Google spustil svoj Project Sunroof už v lete 2015 a postupne rozšíril jeho využiteľnosť prakticky na celé USA. Ide o „solárnu kalkulačku“, ktorá na základe polohy konkrétneho domu dokáže vyrátať efektívnosť fotovoltaických panelov na streche domu, odhadnúť úsporu nákladov, aj sprostredkovať lokálneho dodávateľa.
Google vypočítava množstvo slnečného svetla na streche pomocou algoritmov založených na 3D modelovaní strechy a okolitých prekážok (napr. stromov), ktoré vrhajú tieň, klimatických modelov a postavení slnka na oblohe počas roka. Informácie sú potom využité na kalkulácie výroby energie s použitím „štandardných modelov solárnych inštalácií“.
Výsledky sú zaujímavé. V priemere 79 percent všetkých amerických striech má potenciál realizovať fotovoltaické panely z hľadiska dostatočnej voľnej plochy vystavenej slnku.
Niektoré regióny sú na tom ešte lepšie – vyše 90 percent domov na Havaji, v Arizone, Nevade a v Novom Mexiku má podmienky na technickú realizáciu panelov, iné zas horšie ako priemer. Aj severné štáty USA ako Pensylvánia, Maine a Minnesota však dokážu využiť fotovoltaiku takmer na dvoch tretinách domov.
Podľa Google Projekt Sunroof solárne panely s výkonom 5,25 kW inštalované na ploche zhruba 34 m2 dokážu pokryť až 97% spotreby elektriny priemernej domácnosti. V USA po zarátaní federálnych a miestnych dotácií dokáže takáto inštalácia počas 20 ročnej prevádzky systému priniesť čistý zisk asi 7 000 USD. Vstupné náklady na inštaláciu pritom dosahujú 22 590 USD.
Prínos zelenej energie je však aj v mnohých iných rovinách, nie je len o šetrení nákladov. Znižovanie emisií oxidu uhličitého a ďalších exhalátov, ktoré je spojené s prevádzkovaním tepelných elektrární, je kľúčové práve vo veľkých mestských aglomeráciách. Smogové kolapsy sa tu pri nepriaznivých rozptylových podmienkach vyskytujú čoraz častejšie.
Dobrou správou je, že cena panelov, batérií a ostatných komponentov kontinuálne klesá, zatiaľ čo ich účinnosť rastie. Pri klasickej inštalácii sa tak znižuje potrebná plocha solárnych panelov.
Nová koncepcia, s ktorou prišla Tesla, nahrádza fotovoltaickými škridlami a šindľom klasickú strešnú krytinu. Pri stavbe, alebo rekonštrukcii strechy tak môže byť fotovoltaika ešte výhodnejšia ako doteraz.