Výhody
- Vynikajúce dizajnové spracovanie
- Perfektný rytmický zvuk
- Nízka cena
- Zabudovaný predzosilňovač
Nevýhody
- Absencia 78 RPM rýchlosti
LP platne – nostalgia a zároveň móda, ktorá sa vrátila s väčším pátosom než s akým prišla v minulom storočí. Minulý rok prekonal predaj vinylových platní ten digitálny. Nech si hovorí kto chce, čo chce, platne sú späť a s nimi aj gramofóny, ktoré sa začali opäť vo veľkom vyrábať. Keďže sám som veľkým fanúšikom tohto druhu počúvania hudby, prišiel čas si kúpiť novú hračku. Po dlhom zvažovaní a spisovaní zoznamov s pre a proti som sa rozhodol pre Audio-Technica AT-LP5 a poviem rovno, lepšie som si nemohol vybrať. Mám ho už viac ako mesiac a tu sú moje skúsenosti.
Pri kupovaní gramofónu musíte premýšľať nad kúpou ako nad niečím, čo chcete, aby vám vydržalo čo najdlhšie a ponúklo ten najlepší zvukový zážitok. Kým pri iných odvetviach technológie to až tak neplatí, pri gramofónoch je na prvom mieste určite značka. Aj preto som sa rozhodol pre gramofón z dielne japonských profesionálov Audio-Technica, ktorí na trhu pôsobia viac ako polstoročie.
Ak začínate s počúvaním vinylových platní alebo chcete pracovať ako DJ, zaručene vám mnohí odporučia si kúpiť o niečo lacnejší model Audio-Technica AT-LP120. Náš testovaný model AT-LP5 je však určený výhradne na počúvanie platní. Ponúka prvotriedny dizajn, ktorý je jedným z lákadiel gramofónu. Masívne čierne drevo dodáva gramofónu potrebnú váhu a elegantný štýl.
Minimalistické spracovanie je v móde a okrem kolieska na nastavenie rýchlosti 33 1/3 alebo 45 RPM na gramofóne žiaden zbytočný ovládací prvok nenájdete a ani ho nepotrebujete. Ako sa hovorí, čím menej techniky v sebe gramofón má, tým lepšie.
V zadnej časti nájdete okrem základného RCA portu aj možnosť pripojenia ground kábla pre úplné zbavenie sa šumu. Ďalšou výhodou je, že gramofón disponuje zabudovaným predzosilňovačom, takže máte o jednu investíciu menej. Na druhej strane, skutoční audiofili môžu protestovať, keďže aj zabudovaný predzosilňovač zvykne spôsobovať vibrácie, ktorým sa dá vyhnúť. Mne osobne však zabudovaný predzosilňovač nevadí a v prípade, že by som si chcel vylepšiť moju zostavu a kúpiť predzosilňovač zvlášť, viem si v zadnej časti jednoducho prepnúť z módu LINE na mód PHONO.
Po zapojení napájacieho kábla a prepojení so zosilňovačom vám ostáva gramofón len zapnúť a to pomocou šikovne ukrytého spínača v zadnej časti gramofónu. Čo sa týka taniera, ten tvorí solídny kus hliníka, ktorý je v tejto cenovej kategórii bežnou súčasťou. Výhodou je, že ku gramofónu dostanete kvalitnú gumovú podložku, ktorá tlmí vibrácie.
Pri prvotnom rozbalení gramofónu vás ešte čaká proces inštalovania prenosky. V tomto prípade musím Audio-Technicu pochváliť, keďže okrem tlačeného návodu ponúka ich YouTube kanál podrobný video návod na inštaláciu a dodatočné nastavenie prenosky.
Samotná inštalácia nie je zložitá a stačí, aby ste prenosku napojili na retro ramienko v tvare J a pomocou otáčavého kolieska zatiahli. Následne stačí pomocou protizávažia nastaviť prítlak, ktorý je pri dodávanej prenoske AT95Ex Dual Moving Magnet určený na 2 gramy. Ak chcete nastaviť prítlak na miligram presne, je vhodné si zohnať mini váhu, ktorá vám zmeria presný prítlak.
Po nastavení protiváhy stačí nastaviť anti-skate, ktorý má rovnakú hodnotu ako prítlak, čiže v našom prípade 2 gramy. Anti-skate koliesko slúži na to, aby ste zabránili preskakovaniu ihly. Posledným krokom je jednoduchá inštalácia plexiskla, ktoré chráni gramofón pred prachovými časticami. Táto časť je samozrejme dobrovoľná a keď chcete mať gramofón voľne vystavený, môžete na ochranný kryt zabudnúť.
Gramofón máme nastavený, napájací kábel zapojíme do zásuvky a RCA káble do správnych farebných portov na vašom zosilňovači, v našom prípade je to 5.1-kanálový Receiver Yamaha RX-V475, ktorý šíri zvuk do Hi-Fi reproduktorov JAMO S 526 HCS. Vkladáme prvú platňu, spustíme rýchlosť 33 1/3 RPM, tanier s platňou sa začne svižne krútiť a manuálne položíme prenosku s ihlou na platňu. Zážitok, ktorý nastane sa nedá opísať slovami, no môžem povedať, že takýto zážitok z počúvania hudby vám žiada digitálna služba neponúkne.
Napriek tomu, že som každodenným používateľom služby Spotify, pravý analógový zvuk vám ponúkne jedine gramofón. Audio-Technica AT-LP5 sa dôkladne hrá s výškami, hlasy sú čisté, hudobné nástroje znejú tak uveriteľne, že máte pocit, ako keby vám symfonický orchester hral priamo vo vašej obývačke a basy spôsobujú pri vyšších hlasitostiach také dunenie, že máte strach, že vám spadnú obrazy na stene (to je samozrejme aj výsledok reproduktorov).
Počúvanie LP platní je jedinečný a hlavne neporovnateľný zážitok. Tu nejde o povrchné počúvanie hudby, ktorú máte zapnutú ako podmaz kým pracujete alebo keď cestujete v autobuse. Počúvanie platní je o precítení hudobného zážitku, o vychutnaní si celého albumu v poradí, akým ho autor zostavoval, o vychutnaní si hudobného umenia na 100%. Počúvanie platní na gramofóne je kultúrna udalosť ako pozeranie obľúbeného filmu či čítanie knihy.
Vráťme sa ešte na chvíľu ku gramofónu Audio-Technica AT-LP5, ktorý na rozdiel od väčšiny konkurencie ponúka aj možnosť PC digitalizácie. Osobne však túto funkciu nevyužívam, keďže digitalizovať analógový zvuk a potom ho počúvať v počítači trochu zabíja zmysel počúvania platní. Výhodou však je, že ak vlastníte staršie platne, prípadne albumy, ktoré na internete nenájdete, môžete si ich digitalizovať do PC a počúvať ich na cestách.
Ak by som mal zhodnotiť nevýhody gramofónu, priznám sa, že sa hľadajú len veľmi ťažko. Gramofón by však k úplnej dokonalosti uvítal možnosť prehrávať šelakové platne a teda by sa mu zišla rýchlosť 78 RPM. Tiež by sa mu zišiel možno o niečo kvalitnejší tanier, napríklad akrylátový, no to by sme sa museli baviť už v iných cenových reláciách. Celkovo však gramofónu Audio-Technica AT-LP5 nemám čo vytknúť.
Záverom vám môžem gramofón Audio-Technica AT-LP5 iba odporučiť, keďže za cenu 449 eur dostanete prvotriedny dizajn, kvalitné materiály a samozrejme perfektný zvuk. V tejto cenovej kategórii sa jedná o to najlepšie z Direct-Drive gramofónov.
Dôraz na detail, hmatateľná robustnosť, ktorú potvrdzuje hmotnosť 10,5 kg a kvalita spracovania boli pre mňa dôvodmi kúpy gramofónu a môžem potvrdiť, že sklamaný som neostal. Verím, že som aspoň niektorých z vás presvedčil pouvažovať nad týmto perfektným kúskom a že rozšírite rady rozrastajúcej sa vinylovej komunity. Ak už ste jej členom, podeľte sa s nami v diskusii s vašou audio zostavou, prípadne s počtom platní, ktoré vlastníte.
Gramofón získal ocenenie TIP REDAKCIE.