Reklama

Stropné chladenie je dobrou alternatívou klimatizácie

Zdroj | SPP
Juraj Procházka
Zdroj | SPP
Zdroj | SPP

Klimatizačné jednotky sa aj v našich zemepisných šírkach stávajú čoraz bežnejšou výbavou obytných priestorov. Nie je to len z dôvodu otepľovania klímy, hoci tropické dni a noci dávajú našim organizmom poriadne zabrať.

Pozrite si

Nanotechnologické okná nahradia rolety aj klimatizáciu

Zvyšovanie komfortu bývania so sebou prináša aj rastúci životný štandard. Lenže klimatizačné jednotky patria k veľkým „žrútom“ elektrickej energie. Svoje o tom vedia aj obyvatelia Kalifornie, kde v lete dochádza z dôvodu preťaženia siete aj k výpadkom elektriny.

Klimatizácia – požierač energie

Aj preto ponúka Tesla (mimochodom so sídlom práve v Kalifornii) svoje batériové záložné zdroje Powerwall pre domácnosti. Pokiaľ však nemáte vlastné solárne panely na streche, prípadne kombinované s veternou turbínou, klimatizácia celého domu môže znamenať značnú položku v cene elektriny.

Ušetriť na energiách je požiadavkou mnohých rezidenčných aj firemných používateľov. Moderné riešenia zvyšujú komfort užívania – nemajú neduhy v podobe ľadového prúdenia z klimatizačných jednotiek, a zároveň šetria náklady na prevádzku.

Zdroj | Free Therm

Postupne sa objavujú stavby, ktoré teplo a chlad vyrábajú pomocou tepelného plynového čerpadla.

„Zjednodušene povedané, vzduch sa ochladzuje vďaka vode, ktorá prúdi v rúrkach s úzkym priemerom zabudovaných v strope. Na chladenie vody sa využíva potenciál okolitého vzduchu, ktorý v plynovom tepelnom čerpadle premeníme na chlad. Tým istým systémom sa zas v zime kúri,“ hovorí Mgr. Matúš Izakovič, riaditeľ marketingu a integrácie technológií spoločnosti ESM-Yzamer, ktorá sa zaoberá aj dodávkou riešení na báze tepelných čerpadiel.

Pozrite si

S unikátnym akumulátorom tepla máte vykurovaciu sezónu zadarmo

Čo sa skrýva v strope

Stropné chladenie zníži náklady na energiu, ale je aj prívetivé k životnému prostrediu a nespôsobuje zdravotné ťažkosti.

Ako to funguje? Voda v rúrkach v strope je chladnejšia ako teplota v miestnosti a prebytočné teplo do seba rovnomerne pohlcuje. Rozdiely medzi vonkajšou a vnútornou teplotou sú spravidla nižšie ako pri chladení klimatizáciou. Teplota stien je však nižšia ako teplota vzduchu, čo je pre telo výhodné, pretože prebytočné teplo môže sálať do okolia a to ho pohltí.

Sálanie je pre telo najkomfortnejší spôsob znižovania vlastnej teploty. Klasická klimatizácia používa výparné teploty pod rosným bodom. Šírenie chladu prebieha prúdením, pričom médionosnou látkou je vzduch, ktorý sa prechodom cez rosný bod odvlhčuje.

Navyše časť chladiaceho výkonu sa spotrebováva na vylúčenie latentného tepla zo vzduchu, čo spôsobuje energetické straty v závislosti od vlhkosti vzduchu 20 až 50 percent, uviedol Matúš Izakovič.

Plynové tepelné čerpadlo dokáže premieňať potenciál okolitého vzduchu na chlad a okrem toho počas výroby chladu dokáže zohrievať aj teplú úžitkovú vodu. V zime zas poslúži na vykurovanie, pretože stropný sálavý systém je univerzálny – funguje na vykurovanie, aj na chladenie.

Pozrite si

Exkluzívny rozhovor s tvorcami oceneného zemného akumulátora

Teplota vyparovania chladiva môže byť až -32°C, takže aj pri teplote -15°C je chladivo vo výparníku nahrievané o +17°C. Je schopné odovzdať teplo cez kondenzátor do interiéru alebo opačne v prípade chladenia. Vykurovanie a chladenie cez plynové tepelné čerpadlo umožňuje využiť jedno zariadenie pre vykurovanie aj klimatizáciu priestoru.

Zdroj | Wikipedia

Užívateľ si teplotu v dome, alebo byte dokáže regulovať jednoduchým spôsobom pomocou ovládacieho panelu s prispôsobiteľným prostredím aj dotykovou obrazovkou, alebo cez aplikáciu v smartfóne, či tablete. Riadiaci systém je navyše možné integrovať do automatizačných systémov inteligentných domov.

Investícia, ktorá sa oplatí

Tepelné čerpadlo nie je lacným špásom a z krátkodobého hľadiska predstavuje pomerne vysokú investíciu v porovnaní s klasickým systémom kúrenia a chladenia. Náklady sa však relatívne rýchlo amortizujú vďaka lacnejšej prevádzke. Evironmentálne prínosy sú ďalším bonusom.

Podľa Matúša Izakoviča v zásade platí, že pri inštaláciách plošných sálavých systémov bude vstupná cena vyššia o 25 až 50 %, no prevádzkové náklady na energie naopak klesnú o 20 až 50 %.

Okrem toho sú tu aj mimoekonomické benefity. Systém efektívne chladí aj zohrieva, nevíri vzduch a s ním aj prach a nemá negatívny dopad na zdravie, ani na životné prostredie. Predstavuje teda rozhodne zaujímavú alternatívu ku konvenčným riešeniam vykurovania a chladenia.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.