- #PC Príslušenstvo
- 7 min.
- 13.8.2017
D-Link DIR-879 Exo – futuristický router s jednoduchými nastaveniami
Výhody
- Mobilná aplikácia na nastavenie
- 5 GHz linka
- Jednoduché nastavenie
Nevýhody
- Absencia USB portov
- Nižšia rýchlosť
- Krátky dosah v budovách
Dnes už nemusíte byť fanúšik najnovších technológií, aby ste mali v byte množstvo chytrých zariadení. Internet v televízii sa už stal samozrejmosťou, mnohí z vás majú okrem počítača alebo notebooku aj hernú konzolu, multimediálne centrum, chytrý telefón a po novom sa rozširujú aj kompletné riešenie chytrých domácností.
To je hromada zariadení využívajúca internetové pripojenie alebo sieťové pripojenie vo všeobecnosti. Wi-Fi je jednoducho trendy a má ho dnes každé zariadenie. Často sa ale stane že tie malé krabičky, ktoré dostanete, nie sú práve spoľahlivými spoločníkmi v prípade, keď sa k nim pripojí niekoľko zariadení súčasne.
Najmä staršie domáce routery sú často v rozpakoch pri pripojení a súčasnom obsluhovaní viac ako 5-tich zariadení. Vo väčšine prípadov máte iba pomalú rýchlosť a čudujete sa, prečo vám pomaly načítava videá na YouTube aj keď máte 100-megabitovú linku. V horšom prípade to router rovno vzdá a počká, než ho reštartujete.
D-link mieri zo svojim modelom, enigmaticky označovaním ako DIR-879, práve na domácnosti, kde chcete mať k dispozícii stále a rýchle pripojenie bez toho aby ste museli do detailov rozumieť počítačovým sieťam. V poslednej dobe sa snažia výrobcovia routerov pre domácnosti odlíšiť najmä vzhľadom a podporovaným rýchlostným štandardom, ktorý násobne prekračuje rýchlosti aj tých najrýchlejších domácich internetov.
D-link nie je výnimka a tam vám Exo príde v oranžovo-čiernom kabáte a zo značne „agresívnym“ dizajnom. Ten mi pripomína športové autá, vojenské stíhačky alebo rovno robotické pavúky zo science fiction. Za to posledné prirovnanie nesie zodpovednosť najmä štvorica vyklápajúcich sa antén, ktoré sú napevno súčasťou routera a vy sa tak môžete rozhodnúť iba v tom či ich vyklopíte a vytvoríte tak lepšie pokrytie alebo ich necháte v pôvodnej polohe.
Na zadnej strane nájdeme okrem gigabitového RJ45 konektora pre pripojenie do internetu aj štvoricu gigabitových RJ45 konektorov pre zariadenia, vypínač, konektor pre napájanie a malý prepínač režimov. Práve ním si dokážete prepnúť zariadenie z módu routera do módu extendera, čiže zariadenia, ktoré rozširuje pokrytie už existujúcej siete.
Mnohé zariadenia to dnes umožňujú ale málo z nich to má vyvedené vo forme jednoduchého prepínača. Zato patrí výrobcovi pochvala. Naopak, čo tu chýba sú USB porty a celkovo štvorica gigabitových portov nie je práve obdivuhodný počet.
Počet portov pre eternetové káble sa môže zdať ako maličkosť, keďže hlavným ťahákom routeru je 1 300 Mb/s štandard AC1900, ale opak je pravdou. Áno, router podporuje 2,4 GHz aj 5 GHz pásmo, čo je v dnešnej dobe jediná záchrana vysokých rýchlostí.
Ja žijem v pomerne kľudnej časti mesta, a môj notebook tak v okolí zachytával okrem testovaného routera „iba“ 17 ďalších zariadení pracujúcich v 2,4 GHz pásme. Keďže UPC routery pracujú primárne na 1 kanáli a Huawei routery Orange-u na kanáloch 8+12, tak som nastavil testovaný D-link na kanál 5, kde mám prekrytie iba z 3-ma zariadeniami v dosahu, ktoré sú dostatočne ďaleko.
V ideálnom prípade, keď som s notebookom doslova stál nad zariadením, mi 2,4 GHz linka poskytla maximálnu rýchlosti v rozmedzí 60-65 Mb/s v oboch smeroch. Pri reálnom používaní však boli rýchlosti omnoho nižšie. Stačilo prejsť do vedľajšej izby, čo je situácia, kedy sa notebook nachádza asi 6 metrov od routera a prekážkou je jedna stena a jedna vstavaná skriňa a zrazu boli moje rýchlosti pod 10 Mb/s.
Práve preto je teoretickou záchranou práve 5 GHz pásmo, na ktorom pracuje podstatne menej zariadení. Teoretickou preto, pretože je nutné aby aj prijímač podporoval túto frekvenciu, čo je u novších zariadení samozrejmé.
Testovaný D-link bol pri meraní jediným 5 GHz routerom v širokom okolí, takže sa mohla naplno predviesť jeho rýchlosť. O to zaujímavejšie boli výsledky, kedy meranie priamo nad routerom ponúklo iba 90-100 Mb/s rýchlosti v oboch smeroch, aj napriek tomu, že testovacia Wi-Fi karta podporujúca štandardy 802.11b/g/n zvládne podstatne viac.
Overil som si tento fenomén aj pripojením cez eternetový kábel, kde sa router správal podľa očakávaní a prenosová rýchlosť bola blízka jednému gigabitu v rámci siete respektíve 250/100 Mb/s pri testovaní internetového pripojenia, čo je žiaľ limit môjho pripojenia do internetu.
Rýchlosti 5 GHz linky klesli aj v prípade prenosu testovacieho notebooku do vedľajšej miestnosti. Nebolo to také tragické ako v prípade 2,4 GHz siete ale rýchlosti na úrovni 20-25 Mb/s nie sú niečo čo by oslnilo. Rozdiel nastal až s kartou podporujúcou 802.11ac, kde sa rýchlosti vyšplhali na niečo cez 400 Mb/s v blízkosti routera a 200 Mb/s vo vedľajšej miestnosti.
Plný potenciál routera je tak možné samozrejme využiť iba u zariadení vybavených najnovšími Wi-Fi prijímačmi. To však nevysvetľuje pomalšie rýchlosti pri nižších štandardoch. To ma v podstate vracia späť k počtu RJ45 konektorov, pretože ak by zariadenia obsahovalo napríklad osem miesto štyroch, tak by ste si dokázali pripojiť všetky, alebo aspoň prevažnú väčšinu zariadení cez kábel a nemuseli by ste sa spoliehať nato, či sused vedľa vás neprebije signál vášho routeru. Štvorica portov je ale dnes už málo a to netreba mať ani chytrú domácnosť.
Pokiaľ sa pozrieme na softvér, tak D-link ponúka aj jednoduché nastavenie pomocou mobilnej aplikácie D-link QRS Mobile. Tá Vás po nainštalovaní a pripojení cez Wi-Fi k routeru prevedie základným nastavením. Alternatívnou cestou je klasické nastavenie cez internetový prehliadač. D-link dodržal slovo a spravil inštaláciu jednoduchú aj pre úplných začiatočníkov. Urobil to ale najjednoduchším systémom a to zjednodušením možností nastavenia.
Ak ste náhodou skúseným užívateľom a poznáte sa napríklad s WRT firmvérom, tak vám bude pripadať prostredie routera pusté a bez možnosti nastavenia čohokoľvek. Pokiaľ napríklad nevypnete funkciu SmartConnect, tak nedokážete ani nastaviť rozdielne heslá a parametre pre 2,4 GHz a 5 GHz pripojenie.
Pre koho je teda D-link DIR-879 Exo s cenou cez 150 € určený? Určite si polepšíte, pokiaľ potrebujete 5 GHz router s jednoduchým ovládaním a vaša domácnosť využíva najmä 802.11ac alebo 802.11n zariadenia. Prístroj dodá stabilné pripojenie a jeho nastavenie trvá asi dve minúty. Celkový dojem ale zráža nevyrovnaná rýchlosť a absencia USB portov, alebo viacerých eternetových pripojení. Router sa tam stáva modernejšou náhradou základných zariadení, ktoré často dostanete od internetového providera a nie zariadením, ktoré vám rozšíri možnosti práce. Za cenu prevyšujúcu 100 € už očakávam viac ako len prítomnosť 5 GHz siete či dobrého káblového pripojenia.