Reklama

Facebook expanduje do iných vesmírov, predstavil VR svet Facebook Spaces

Zdroj | Road to VR
Juraj Procházka
Zdroj | Road to VR
Zdroj | Road to VR

Keď pred tromi rokmi Facebook kúpil za 2 miliardy USD spoločnosť Oculus, mnohí to považovali prinajmenšom za podivnú investíciu. Nakoniec nešlo by o jedinú megainvestíciu internetového giganta za posledné roky.

Pozrite si

S dronmi Aquila chce Facebook dostať internet všade

Podobné otázniky vyvoláva šírenie internetu zo stratosférických dronov, či pokrytie celej Zeme pomocou obrovskej flotily satelitov. V tomto prípade však Facebook nie je jediným „uleteným“ subjektom. Nad rovnakým projektom uvažuje aj Elon Musk a Richard Branson, ale to je iný príbeh.

Pre pestrý život mimo realitu

Ale s virtuálnou realitou je to inak. Nakoniec aj samotný „život“ na sociálnej sieti má od toho reálneho často poriadne ďaleko a pestovanie ilúzií a sociálny inžiniering je denným chlebom facebookových (a Iných) fanúšikov.

Zdroj | Facebook

Medzi novinkami predstavenými na podujatí F8 bolo najpodstatnejšie využívanie virtuálnej (VR) a rozšírenej reality (AR) pri komunikácii na Facebooku. Virtuálna realita pre stretávanie sa s priateľmi dostala pomenovanie Facebook Spaces. Aplikácia vás transformuje do kreslenej podoby a s priateľmi sa môžete presunúť kam vás napadne.

Aplikácia Facebook Spaces, v ktorej sa budú ľudia stretávať a prezerať multimediálny obsah sa dá po konferencií bezplatne stiahnuť pre VR headset Oculus Rift z Oculus Store. Môžete sa pripojiť pomocou svojho Facebookového účtu a vo virtuálnom prostredí komunikovať nie pomocou textov a fotiek, ale pomocou hlasu v podobe kresleného avatara.

Ako to funguje?

Vytvoriť identitu, ktorá predstavuje vaše alter ego na Facebook Spaces je jednoduché.  Stačí si vybrať jednu zo svojich fotiek na Facebooku a zvoliť si z ponuky možností pre vzhľad vášho avatara.  Môžete zmeniť farbu očí, účes, rysy tváre a ďalšie črty, kým nebudete s výtvorom spokojní.

Pozrite si

Cez Facebook Messenger môžete zdieľať svoju aktuálnu polohu

Keď budete mať svojho avatara, môžete pozvať svojich priateľov z Facebooku, aby sa k vám pripojili a môžete začať kúzliť. Dokážete vo vzduchu tvoriť virtuálne značky a s priateľmi môžete zdieľať množstvo obsahu vo VR vrátane 360 stupňových ​​videí a fotografií, ktoré vás môžu dopraviť na nové miesta.

Zdroj | Facebook

S priateľmi budete prežívať osobné spomienky z vašich vlastných časových osí, ale aj nadväzovať nové známosti s ľuďmi, ktorí vás zaujmú.

Cielené na zábavu

Facebook Spaces umožňuje volať priateľov v reálnom svete cez videohovory prostredníctvom Messengera, takže si do vášho VR priestoru môžete priniesť viac spoluhráčov. Keď prijmú váš hovor na svojom mobile, okamžite môžu otvoriť okno do virtuálneho sveta. Ihneď s nimi dokážete zdieľať svoje 2D, alebo 3D výtvory, prehrávať im videá, ale aj klasicky chatovať.

Pozrite si

AI Facebooku bude pomáhať ľuďom v ťažkých životných chvíľach

Podľa predstaviteľov Facebooku sa Spaces majú stať príjemným miestom pre každého. A keďže aj dobrého veľa škodí, nechýbajú ani nástroje na nastavovanie súkromia. Tak ako v bežnom prostredí Facebooku, aj v jeho virtuálnej aplikácii môžete niektorých priateľov utlmiť, alebo ich zo svojho virtuálneho priestoru vykázať. Facebook Spaces by mali byť určené hlavne na komunikáciu s rodinou a blízkymi priateľmi na novej úrovni.

Zatiaľ v skúšobnej verzii

Ako to nakoniec s virtuálnou realitou (nielen) na sociálnych sieťach dopadne, sotva dokáže niekto spoľahlivo predpovedať. Aj 3D televízory sprevádzala obrovská mediálna bublina a nadšenie a skončili predbežne s veľkým fiaskom.

Zdroj | Android Headlines

Facebook Spaces  sú len v začiatkoch. K súčasnej beta verzii budú postupne pribúdať nové funkcie, ktoré budú odrazom spätnej väzby od užívateľov. Facebook je však optimistický a plánuje časom priniesť viacero platforiem VR. Sociálna virtuálna realita sa má údajne stať novým vývojovým štádiom komunikácie medzi priateľmi a komunitami.

Popularita podobných technológií však závisí aj od dostupnosti a zdokonaľovania technických prostriedkov – dnes najmä headsetov – pre vnímanie virtuálnej reality. Pokiaľ sa podarí tento hardvér zdokonaliť tak, aby fungoval bezchybne, príjemne a za dostupnú cenu, niet dôvod neveriť, že sa „sociálny matrix“ rozšíri. V opačnom prípade to môže byť príbeh 3D TV.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.