Viac ako storočie trvajúca hegemónia telekomunikačných terminálov pripojených káblom až k používateľovi je už pár rokov minulosťou. Mobilní operátori prevzali iniciatívu už v 90-tych rokoch s príchodom digitálnych sietí 2G.
Tradičné telekomy síce ešte nejakú dobu snívali o kompromise, ktorý sa nazýva fixne-mobilná konvergencia, dúfajúc, že nejaký mačkopes im pomôže odkrojiť si kus koláča, ale vieme ako to dopadlo. Kábel je v defenzíve.
Bitka o hlas: tradiční hráči s porážkou
Namiesto konvergencie nastala substitúcia – mobily jednoducho nahradili pevné telefónne linky, ktoré nezachránili ani technológie VoIP. Hlasová komunikácia cez kábel je dnes v domácnostiach takmer raritou.
Situácia sa dokonca obrátila naruby, keď naopak mobilní operátori v niektorých prípadoch ponúkali fixné telefónne linky s GSM (alebo 3G) stolným telefónom a s geografickou fixnou predvoľbou.
Telekomy sa za týchto okolností preorientovali na poskytovanie širokopásmového internetového prístupu a služieb s pridanou hodnotou (hlavne IPTV), ale aj tam sa situácia mení. „Parný valec“ mobilných technológií si trúfa aj na nové teritóriá.
Hoci kvôli kapacite sietí mobilný broadband nedokázal kvalitatívne, ani kvantitatívne konkurovať technológiám xDSL, ale hlavne optike a káblovým modemom, s príchodom HSPA+ a LTE to už nie je celkom pravda.
LTE s „papierovou“ rýchlosťou sťahovania dát od 75 do 375 Mbit/s, ba aj viac, by dokázalo komfortne nahradiť pevné pripojenie, s ktorým má porovnateľnú aj latenciu. Problémom je však dátová spotreba, ktorú limituje kapacita jednotlivých bunkových staníc. Aj preto sú mobilní operátori opatrní pri ponúkaní flatrate dátových paušálov. Poisťujú sa buď spomalením nadlimitných dát, alebo prísnejšími pravidlami férového používania (FUP).
Mobilní operátori dnes bežne dokážu dodať 100 GB dát mesačne na používateľa. Čoskoro sa má táto kapacita zvýšiť na dvojnásobok, alebo na 0,5 TB/mesačne na domácnosť.
Užívateľské preferencie sa však vyvíjajú – objem dát „sťahovača“ spred 10 rokov, dnes bez problémov mesačne stiahne každý priemerný užívateľ. Príčinou sú hlavne multimediálne služby a zvyšujúca sa dostupnosť video obsahu s čoraz vyšším rozlíšením.
Dozrel čas na fixne-mobilnú substitúciu rýchleho internetu?
Mobilní operátori sú tvrdí podnikatelia, ktorí efektívne maximalizujú svoju rentabilitu. Pekne to ilustrujú dlhoročné ťahanice okolo euroroamingu. Pamätníci zažili dobu, keď v mobilných sieťach spoplatňovali aj prichádzajúce (domáce) hovory a argumentovali, prečo je to nevyhnutné.
Takže keď operátori nariekajú, že nemajú dostatok frekvenčného spektra, aby mohli zvyšovať kapacitu svojich sietí, treba ich brať s rezervou. Fínska analytická spoločnosť Rewheel tvrdí, že väčšina európskych mobilných operátorov v roku 2016 používala len zlomok svojej sieťovej kapacity.
Poukazuje na to, že mobilní operátori čoraz častejšie ponúkajú „neobmedzené“ dátové paušály s pomerne vysokým limitom FUP. Napríklad francúzsky Free poskytuje „nelimitované“ dátové pripojenie s FUP 100 GB/mesačne. Nie tak dávno slovenský Telekom uplatňoval takúto FUP pri linkách DSL.
Mimochodom práve ADSL a ADSL2+ pripojenia sú podľa Rewheelu horúcimi kandidátmi na svoju náhradu mobilným internetom.
Porovnanie priemerných rýchlostí v pevných a mobilných sieťach (od najrýchlejšej). Zdroj: Akamai State of The Internet 4Q 2016, Rewheel/DFMonitor analysis
Podľa portálu TelecomTV sú v šiestich krajinách EU k dispozícii flatrate 4G programy za menej ako 25 € – v Poľsku, Rakúsku, Lotyšsku, Litve, Fínsku, Estónsku a vo Francúzsku.
My dodávame, že sem smelo môžeme zaradiť aj Slovensko. Napríklad operátor SWAN totiž ponúka fixné LTE pripojenie (aktuálne označenie TO.doma L) s rýchlosťou 75/5 Mbit/s (DL/UL) za 19,99 € s FUP 75 GB/týždeň, čo je 300 GB/mesačne. Po prekročení limitu fixuje rýchlosť do konca týždňa na 1/1 Mbit/s. Video streamovacie služby a P2P siete sú obmedzené na maximálnu rýchlosť 6/1 Mbit/s.
LTE-A a 5G stiahnu roletu za metalikou
Valcovanie fixného broadbandu mobilným je teda realitou už dnes. Platí to aspoň v oblastiach s pokrytím LTE operátora, ktorý má takéto dátové produkty v ponuke a zároveň tam nie je k dispozícii lepšie fixné pripojenie ako xDSL.
Pritom môžeme očakávať, že konkurenčná schopnosť mobilného rýchleho pripojenia bude narastať so zväčšovaním dostupnej šírky pásma, postupnom nasadzovaní LTE TDD technológie s MIMO (viacnásobný vstup/výstup) anténami a v konečnom dôsledku s príchodom sietí 5G.
Tie to s rýchlosťami 1 až 10 Gbit/s zaklincujú. Podľa spoločnosti Rewheel by mohli mať mobilné siete čoskoro dostatočnú kapacitu na pokrytie dátovej spotreby 200 GB/mesačne na osobu, alebo 500 GB/mesačne na jednu domácnosť. Kábel, hlavne ten optický a koaxiálny tu bude aj naďalej, ale dostane v mobilných sieťach vážnu konkurenciu.