Výhody
- kompaktné rozmery
- spracovanie
- Thunderbolt 3
Nevýhody
- vyššia hlučnosť
- absencia čítačky pamäťových kariet
- len dvojica USB 3.0 portov
Začiatkom februára som si vyskúšal zaujímavý herný all-in-one notebook Lenovo IdeaCentre AIO Y910, ktorý si určite zaslúži vašu pozornosť.
Tentoraz som dostal príležitosť vyskúšať herné zariadenie, síce nie konzolu či ďalší all-in-one, no najnovší Alienware 13 R3 podporujúci hranie vo virtuálnej realite.
Hneď na prvý pohľad ma zaujali kompaktné rozmery 13-palcovej novinky predstavujúce 22 x 330 x 269 mm a po bezproblémovom zodvihnutí laptopa zo stola aj jeho váha 2,6 kg.
Hmotnosť zariadenia siahajúca k 3 kilogramom môže predstavovať pomerne ťažký herný notebook, no opak je pravdou.
V ruksaku či v príručnej taške sa mi laptop prenášal pohodlne bez pocitu nadmerného zaťaženia chrbtice či ruky (nevylučujem však vybudovaný zvyk z pravidelného nosenia o približne 500 gramov ľahšieho notebooku).
Kvalitné spracovanie tela novinky vyznačujúce sa pogumovaným povrchom je už samozrejmosťou. Ocenil by som však ľahší spôsob otvárania notebooku, napríklad pridaním malého výbežku známeho z modelov značky ASUS.
Predpokladám, že už po pár týždňoch používania si majitelia nového Alienware nájdu svoj vlastný najkomfortnejší spôsob prístupu ku klávesnici a k samotnému displeju.
Dotykový QHD OLED displej s rozlíšením 2 560 x 1 440 px umožňuje prácu v jednej rovine s klávesnicou.
Nepochopil som však, prečo výrobca venoval až toľko priestoru okrajom obrazovky a predovšetkým spodnej strane s nápisom Alienware.
Hornú časť notebooku Alienware 13 R3 vypĺňa HD web kamera spolu s technológiou Tobii Eye Tracking, ktorá je použiteľná nielen v hernej oblasti, ale aj pri bežnom používaní.
Pozitívne hodnotím automatické vypnutie obrazovky do 30 sekúnd, ak snímač opätovne nezaregistruje môj pohľad na displej.
V oblasti hier je využitie web kamery ešte prepracovanejšie, čo umožňuje synchronizovať váš pohľad s pohľadom postavy v danej hre. Okrem toho technológia ponúka mnohé ďalšie funkcie v závislosti od zvoleného titulu.
V prípade hry Rise of Tomb Raider som mal dokonca možnosť mieriť zvolenými zbraňami či pohodlnejšie preskúmavať okolie. Menšou nevýhodou je však pravidelné blikanie červeného svetla.
Samotnú lesklú dotykovú obrazovku som používal len sporadicky, predovšetkým z dôvodu vydarenej podsvietenej klávesnice, na ktorej som nemal problém napísať dlhší článok či e-mail.
V softvérovej výbave nechýba ani program Alienware Command Center umožňujúci komplexné nastavenie zobrazovaných farieb na klávesnici či na touchpade v sekcii Alien FX.
Okrem nej je v ponuke aj Alien Fusion s komplexnými nastaveniami napájania a Alien Adrenaline ponúkajúci tvorbu herných módov, sledovanie záťaže a konfiguráciu externej grafickej karty zapojenej cez Alienware Graphics Amplifier port.
Po prvotných nastaveniach a nainštalovaní hier som začal s testovaním výkonu konfigurácie s procesorom Intel Core i7-7700HQ (Quad-Core, 6 MB cache, do 3,8 GHz, Turbo Boost), grafickou kartou NVIDIA GeForce GTX 1060 6 GB GDDR5 a so 16 GB DDR4 2667MHz (2 x 8 GB) pamäťou RAM. Vnútorné úložisko tvorí Toshiba NVMe 256 SSD disk.
Prvou z dvojice testovaných hier je spomínaný herný titul Rise of Tomb Raider. Vybral som si ho predovšetkým z dôvodu komplexných grafických nastavení a možnosti použitia zabudovaného benchmarku.
Okamžite som vyskúšal maximálne nastavenia s SSAA 4x anti-aliasingom a s maximálnym rozlíšením 2 560 x 1 440 px.
Snímky sú v rozlíšení 1 328 x 747 px.
Na moje prekvapenie hardvér notebooku Alienware 13 R3 výrazne podliezol moje očakávania. Ako môžete vidieť na priloženej snímke obrazovky, minimálne hodnoty fps klesali až k čísle 6 a priemer nedosiahol ani hrateľných 30 fps.
Ako určite viete, významný vplyv na výkon má práve antli-aliasing, ktorý som teda znížil na hodnotu FXAA, no ponechal pôvodné Very High nastavenia.
Výsledok benchmarku bol výrazne lepší, avšak minimálne hodnoty stále nedosahovali 30 fps, hoci maximá nemali ďaleko od 100 snímkov za sekundu.
Nakoniec som upustil aj od veľmi vysokých nastavení a zvolil som len vysoké s anti-aliasingom FXAA a maximálnym rozlíšením.
Avšak ani v tomto prípade sa minimálne hodnoty nedostali nad 30 fps, no celkové skóre bolo navýšené o približne jednu desiatku fps.
Akčný titul som vymenil za obľúbený najnovší diel predovšetkým konzolovej série Forza Horizon.
Tretie pokračovanie bolo vydané aj na platformu Windows 10, čo umožnilo mnohým fanúšikom arkádového virtuálneho jazdenia zavítať do ďalekej Austrálie.
Forza Horizon 3 s odomknutým snímkovaním sa javí ako vhodný herný titul na testovanie výkonu herného notebooku Alienware 13 R3.
Tentokrát som začal na vysokých nastaveniach, no ako môžete vidieť, vyššie ako Full HD rozlíšenie nebolo možné nastaviť.
Počet fps môžete vidieť v pravom hornom rohu
Odomknuté snímkovanie spôsobilo, že hra bežala takmer na 90 fps, no klesala približne k 56 snímkam za sekundu.
Pri Ultra nastaveniach som už nebol svedkom plynulej hrateľnosti v dôsledku prepadov snímkovania k hodnotám 46. Počas hrania sa mi podarilo zaznamenať maximálne 63 až 65 snímkov za sekundu.
Pre dosiahnutie čo najplynulejšej hrateľnosti odporúčam porozmýšľať nad voľbou uzamknutého snímkovania na hodnote 30 fps.
Počas testovania oboch hier som nepociťoval zvýšenú teplotu v oblasti klávesnice, no prekážal mi nadmerný hluk ventilátorov, ktorý sa v niektorých momentoch vyrovnával hlasitosti zabudovaných reproduktorov.
Tie však pravdepodobne nahradíte za herné slúchadlá, aj keď netvrdím, žeby reproduktory nemali opodstatnenie. Určite ich oceníte aspoň počas sledovania seriálov či YouTube videí.
Ak vám výkon ponúknutej grafickej karty nestačí a nedôverujete výrobcovi, ktorý tvrdí, že notebook zvládne aj VR hry, môžete použiť spomínaný Alienware Graphics Amplifier port umiestený v zadnej časti tela laptopu a navýšiť výkon zvolenej konfigurácie externou desktopovou grafickou kartou.
Je však zaujímavé a súčasne pre mňa nepochopiteľné, prečo novinka Alienware 13 R3 disponuje len dvojicou USB 3.0 portov.
V prípade, ak máte zapojený externý disk rozširujúci dátovú kapacitu zariadenia a zároveň hernú myšku, ďalšie zariadenie, ako je napríklad gamepad, by bolo nutné zapojiť cez redukciu do USB-C portu alebo bezdrôtovo, ak by to bolo možné.
Netreba však zabúdať ani na Thunderbolt 3 umiestený v zadnej časti tela laptopu, ktorý je možný použiť na zapojenie docku s množstvom dodatočných portov. Samozrejme nie je súčasťou balenia.
Okrem týchto konektorov nájdete na ľavej strane dvojicu 3,5 mm jack portov pre slúchadlá a mikrofón. Zadnú časť dopĺňa konektor napájania, HDMI 2.0, Mini-Display Port 1.2 a RJ-45 konektor.
Pripojenie na internet je možné komplexnejšie spravovať vďaka predinštalovanej aplikácii Killer Control Center s množstvom funkcií, medzi ktoré patrí aj obmedzenie prístupu na internet jednotlivým programom.
Za zmienku stojí ľahký prístup k hardvérovým komponentom, a teda ich bezproblémová výmena za novšie. Stačí s dávkou základných zručností odskrutkovať na zadnom kryte zopár skrutiek.
Na záver sa pozrime ešte na výdrž batérie na jedno nabitie. Pri maximálnej záťaži doprevádzanej nadmerným hlukom dokázal 76 Wh Lithium-Ion akumulátor ponúknuť výdrž približne 90 minút.
Ak však neplánujete hrať náročné hry bez nabíjačky a uspokojíte sa s nižším jasom počas prehliadania webových stránok, môžete očakávať približne 5-hodinovú výdrž. Opätovné nabitie takmer z nuly na 100% trvalo 2 hodiny.
Nový herný notebook Alienware 13 R3 v danej konfigurácii stojí viac ako 2 000 eur, avšak v týchto rozmeroch nájdete na trhu minimum herných a zároveň pomerne výkonných laptopov. Odradiť vás však môže nadmerná hlučnosť počas vyťaženia, čím môžete napríklad počas cestovania vlakom vyrušovať okolie.