Reklama

Zo slanej vody môže byť sladká len vďaka Slnku a nanočasticiam

Zdroj | Rice University
Juraj Procházka
Zdroj | Rice University
Zdroj | Rice University

Voda je život a ten suchozemský sa bez sladkej vody nezaobíde. Aj preto sa púšte v mnohých krajinách rozprestierajú aj na pobrežiach morí a oceánov, kde je obrovská zásobáreň vody.

Klimatická zmena má popri globálnom otepľovaní aj ďalší nepríjemný dopad v podobe vysušovania krajiny a to vrátane podzemných zásobníkov. Potvrdili to aj merania satelitu GOCE (Gravity Field and Steady-State Ocean Circulation Explorer), ktorý zaznamenával zmeny zemského gravitačného poľa.

Pozrite si

Miznúci polárny ľad deformuje aj gravitačné pole Zeme

Krajinám v Ázii, v Amerike a v Afrike, ktoré budú citeľne postihnuté predlžujúcimi sa obdobiami sucha a majú prístup k moru, môže pomôcť odsoľovanie morskej vody. Bohaté štáty ako Saudská Arábia, či Izrael takto získavajú sladkú vodu už dlhšie.

Zdroj | Rice University

Sladká voda sa tu produkuje prakticky destiláciou, pri ktorej sa morská voda privedie do varu a kondenzáciou pary vzniká sladká voda. Problémom je energetická a tým aj cenová náročnosť tejto technológie. (Skutočnosť, že na pitie sa takáto voda musí obohacovať minerálmi, nechajme momentálne stranou.)

Výskumníci z Center for Nanotechnology Enabled Water Treatment (NEWT) pri Rice University vyvinuli nový systém odsoľovania vody. Je postavený na membránovej destilačnej metóde nazvanej „nanophotonics-enabled solar membrane distillation“ (NESMD).

Pozrite si

Billovi Gatesovi voda zo stoky chutila

Pri tejto metóde sú prúdy horúcej a studenej vody oddelené tenkou membránou. Vodná para sa pretlačí cez túto membránu z horúcej strany na studenú, pričom sa zbaví soli. Spotrebuje sa pritom oveľa menej energie ako pri destilácii, pretože voda musí byť len horúca, nie vriaca.

Výskumníci z NEWT okrem toho skombinovali komerčne dostupné membrány s nanočasticami, ktoré transformujú slnečné svetlo na teplo. Tým dosiahli, že sa membrána ohrieva sama, takže nepotrebuje zásobovanie teplou vodou, len slnečným žiarením.

Elektrina je potom potrebná len na pohon čerpadla a jej spotrebu dokáže pokryť niekoľko fotovoltaických panelov.

Pozrite si

Virgin, že aký operátor!?

Systém bol zatiaľ postavený len v experimentálnej podobe, ale vedci zistili, že ak skoncentrujú slnečné žiarenie pomocou šošoviek, jeho intenzita stúpne o 17,5 kW na meter štvorcový. Výroba vody potom dosiahla 6 litrov na meter štvorcový za hodinu.

Zdroj | Rice University

Keďže je systém modulárny a prenosný, bude možné ľahko postaviť zariadenie o požadovanej kapacite. Štyri metre štvorcové odsoľovacích panelov s technológiou NESMD dokážu vyrobiť za 12 hodín 288 litrov vody, čo by mohlo stačiť pre bežnú domácnosť. V prípade zavlažovania pochopiteľne nároky adekvátne stúpajú.

Pozrite si

Top 5 technológií na získanie čistej vody

Novými technológiami na efektívne odsoľovanie vody sa zaoberajú výskumné tímy viacerých firiem a univerzít, vrátane MIT a IBM. V budúcich desaťročiach sa takéto zariadenia stanú pre krajiny sužované suchom životne dôležité. Môžu dokonca zabrániť exodu ich obyvateľstva, aký sa udial v dejinách už mnohokrát.

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.