V dnešnej dobe je vhodné chrániť si vlastné financie aj proti podvodom, o ktorých sme v minulosti možno ani netušili. Skimming patrí k obľúbeným formám, ako získať vaše údaje z platobnej karty vrátane PIN kódu. Ukážeme vám, ako sa v prípade skimmingu viete chrániť, a zároveň neprídete o pohodlie pri platbách či výberoch z bankomatu.
Ešte skôr, ako vám ukážeme účinnú ochranu pred skimmingom, vysvetlíme si, čo skimming vlastne je. Ide o typ podvodu, pri ktorom sa páchatelia snažia získať údaje z vašej platobnej karty vrátane PIN kódu. Vďaka získaným údajom následne dokážu vytvoriť duplikát vašej karty, s ktorým najčastejšie vyberajú hotovosť z bankomatov v zahraničí.
Údaje z vašej platobnej karty je pritom možné získať len fyzicky. Na získanie údajov zväčša páchatelia používajú špeciálne zariadenia, ako skrytá kamera pre odpozorovanie PINu, čítačka údajov z magnetického prúžku platobnej karty, ktoré sú nainštalované priamo na bankomatoch. Pre bežného používateľa je rozpoznanie takto naištalovaných zariadení v podstate nemožné.
Alternatívou skimmingu na bankomatoch je zaznamenávanie dát z platobných kariet cez skimmovacie zariadenie napríklad pri platení v reštaurácii. Takto získané údaje (bez PINu, ak si ho nezapamätá obsluha spriaznená s páchateľmi) môžu byť následne použité na nákupy cez internet. Ako sa teda chrániť?
Ak ste klientom Tatra banky, vhodné je vyhľadať bankomaty Tatra banky, kde je pravdepodobnosť skimmingu minimálna. Pohyb karty počas jej zasúvania a vydávania je riadený, čo znemožňuje načítanie údajov z magnetickňho prúžku platobnej karty neautorizovaným zariadením. Pomôže aj to, ak si pri zadávaní PIN kódu zakryjete rukou klávesnicu, aby PIN nenasnímala skrytá kamera. V reštauráciách zase nikde nedávajte platobnú kartu z vašich rúk.
Existujú však aj sofistikovanejšie riešenia, ako sa skimmingu vyhnete, ktoré navyše robia výber z bankomatu, alebo platbu kartou pohodlnejšími. Podľa prieskumu 2muse má totiž až 62 % Slovákov obavu zo zneužitia ich platobnej karty počas dovolenky. Na minimalizáciu rizika pritom stačí využívať internet banking či mobilnú aplikáciu Tatra banky, rovnako aj moderný spôsob výberu hotovosti z bankomatu mobilom či platenie pomocou aplikácie MobilePay.
Online manažment kariet
Praktická je určite funkcia aplikácie Tatra banky a internet bankingu, a to online manažment kariet. Tu si môžete kedykoľvek pohodlne nastaviť hotovostné, internetové či maximálne limity na platobných kartách.
Môžete si dokonca povoliť či zakázať kontinenty, na ktorých sa momentálne nenachádzate, aby ste tak predišli zneužitiu karty v zahraničí. Tento zákaz neovplyvní možnosť platieb na internete, vďaka čomu môžete bez problémov a obmedzení nakupovať vo svojich obľubených internetových obchodoch, bez ohľadu na to, kde sídlia. Veľkou výhodou je i to, že v prípade straty alebo krádeže či podozrenia na zneužitie karty môžete svoju kartu ihneď zablokovať.
Výber z bankomatu mobilom
Ak ste na Slovensku, rozhodne odporúčame využiť moderný spôsob výberu hotovosti z bankomatu. A to len s vaším mobilom. Ak si totiž chcete vybrať hotovosť, nemusíte vôbec používať svoju platobnú kartu a PIN kód k nej. Stačí keď cestou k bankomatu kliknete v Aplikácii Tatra banka na ikonu Výber z bankomatu a prihlásite sa do aplikácie.
Ak máte viac účtov, môžete si určiť, z ktorého budete hotovosť vyberať. Po zadaní sumy pre výber sa vám zobrazí 6-miestny kód platný 20 minút. V tomto čase stačí prísť k akémukoľvek bankomatu Tatra banky, stlačiť ľubovoľné tlačidlo na bankomate vedľa obrazovky a zadať 6-miestny unikátny kód.
Po zadaní kódu na bankomate si stačí zobrať peniaze, prípadne i potvrdenku a to je všetko. Nielenže ušetríte čas, ale nemusíte vôbec použiť vašu platobnu kartu, čím absolútne eliminujete riziko načítania údajov z nej. Navyše nikde nezadávate ani PIN kód, a tak podvodníci nemajú možnosť získať ho vďaka skrytej kamere či falošnej klávesnici.
Aplikácia MobilePay
Ak máte smartfón s operačným systémom Android a ste klientom Tatra banky, určite si nainštalujte aj aplikáciu MobilePay. V aplikácii sa nachádzajú všetky karty, ktoré vlastníte. Stačí si vybrať, ktorou kartou chcete platiť, priložiť mobil a o pár sekúnd je zaplatené. O tomto pohodlnom spôsobe platenia v obchodoch sa viac dočítate v našom samostatnom článku: Ako sme prežili deň bez hotovosti aj bez platobnej karty.
Výhodou pri platbe s MobilePay v obchodoch, kde akceptujú bezkontaktné platby kartou je, že vaše údaje sú šifrované a nemože ich nikto odčítať. S MobilePay môžete bezkontaktne zaplatiť čokoľvek, a ak je platba vyššia ako 20 €, stačí pri platbe smartfónom s aplikáciou MobilePay zadať PIN kód. Nezadávate však PIN kód platobnej karty, ale PIN kód aplikácie, takže akékoľvek zneužitie vašej platobnej karty je takmer nemožné.
S aplikáciou MobilePay môžete výrazne bezpečnejšie platiť aj na internete. Praktickou je totiž možnosť vygenerovať si jednorazové číslo karty. Aplikácia tak obchodníkovi poskytuje len tzv. jednorazový token, teda jednorazové údaje o karte. Tieto sa dajú použiť len na jednu transakciu, čím sa predchádza ich prípadnému zneužitiu. Údaje o vašej plastovej karte sú tak maximálne chránené.
Aplikácia MobilePay je dostupná pre smartfóny a tablety s OS Android minimálne vo verzii 4.0. Pre bezkontaktné platenie je potrebný smartfón s NFC a verziou operačného systému Android 4.4 a vyššou. Výhodou je, že táto technológia nie je závislá od mobilného operátora či špeciálnej SIM-ky, ako tomu bolo v minulosti.
Na príprave článku sme spolupracovali s partnerom Tatra banka.