Ekológia je dôležitým krédom švédskeho nábytkárskeho koncernu. Okrem prírodných a zdravotne nezávadných priemyselne spracovaných materiálov, ktoré používa vo svojich výrobkoch, to potvrdzuje aj svojim zameraním na obnoviteľné zdroje energie.
IKEA už v roku 2012 začala spoluprácu s čínskym výrobcom solárnych panelov Hanergy Holding. Postupne inštalovala solárne panely na strechách svojich obchodných domov v Číne, aj v iných krajinách.
O rok neskôr začala s predajom strešnej fotovoltaiky vrátane inštalácie v Spojenom kráľovstve a postupne solárne aktivity rozšírila do ďalších krajín. Medzitým dodávateľa panelov Hanergy Holding nahradil britský výrobca Solarcentury.
Domáca solárna elektráreň sa dá prevádzkovať aj bez batérií, keďže prebytočnú energiu môžete predávať elektrickým rozvodným firmám prostredníctvom siete. V noci sa však naopak nezaobídete bez dodávok elektriny zo siete.
Riešením sú záložné batérie, napríklad mediálne dobre známe batériové systémy Powerwall od Tesly. V apríli tohto roku začala IKEA svojim zákazníkom dodávať okrem solárnych panelov aj takéto domáce akumulátory na uskladnenie solárnej energie. Ich výrobcom je nemecká VARTA.
Prvým trhom, kde nábytkársky koncern domáce batérie ponúkal, sa stalo Švajčiarsko, kde spoločnosť spolupracuje s domácou inštalačnou firmou Helion Solar. Dopyt po fotovoltaických riešeniach je v alpskej krajine údajne vysoký, keď za vlaňajší rok IKEA zaznamenala 5000 záujemcov.
IKEA teraz ponúka záložné batérie k solárnym panelom aj zákazníkom v Spojenom kráľovstve. Škandinávsky nábytkársky reťazec aj pri inštalácii batérií spolupracuje s firmou Solarcentury, pričom ceny za úložisko začínajú na 3 000 GBP (približne 3 355 EUR).
V prípade, že sa záložná batéria inštaluje k už existujúcim solárnym panelom, začínajú ceny na 5 000 GBP (5 592 EUR).
Podľa analýz priemerná domácnosť v Spojenom kráľovstve vybavená solárnymi panelmi spotrebuje zvyčajne 40 percent solárnej elektriny, ktorú vyrobí. Zvyšných 60 percent nevyužitej elektriny predáva späť do národnej siete, hoci v porovnaní s jej hodnotou, keď je musí kupovať, ide o stratovú transakciu.
Pomocou záložných akumulátorov môže priemerná domácnosť zdvojnásobiť spotrebu solárnej elektrickej energie na 80 percent vyprodukovaného množstva. Do siete tak bude predávať len 20% energie. Účty za elektrinu sa tým môžu zredukovať až o 70 percent.
Samozrejme, kvôli vysokej úvodnej investícii ide o projekt s dlhoročnou návratnosťou. Byť však nezávislý od dodávok energie z verejnej siete, môže byť aj strategickou výhodou. Výpadky spôsobené prírodnými kalamitami, alebo poruchami siete vás budú so záložnými batériami znepokojovať omnoho menej.