O internete vecí (IoT), ktorý sa zrodil z dávnejšie používanej komunikácie stroj-stroj (M2M), už telekomunikační operátori a výrobcovia IT technológií vzrušene debatujú niekoľko rokov. Aj technologické magazíny ho považujú stále za horúcu tému.
Dokonca mobilné siete 5G sú dizajnované z veľkej časti ako servis pre IoT technológie. Všetci, ktorí hodlajú na tomto fenoméne zarobiť sú šťastní a prežívajú akýsi skupinový orgazmus z uspokojenia, že sa podarilo, alebo v budúcnosti podarí dokázať nezmyselný axióm o trvale udržateľnom raste.
Príbeh ako 3G?
Takúto umelo nafukovanú eufóriu sme zažili aj na začiatku nového milénia, Vtedy tie isté skupiny hráčov vkladali obrovské a prehnané nádeje do sietí UMTS (3G). Za licencie vtedy operátori platili v aukciách iracionálne, až šialené sumy, no nástup sietí bol totálnym fiaskom. Ale to je už známy príbeh, ktorý nakoniec dopadol dobre.
IoT urobil za posledných niekoľko rokoch značný pokrok, ale stále sa nachádza v akejsi štartovacej fáze z hľadiska nasadenia, aj z hľadiska investícií v globálnom meradle.
Vízie, ktoré kalkulujú, že trh internetu vecí dosiahne celosvetovo rádovo až 10 biliónov, čiže 10 000 miliárd amerických dolárov sú pravdepodobne značne nafúknuté.
Prognóza analytickej spoločnosti Strategy Analytics (SA) odhaduje výdavky na IoT vo svete až o dva rády nižšie. Ekonomický potenciál internetu vecí je veľký, ale môže byť skutočne väčší ako v odvetví zdravotníctva, ktoré spotrebuje až 10% celosvetového HDP?
Najnovšia správa Strategy Analytics “Global IoT: A Billion not Trillion Dollar Opportunity” tvrdí, že nasadzovanie technológií IoT zostáva na obmedzenej úrovni.
Zarábať budú hlavne služby
Strategy Analytics zisťovala názory riadiacich pracovníkov v IT sektore v USA, Veľkej Británii, Francúzsku a Nemecku v januári 2017.
K najdôležitejším zisteniam napríklad patrí, že vyše 70% bežných nasadení internetu vecí v USA zahŕňa menej ako 500 zariadení. Pritom dve tretiny firiem utratia na projekty IoT menej ako 100 000 USD.
Rôzni odborníci, vrátane IT analytikov predtým odhadovali, že po roku 2020 bude na jedného fyzického človeka pripadať 10 a viac zariadení IoT. Nájdeme ho od nositeľných senzorov, cez smartmetre a senzory v dome, alebo v byte, až po automobily.
https://www.youtube.com/watch?v=QSIPNhOiMoE
Dnes je skutočnosť taká, že 35% firiem, ktoré nasadili internet vecí, majú zapojených menej ako sto zariadení. Tri najväčšie vertikálne trhy tvoriace dnes takmer polovicu svetového trhu IoT sú primárne spracovanie dát, bezpečnosť a technické vybavenie budov.
V roku 2025 budú tvoriť oblasti bezpečnosti, primárneho spracovanie a automotive v príjmoch z IoT každá viac ako 50 miliárd USD ročne.
Väčšinu príjmov z IoT budú tvoriť služby, nie hardvér. V roku 2025 má na služby pripadať 64 percent celosvetových príjmov IoT. To by malo podľa odhadov SA reprezentovať 219 miliárd USD. Na bezpečnosť pritom pripadne 20% celosvetových príjmov internetu vecí a primárne spracovanie dát 16% príjmov.
Aj napriek miliardám zariadení bude však podiel IoT na celom sektore informačných technológií aj v roku 2025 okrajový. Podľa odhadov Strategy Analytics dosiahne 7,1% celosvetových výdavkov za IT. Bude to síce slušných 300 miliárd USD, ale od očakávaných 10 biliónov dolárov sa to podstatne líši.