Reklama

Honor 9 - Prišiel čas zažiariť

Marek Šimunek
93 %
Priznám sa, že doposiaľ ma modely smartfónov Honor až tak veľmi neoslovovali. Zdali sa mi až príliš jednoduché a na môj vkus uhladené. Všetko to však zmenil nový Honor 9, ktorý doslova žiari.

Výhody

  • vydarený a luxusný dizajn
  • veľmi dobrý zvuk v slúchadlách
  • snímač odtlačkov vpredu

Nevýhody

  • slabší efekt HDR vo fotografiách
  • chýba optická stabilizácia
  • privítal by som odolnosť voči vode

Ešte predtým, ako sa dostanem k smartfónu samotnému, nedá mi nespomenúť jeho balenie. Síce v ňom nenájdete žiadne slúchadlá, ale keďže Honor 9 si zachoval 3,5 mm audio konektor, môžete využiť aj vlastné štandardné slúchadlá.

Navyše však v balení nájdete aj jednoduchý plastový kryt (bohužiaľ iba na niektorých trhoch, mimo toho slovenského), ktorý ochráni váš smartfón hneď po jeho rozbalení.

Pozrite si

Honor 9 oficiálne aj pre Slovensko, poznáme jeho cenu

Musím priznať, že Honor 9 ma okamžite oslovil. Platí to najmä v prípade jeho farebnej verzie s označením Glacier Grey. V tejto farbe je najluxusnejším smartfónom tohto výrobcu, aký som doposiaľ videl.

Prednej strane dominuje 5,15“ Full HD displej s 2,5D zakriveným sklom. Rovnako zakrivená je aj zadná časť smartfónu.

Vďaka tomu sa podstatne lepšie drží v ruke. Bočný kovový rám, ale i čelný profil, už na prvý pohľad nápadne pripomína Samsung Galaxy S7, ale celkovo musím povedať, že táto kombinácia naozaj pôsobí lákavo, a hlavne na túto cenovú kategóriu až nečakane luxusne.

Spracovanie je samozrejme na veľmi dobrej úrovni. Škoda, že výrobca nevybavil túto svoju novinku aj odolnosťou voči vode. 

V spodnej časti nájdete okrem moderného USB-C konektora aj spomínaný audio konektor. Okrem neho sa tu nachádza aj jediný hlasný reproduktor.

Pozrite si

Honor 9 je oficiálne vonku! Má Kirin 960 a duálny fotoaparát

Honor 9 totiž neponúka stereo reproduktory. Aj napriek tomu si však mono reproduktor zaslúži v tomto prípade pochvalu. Hrá naozaj nahlas a ani počas sledovania filmov som nemal problém počuť, čo sa práve odohráva.

Honor 9 ponúkne dokonca aj nový zvukový ekvalizér Honor Purity, ktorý umožní nastavenie zvuku podľa typu slúchadiel, ktoré používate. Na výber máte slúchadlá do uší, štupľové slúchadlá a nakoniec slúchadlá na uši.

Nastaviť si môžete aj 3D zvuk, ktorý potom pôsobí bohatšie. Zo samotného zvuku som bol milo prekvapený. Pravá strana obsahuje štandardné tlačidlá pre ovládanie smartfónu, ľavá skrýva duálny slot pre dvojicu SIM kariet, alebo kombináciu SIM karty a pamäťovej karty.

Honor 9 je totiž tak, ako všetky modely značky, vždy Dual SIM. Prekvapením je infračervený vysielač na hornej strane. Honor 9 tak môžete použiť aj ako diaľkové ovládanie pre vaše domáce spotrebiče.

Výrobca dokonca priamo do smartfónu nainštaloval aplikáciu Šikovný ovládač, ktorá plní túto funkciu.

Veľkou zmenou oproti predchádzajúcim modelom výrobcu je presunutie snímača odtlačkov prstov zo zadnej steny pod displej. Ide o kapacitný snímač, ktorý funguje aj ako tlačidlo Domov.

Okrem neho pod displejom nájdete aj dvojicu kapacitných tlačidiel. To naľavo funguje ako tlačidlo multitaskingu a to napravo ako tlačidlo Späť.

Ich funkcie môžete v nastaveniach zameniť. Ak vám používanie týchto tlačidiel nevyhovuje, môžete ovládať celý smartfón prostredníctvom jediného tlačidla Domov tak, ako je tomu v prípade nových modelov Huawei P10 a P10 Plus.

Osobne mi však práve používanie tlačidiel pre ovládanie vyhovovalo, keďže som mal väčšiu kontrolu nad tým, ktoré tlačidlo som stlačil. V oboch prípadoch však platí, že na displeji budete mať k dispozícii viac miesta, keďže na ňom nebudú softvérové tlačidlá.

Po stránke výkonu nie je možné novému Honor 9 vytknúť nič. Spolieha sa totiž na v súčasnosti najvýkonnejší procesor Kirin 960 z dielne Huawei, ktorý má k dispozícii 4 GB operačnej pamäte.

Ak máte radi benchmarky, tak v AnTuTu dosiahol tento model 142 929 bodov a v benchmarku Geekbench to bolo 1 847 bodov pre Single-Core a 6 278 bodov pre dual-core.

Operačným systémom je Android 7.0, ktorý je samozrejme skrytý pod známu grafickú nadstavbu EMUI 5.1. Počas bežného používania som ani raz nezaznamenal žiadne zaváhanie, alebo sekanie aplikácií.

Ostatne, nič iné by som ani od podobnej vlajkovej lode neočakával. Honor podobne ako Huawei dotiahol odladenie grafickej nadstavby do toho stavu, keď samotná grafická nadstavba nie je žiadnym obmedzením.

Oproti čistému Androidu ponúkne niekoľko vylepšení, ktoré pomôžu v jednoduchšom ovládaní. Osobne mám napríklad veľmi rád meniace sa tapety na zamknutej obrazovke, alebo možnosť rýchleho spustenia baterky zo zamknutého telefónu. Potešia aj niektoré pridané aplikácie, ako je správca súborov, prepracovaný správca smartfónu a podobne.

Honor 9 podobne, ako jeho predchodca, prichádza s dvojicou objektívov. Jeden je RGB snímačom a ponúkne rozlíšenie 12 Mpx, druhý ponúkne len monochromatické zobrazenie, ale s rozlíšením 20 Mpx.

Aj keď táto dvojica nenesie logo spoločnosti Leica, ako v sesterských modeloch od Huawei, fotografie, ktoré nový Honor 9 produkuje, vás určite potešia.

Stále síce platí, že medzi fotografiou vytvorenou s HDR režimom a tou bez neho nie je priveľký rozdiel, bežné fotografie však poskytujú vynikajúcu ostrosť, ako aj dynamický rozsah či kontrast, ktorý radí Honor 9 medzi top smartfóny na trhu.

V noci je jasný silný šum, ale postačí použiť statív a niektorý z nočných režimov a fotografie budú vyzerať nádherne.

Prostredie fotoaparátu je známe, v prípade Honor 9 však ponúkne niekoľko funkcionalít navyše. Okrem monochromatického a profesionálneho režimu tu nájdete napríklad aj režimy pre špeciálne efekty, filtre, časozberné snímanie a iné.

Zaujímavo pôsobí aj 3D panoráma, alebo režim 3D creator pre vytvorenie selfie fotografií v 3D priestore. Takto vytvorenú fotografiu môžete následne upravovať v samostatnej aplikácii a vytvoriť tak zábavné postavičky, ktoré sa vám budú podobať.

V prípade, že sa rozhodnete pre 12 Mpx rozlíšenie fotografií, môžete využiť aj dvojnásobné priblíženie takmer bez straty kvality. Zábavu si užijete aj s režimom širokej clony, alebo samostatným portrétnym režimom. Oba pritom vedia pomerne dobre rozmazať pozadie.

Získate tak efekt podobný tomu, ktorý produkujú zrkadlovky. Samozrejme nie je to na 100%, najmä ak máte rôznorodé pozadie, môžete naraziť na softvérové limity tohto režimu.

V mnohých prípadoch však portrétny režim dodá fotografiám umelecký nádych. Honor 9 nezabúda ani na videá a ponúkne UHD video pri 30 fps.

V tomto režime však nie je možné využiť stabilizáciu obrazu, keďže Honor 9 sa spolieha iba na softvérovú stabilizáciu. Poteší však manuálny režim natáčania videa, ktorý umožní nastavenie expozície, jej kompenzáciu, ale aj manuálne ostrenie.

Honor 9 je bez pochýb najluxusnejšie pôsobiacim zariadením tejto značky. Navyše v kompaktnom a fakt vydarenom tele sa skrýva výkonný hardvér, a pritom nezabúda ani na to, čím je výrobca známy, teda dobrú cenu.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.