Výhody
- vysoký výkon
- výborná výdrž
- 960 fps video
Nevýhody
- veľké rozmery
- chýba optická stabilizácia
- okresaný Android 7.1
Sony počas MWC 2017 v Barcelone prekvapil poriadne nadupaným smartfónom s obrími rozmermi, veľkým displejom a najnovším hardvérom. Kým v Barcelone sme novinku videli len vo vitríne, dnes ju už máme v rukách na ostrý test.
Do redakcie k nám zablúdila strieborná verzia, ktorá je dokonalým zrkadlom. Až takým, že sa v ňom pohodlne učešete, dámy sa bez problémov namaľujú. Má to ale aj svoje neduhy.
Odtlačky prstov a najrôznejšie šmuhy uvidíte už po prvých sekundách používania. Jedine, že by ste pracovali v rukavičkách. Rozmery novinky sú doslova masívne, hlavne šírka 77 mm je jednou z najväčších na trhu s 5,5“ displejom. Xperia XZ Premium tak nejde v štýle juhokórejskej konkurencie.
Napriek tomu sa v ruke drží prekvapivo dobre, hoci v lete sa lesklé a dokonale hladké telo v rukách šmýka. Šmýka sa aj na hladkých povrchoch, hlavne na krivých stolíkoch v kaviarňach. Prednú i zadnú stranu chráni Gorilla Glass 5.
Je to zaujímavá informácia, pretože na zadnej strane sa už po pár dňoch používania objavili menšie, ale aj výraznejšie škrabance. Predná strana je pritom aj po pár týždňoch bez jediného. Ako je to možné? Až sa mi nechce veriť, že krycie sklá sú rovnaké.
Predná strana je taká klasika. Nad a pod displejom sú reproduktory, ktoré hrajú stereo v celkom slušnej kvalite a hlasitosti. Nad displejom je webkamera s 13 Mpx rozlíšením a 22 mm f/2,0 objektívom a 5-osovou digitálnou stabilizáciou pre video.
Pre dokonalé selfie tu chýba už len LED blesk. Mnohých ale poteší prítomnosť info LED diódy. V spodnej časti je USB-C port (USB 3.1), ktorý nabíja 3 230 mAh Li-Pol batériu.
Tá počas testu prekvapila asi najviac. Okrem toho, že využíva už známu technológiu Qnovo pre šetrnejšie nabíjanie a dlhšiu životnosť či rýchlonabíjanie Quick Charge 3.0, dokáže poháňať smartfón pokojne aj dva dni.
Pri veľmi aktívnom používaní (časté fotenie/nahrávanie, sledovanie videa apod.) dokáže bez problémov zvládnuť aj celý deň. Ak náhodou nie, pri pár percentách stačí zapnúť jeden z dvojice STAMINA módov a výdrž sa ešte predĺži.
Aby som nezabudol, Sony ani pri XZ Premium neupustilo od skvelej vlastnosti – odolnosti voči vode a prachu (IP68). S morskou vodou si síce nerozumie, ale nemusíte sa báť, keď s ňou vyjdete k vode, nech ste kdekoľvek.
Navyše nie je nič lepšie, ako zapackané a špinavé superlesklé telo umyť teplou vodou, aby bolo ako nové. Poteší i to, že Sony stále do svojich modelov inštaluje hardvérovú spúšť fotoaparátu. Nie som asi jediný, kto neznáša fotiť cez softvérové tlačidlo na displeji.
Nad ňou je už klasicky ON/OFF tlačidlo so zabudovanou čítačkou odtlačkov a ovládanie hlasitosti. Snímač ma ale sklamal. Často sa totiž stávalo, že nevedel rozoznať odtlačok a po pár pokusoch som musel vyťukávať PIN kód na displeji.
Zadná strana okrem toho, že je extrémne lesklá, má aj inú zaujímavosť – úplne nový fotoaparát. Aj tu ide Sony proti prúdu a stále ponúka len jeden snímač. To ale vôbec nevadí, hlavne ak si pozriete jeho papierové parametre.
Motion Eye fotoaparát, ako ho Sony nazvalo, má 19 Mpx a je vyrobený z troch vrstiev. V jednej z nich sa ukrýva 1 Gb vyrovnávacia pamäť, vďaka čomu je foťák poriadne rýchly. Ostrenie je bleskové aj vďaka trojici autofókusov – laser, PD a CAF.
Z predchádzajúcich modelov je tiež známy aj prediktívny režim snímania či Ultra HD video pri 30 fps. Všetko to završuje rýchly BIONZ procesor. To je teória.
V praxi sa stretnete so starou-známou foto appkou, ktorá neprešla žiadnymi zmenami, čo je škoda. Po zapnutí fotoaparátu sa vždy spúšťa iAUTO režim, do manuálneho režimu sa vždy musíte prepnúť posunutím prsta.
V tomto režime nenastavíte stále nič viac, ako vyváženie bielej, kompenzáciu expozície, rýchlosť uzávierky a manuálne ostrenie. Aplikáciu by to chcelo poriadne prepracovať.
Popracovať by Sony malo aj na optickej stabilizácii, ktorá vo vlajkových lodiach chýba už roky. Konkurencia je v tomto výrazne vpredu.
Fotografie sú ale podstatne lepšie, ako u predchodcov. Dôvodom je nový snímač, ktorý dokáže aj v tmavších scénach používať kratší čas, a tak stabilizácia až tak nechýba.
V noci však áno, bez statívu si neporadíte. Mierne sklamanie príde po priblížení záberov, kde je vidieť výraznejšia kompresia. 19 Mpx fotografia má od 1,5 do 3 MB, čo je dobré na miesto, ale zlé na celkovú kvalitu.
Video je na tom podobne. Farby sú prirodzené, ale aj tu vidieť kompresiu. Čerešničkou je 960 fps video, ktoré je doménou iba dvoch najnovších Xperií. Konkurencia v tomto prípade nemá šancu.
Video je možné natáčať iba v HD rozlíšení, softvér vyrezáva iba časť z čipu, čo v praxi vyzerá ako priblíženie scény. To môže byť problém, ak snímate niečo zblízka. Takéto video nie je zlé, ale kvalitou má veľmi ďaleko od Full HD, alebo Ultra HD videa, ktoré dokáže novinka natáčať.
Hodí sa na akčné scény, no používať sa dá aj v bežnom živote, kedy viete konkrétnu situáciu spomaliť 32-násobne.
Funguje to tak, že počas natáčania HD videa stlačíte špeciálne softvérové tlačidlo a necelé dve stotiny záberu sa spomalia a video pokračuje ďalej. Spomalenie následne trvá pri prehrávaní takmer 6 sekúnd.
V tomto prípade (ani pri Ultra HD) ale nefunguje 5-osová digitálna stabilizácia. Škoda. Svoju úlohu vo Full HD videu si robí veľmi dobre. Žiaľ, opäť len pri 1080p/30 fps.
5,5“ displej má podobne, ako v prípade Z5 Premium, Ultra HD rozlíšenie. Je síce maximálne zbytočné pre 95% funkcií, no obrázky, videá, YouTube či VoD služby si vychutnáte o čosi lepšie. Navyše podporuje HDR štandard, takže obraz bude ešte lepší.
Žiaľ Sony nezapracovalo na najlepšej možnosti využitia takéhoto displeja – VR. Človek by čakal, že s takýmto delom prídu na trh aj VR okuliare a kopec VR obsahu s perfektnou grafikou využívajúcu top rozlíšenie displeja. Nič také.
Displej bežne pracuje iba vo Full HD rozlíšení, takže aj keď si XZ Premium vložíte do VR okuliarov, neuvidíte obraz o nič lepšie, ako doteraz, jedine ak prechádzate zo smartfónu s HD displejom. Veľká škoda nevyužitej príležitosti, veď taký displej nemá nik na svete.
Displej je napriek tomu perfektný. Má špičkové farby, výborný kontrast a slušné zobrazenie aj na priamom slnku. Prekážalo mi však, že displej sa až výrazne otáča už pri sebemenšom pootočení rukou. Update by to ale mohol vyriešiť.
Operačným systémom je Android vo verzii 7.1.1 s úpravou od Sony. Tá je skôr len dizajnová, pretože Sony nevyužíva potenciál najnovšieho systému. Nastavenia sú tak rovnako chudobné, ako v minulosti, prakticky nič navyše tu nenájdete.
Pritom hlavní konkurenti vám dovolia nastaviť si nespočetné množstvo detailov. Všetko to beží na najnovšom Snapdragon 835 s grafikou Adreno 540 a 4 GB RAM.
Systém je vďaka tomu svižný, nezadrháva sa v žiadnej situácii a prekvapivo dobre je vyriešené aj chladenie pri náročnejších procesoch, ako napríklad i točení videa. Telo je aj po dlhšom používaní stále pomerne chladné. 3DMark ISU udelil novinke 40 310 bodov, AnTuTu zas 159 053 bodov.
Xperia XZ Premium je aktuálne to najlepšie, čo môžete od Sony mať. Má špičkový hardvér, výborný fotoaparát, luxusný dizajn a super výdrž. Nedostatkov, ktoré by v top-end modeli byť nemali, má však pomerne dosť.