Reklama

Umelá inteligencia sa učí čítať myšlienky

Zdroj | Southeast Medical Imaging
Juraj Procházka
Zdroj | Southeast Medical Imaging
Zdroj | Southeast Medical Imaging

Elon Musk varoval, že s umelou inteligenciou môžeme vypustiť démona. S týmto fenoménom je to tak ako s ohňom a inými potenciálne silnými „hračkami“ – je dobrým sluhom, ale zlým pánom.

Pozrite si

Umelá inteligencia má byť piatym elementom

V každom prípade sa možnosti využitia umelej inteligencie neustále rozširujú. Najnovšie vedci z Carnegie Mellon University rozbehli výskum, ktorý má naučiť umelú inteligenciu čítať ľudské myšlienky. Nie je to pritom založené na psychotronike, ale na biofyzike.

Zdroj | Engadget

Pri rôznych myšlienkových obrazoch, pochodoch a súvislostiach sa aktivujú v mozgu rôzne, ale pomerne presne definované lokality. Pomocou analýzy signálov vysielaných z mozgu chcú vedci naučiť umelú inteligenciu (UI) algoritmy, pomocou ktorých by dokázala prečítať aj zložité myšlienky. Vychádzať má zo skenov mozgu pomocou funkčného zobrazovacieho zariadenia s magnetickou rezonanciou (fMRI).

Pozrite si

Volvo a NVIDIA: umelá inteligencia je v autonómnych autách základom

Získané údaje vedci spracúvajú pomocou algoritmov strojového učenia, schopného identifikovať diely skladačky, ktoré mozog využíva na tvorbu zložitých myšlienok.

Tím zatiaľ dokázal analyzovať stavy mozgu pri spracovaní 240 komplexných udalostí, zahŕňajúcich rôzne myšlienky a situácie, vrátane fyzických činnosti a sociálnych interakcií.

Pozrite si

Rok 2017: smartfóny so strojovým učením, biometria, aj reinkarnácia platní

Pri analýze 239 komplexných postupností sa pri využití zodpovedajúcich mozgových skenov algoritmu podarilo úspešne predpovedať myšlienky s 87-percentnou presnosťou, čo je ohromujúce. Dalo by sa postupovať aj opačne a kontrolovať, či vyslovené vety skutočne odpovedajú príslušným myšlienkam.

Zatiaľ je to na čítanie myšlienok „za pochodu“ príliš nepraktické – sotva by ste niekoho mohli nenápadne snímať pomocou skenera na magnetickú rezonanciu. Ale ak by sa to podarilo, bol by to zaujímavý „detektor pravdy“, ktorý by bolo vhodné čo najskôr zaviesť v národných parlamentoch.

Výskum ukazuje, kam až môžu zasiahnuť algoritmy hĺbkového učenia. Je pravdepodobné, že je len otázkou času, kedy inteligentné stroje dokážu elektromagnetické signály a iné prejavy mozgu a tela snímať aj na diaľku. Ich analýzou potom môžu odhaliť mnohé skryté tajomstvá – od zakuklených teroristov a atentátnikov, po partnerskú neveru.

Dôvod na obavy však nie je. To isté dokážu senzibili od pradávna. Možno len budeme musieť naučiť inteligentné stroje okrem čítania myšlienok aj etike, aby sa výsledky nezneužili. To by nemal byť problém. Horšie to bude so zárukami a morálnymi garanciami ich majiteľov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.