technologickým posunom čakal Apple na ďalšiu generáciu. Pre nás bolo ale najpodstatnejšie, že sa iPhone konečne dostal aj na náš trh.

iPhone 3GS (2009)

V roku 2009 prišiel iPhone 3GS, ktorý bol výzorom na nerozoznanie od svojho predchodcu. Písmeno „S“ bolo v názve ako „speed“, teda rýchlosť a nešlo len o marketingový výmysel. Oproti 3G bol iPhone 3GS dvojnásobne rýchlejší a 3-megapixlový fotoaparát vedel konečne natáčať aj video. Pribudlo aj hlasové ovládanie, digitálny kompas a banalita ako je kopírovanie a vkladanie textu.

iPhone 4 (2010)

Štvrtá generácia jablčného telefónu priniesla úplne nový dizajn a skvelý hardvér, no vydanie sprevádzal škandál. iPhone 4 bolo tentokrát z prednej aj zadnej strany pokryté sklom, ktoré dookola lemoval kovový rám. Tu vznikol hneď pri vydaní problém, pretože pri držaní iPhonu v ruke sa antény zakryli a tým sa stratil signál. Apple tento škandál vyriešil rozdávaním obalov, ktoré problém odstraňovali.

Zdroj | Apple

Čím ale iPhone 4 vynikal zámerne, bol nový retina displej s rozlíšením 960 x 640 pixelov, ktorý bol najjemnejší na trhu. Posun nastal aj vo fotoaparáte, ktorý bola tentokrát 5-megapixlová s clonou f/2.8 a konečne pribudol aj blesk. Video točil iPhone v rozlíšení 720p, čo bolo na tú dobu nevídané. Pribudla aj predná kamera, ktorá slúžila na videohovory cez FaceTime.

iPhone 4S (2011)

Stalo sa už tradíciou, že „S“ generácie iPhonov dedia dizajn od svojho predchodcu. Tak to bolo aj s iPhone 4S, pri ktorom ale S neznačilo zrýchlenie (aj keď došlo aj k nemu) ale odkazovalo na novú hlasovú asistentku Siri. Vo vnútri iPhone 4S bežal procesor Apple A5, fotoaparát dostal upgrade na 8-megapixelov a zvládal video v 1080p. S 4S prišiel aj iOS 5, ktorý priniesol iCloud, iMessage a notifikačné centrum.

https://youtu.be/8ciagGASro0

iPhone 5 (2012)

Ďalší iPhone konečne priniesol väčšiu obrazovku, ktorá z 3,5 palca natiahla na 4 palce. Nový procesor A6 bol znova o kus rýchlejší, pribudla podpora LTE sietí a Apple opustil pomalý a zastaralý 30-pinový port a nahradil ho konektorom Lightning. Na iPhone 5 bežal iOS 6, ktorý opustil doterajšie Mapy od Google a priniesol Apple Maps. Ich vydanie bolo však verejne kritizované pretože mapy obsahovali chyby, navigácia často nefungovala správne a oproti Google Maps obsahovala menej funkcií.

Zdroj | Apple

iPhone 5C a iPhone 5S (2013)

Najzvláštnejším iPhonom do teraz bol rozhodne iPhone 5C, ktorý Apple predstavil spolu s iPhonom 5S. Hardvér si prepožičal s minuloročného iPhonu 5 a namiesto kovového tela bol osadený v plaste. Napriek veselým farebným verziám a nižšej cene si však popularitu nezískal.

Oproti tomu sa iPhone 5S predával trojnásobne lepšie, napriek tomu, že dizajn zdedil od minuloročného iPhonu 5. Nebol však problém ho rozlíšiť od iPhonu 5 vďaka novému domovskému tlačidlu, ktoré v sebe ukrývalo snímač odtlačku prstov, teda Touch ID. Nový procesor Apple A7 bol prvým 64-bitovým procesorom v telefónoch a rýchlosť iPhonov posunul znova o poriadny kus vpred.

S týmito dvoma modelmi prišla aj aktualizácia iOS 7, ktorá opustila seriózny dizajn a priniesla plochý dizajn plný farieb. Pribudlo aj bezdrôtový prenos súborov AirDrop , funkcia CarPlay a ovládacie centrum, ktoré umožňovalo rýchly prístup k niektorým nastaveniam.

iPhone 6 a 6 Plus (2014)

Apple porušilo presvedčenie Steva Jobsa o ideálnej veľkosti displeja už druhý krát a nový iPhone priniesol ešte väčší, 4,7-palcový, respektíve 5,5-palcový displej. Retina displej dostal nové rozlíšenie 1334 x 750 pixelov v iPhone 6 a 1920 x 1080 pixelov v iPhone 6 Plus. Nový procesor A8 bol o 25% rýchlejší a RAM sa zväčšila na 1 GB. S touto generáciou sa spája takzvaný bendgate. Takto bol pomenovaný problém s konštrukciou, ktorý umožňoval telefón v jednom bode ľahko ohnúť.

iPhone 6S a 6S Plus (2015)

Znova zdedený dizajn a lepší hardvér. Takto by sa dal v skratke opísať iPhone 6S a 6S Plus. S touto generáciou získal iPhone novú funkcionalitu a tou je 3D Touch. Niektoré prvky systému reagujú na silnejšie stlačenie displeja čím sa napríklad aktivujú rozšírené možnosti alebo náhľad obsahu. Zlepšil sa aj snímač odtlačkov Touch ID, ktorý je v druhej generácii podstatne rýchlejší.

iPhone 7 a 7 Plus (2016)

Apple tentokrát nezvyčajne recykloval dizajn už tretí krát za sebou. Až na malé detaily je telo takmer identické s iPhonom 6 a 6S. Pribudla ale nová „Jet Black“ farba, ktorá je extrémne náchylná na škrabance a upozornil na to aj samotný Apple. To ale nie je najkontroverznejšia časť telefónu.

Najväčší rozruch vyvolalo odstránenie slúchadlového jacku. Majitelia iPhonu 7 a 7 Plus tak musia používať bezdrôtové slúchadlá alebo pribalený adaptér. Na druhej strane ale pribudla odolnosť voči vode a duálny fotoaparát v prípade väčišho modelu iPhone 7 Plus. S týmto fotoaparátom je pri fotení portrétových fotografií vytvárať efekt hĺbky.

Pozrite si

Apple iPhone 7 Plus – dvojica očí vidí lepšie

https://youtu.be/Q6dsRpVyyWs

iPhone 8, 8 Plus a X (2017)

Dostali sme sa tak do súčasnosti. Apple pred pár dňami predstavil novú generáciu iPhonov, z ktorých najväčší rozruch urobil iPhone X – zatiaľ najdrahší ale najrevolučnejší iPhone v histórii, popri ktorom sa s menším rozruchom na svet dostal aj iPhone 8 a 8 Plus, ktorý vyzerá takmer rovnako, ako predchádzajúce tri generácie pred ním. Všetky predstavené modely sme si predstavili v samostatných článkoch.

Pozrite si

Apple iPhone X má vykrojený OLED displej, Face ID a cenu od 1 199 €

https://youtu.be/mW6hFttt_KE

https://youtu.be/k0DN-BZrM4o

Pozrite si

iPhone 8 vyzerá rovnako, ale je úplne iný!

Za 10 rokov Apple zmenil celý trh smartfónov a od iPhonu 2G urazil kus cesty, na ktorej každý rok viac, či menej inovoval. Niekedy trendy udával, niekedy ich dobiehal. Nedá sa však Apple vziať to, že vďaka nemu dnes máme také smartfóny, ako máme. Bude určite ešte zaujímavé sledovať, kam sa bude iPhone a aj celý smartfónový trh v budúcnosti uberať, no my sa na ďalších 10 rokov vývoja tešíme.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.