Reklama

ESA chce byť silným hráčom v sieťach 5G. Presadzuje satelity

Zdroj | ESA
Juraj Procházka
Zdroj | ESA
Zdroj | ESA

Technológia mobilných dátových sietí 5G je určená pre pozemné terminály vrátane rýchlych vlakov a áut, ale nakoniec možno bude fungovať aj vo vesmíre. Alebo aspoň z vesmíru.

Pozrite si

Ericsson, Verizon a Intel ukázali „rýchle a zbesilé“ 5G  

Želá si to Európska kozmická agentúra.  ESA spojila svoje sily so 16 európskymi vesmírnymi spoločnosťami, aby demonštrovala podporu satelitného 5G internetu. Vyzývatelia sa pod novú iniciatívu „Satellite for 5G“ podpísali na Parížskej leteckej a vesmírnej výstave.

Cieľom partnerov je nasadenie satelitov v rôznych skúšobných prevádzkach v najbližších niekoľkých rokoch. Takto chcú presvedčiť poskytovateľov, že satelitné siete 5G môžu byť v mnohých situáciách lepšie ako pozemské zariadenia a budú usilovať o podporu Európskej komisie.

Nespornou výhodou satelitného spojenia je veľké pokrytie, ktorým argumentuje aj ESA. Takto by sa dali dátovými sieťami efektívne pokryť aj odľahlé horské oblasti, ostrovy a riedko osídlené územia.

Pre komplexnosť spomeňme, že so satelitným pokrytím sa rátalo už v štandarde 3G (UMTS), ale nikdy sa nezrealizovalo. Nie je to totiž lacný špás. Ak hovoríme o mobilných termináloch, musí byť signál zo satelitu dosť silný, aby sme nepotrebovali veľkú externú anténu.

Geostacionárne družice potom neprichádzajú do úvahy. Na nízke obežnej dráhe sú ale potrebné desiatky, ak nie stovky družíc, pretože sa po oblohe pohybujú a miznú za horizontom.

https://www.youtube.com/watch?v=A7gO4Hl5uW4

Napriek tomu sa myšlienkou satelitného internetu vážne zaoberá viacero silných hráčov. Na prvom mieste je to SpaceX, ktorá chce úplne vážne pomocou štyroch tisícov družíc pokryť celú planétu.

Pozrite si

SpaceX potvrdila prevratný zámer – sprístupní internet pre celé ľudstvo

Podobný zámer má aj spoločnosť OneWeb, za ktorou stojí aj Richard Branson. V oboch prípadoch sa uvažuje o rýchlom internetovom pripojení, ale spájať túto technológiu so sieťami 5G nikoho nenapadlo. Satelitný internet SpaceX, aj OneWeb má byť navyše fixný, nanajvýš nomádsky.

ESA však iniciatívu „Satellite for 5G“ myslí vážne a chce na svoju stranu získať aj Európsku komisiu. Satelitný „5G internet“ by sa mal zamerať na vybrané odvetvia, ako doprava, médiá, zábava a verejná bezpečnosť.

Pozrite si

Samsung a Deutsche Telekom demonštrovali garantovanú latenciu v sieťach 5G

Ako sme spomenuli, štandard 5G sa ešte len schvaľuje, hoci práce finišujú. Už dnes je však jasné, že s jedným parametrom bude satelitné spojenie problém. Je ním latencia, ktorá bude v sieťach 5G pod 5 ms a v náročnejších aplikáciách dokonca pod 1 ms. Takéto hodnoty firmy pracujúce na 5G technológiách dosahujú už dnes.

Napríklad Deutsche Telekom a Samsung demonštrovali takúto, navyše garantovanú, latenciu na tohtoročnom MWC v Barcelone.

V sieti satelitného internetu na 1 ms hodnoty môžeme zabudnúť aj pri družiciach na nízkej orbite. Pre ilustráciu družica vo výške 300 km nad zemou potrebuje 1 ms len na dopravu signálu z vesmíru na zem, za predpokladu, že terminál ju má rovno nad hlavou. Keďže sa však na výslednú latenciu „nabalia“ ďalšie časti reťazca, satelity a 5G to budú mať ťažké.

Pozrite si

Čo je nového v 5G, 100x rýchlejšej sieti oproti 4G?

Magali Vassiere, riaditeľka telekomunikačného oddelenia ESA po podpísaní dohody povedala, že 5G predstavuje veľkú príležitosť pre vesmírny priemysel, aby sa vesmír a satelity stali neoddeliteľnou súčasťou budúcej generácie komunikačných sietí a služieb. Spoločné vyhlásenie dokazuje, že kľúčoví priemyselní partneri ESA sú pripravení spojiť svoje sily v reakcii na túto priemyselnú ambíciu.

Preložené do zrozumiteľnej reči to znamená, že „prihorieva“. 5G sa blíži a z koláča by si radi odhryzli aj ďalší noví hráči. Európska komisia však nie je ten pravý „rozhodca“, ktorý by takúto iniciatívu mohol účinne schváliť. Uvidíme ako zareagujú štandardizačné autority na čele s 3GPP a ITU, na ktoré určite tlačia lobisti zo strany operátorov a technologických spoločností.

Isté je, že internet z vesmíru je na programe dňa a v tej, či onej forme zrejme bude konkurovať tradičným technológiám. Dnešné služby z geostacionárnych družíc, pri všetkej úcte, konkurenciu nepredstavujú. Sú len východiskom z núdze na bielych miestach na mape pokrytia.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.