Reklama

Súboj titanov - CAT S60 vs. ARCHOS 50 Saphir

Michal Biznár
50 %

Súboj odolných smartfónov sme tu ešte nemali, no keď sa nám v redakcii stretli odolné kúsky CAT S60 a ARCHOS 50 Saphir, nedalo sa odolať. Ako dopadol duel medzi nimi?

Súboj bude prebiehať vo viacerých kategóriách – dizajn, funkcie, fotoaparát, batéria, odolnosť a cena.

Dizajn

CAT S60

Odolný smartfón CAT S60 vo svojej vlajkovej lodi potešil inovatívnym dizajnom s kovovými bokmi a zadnou plastovou časťou s veľkým nápisom CAT. Výstúpený FLIR modul síce trochu kazí celkový dojem, no zvyšné časti smartfónu sú zvládnuté na jednotku.

Všetky tlačidlá na smartfóne sú hardvérové a tie po bokoch sú dokonca kovové.

ARCHOS 50 Saphir

Francúzsky smartfón ARCHOS má na rozdiel od CATu pogumované celé telo s dizajnovými výstupkami. Na zadnej strane telefónu sa nachádza označenie Waterproof (vodotesný) a po bokoch nájdete pogumované tlačidlá, na ktorých stlačenie musíte vyvinúť určitú silu.

Verdikt: Napriek tomu, že ARCHOS je tenší smartfón, ktorý sa o niečo lepšie aj drží, toto kolo jednoznačne vyhráva CAT so svojim netradičným a luxusný dizajnom.

1 : 0

Pozrite si

CAT S60 po piatich mesiacoch v Rusku. Prežil to?

Funkcie

CAT S60

FLIR Termokamera, vodotesnosť do hĺbky až 5 metrov či programovateľné tlačidlo sú hlavné funkcionálne lákadlá tohto perfektného smartfónu. Medzi ďalšie patrí SOS tlačidlo a sušič reproduktoru. Čo sa týka zvuku, CAT žiaľ neočarí extra hlasným reproduktorom. To mu však môžeme odpustiť, keďže to vynahrádza ostatnými funkciami. CAT S60 zároveň disponuje okrem GPS aj GLONASS.

ARCHOS 50 Saphir

Tento smartfón je na rozdiel od CATu obmedzený cenou, takže neponúka takmer žiadne zaujímavejšie funkcie. ARCHOS Video či Sťahovanie Turbo nie sú zrovna dychberúce funkcie smartfónu. Jediné, čo môžeme pochváliť, je skutočne hlučný reproduktor, ktorý je vhodný aj pre slabšie počujúcich ľudí. ARCHOS disponuje iba GPS.

Verdikt: CAT S60 aj v tomto kole dokazuje, že je lepší, keďže ponúka viac a hlavne zaujímavejšie funkcie než francúzsky ARCHOS. Hlavným lákadlom je už spomínaná termokamera.

2:0

Pozrite si

ARCHOS 55 Diamond Selfie – kovový Francúz zameraný na selfie

Fotoaparát

CAT S60

Kameň úrazu odolných telefónov vždy bol a asi aj vždy bude (verím, že nie) nekvalitný fotoaparát. Fotky CATu sú rozmazané a hlavne celková funkčnosť a rýchlosť fotoaparátu je na zaplakanie. Fotoaparát funguje veľmi spomalene a ak nefotíte čisto statický objekt v dobrom svetle, na pekné fotky môžete zabudnúť.

ARCHOS 50 Saphir

Pri tomto telefóne je na tom fotoaparát o niečo málo lepšie ale tiež to nie je žiadna sláva. Fotky sú síce ostrejšie a zároveň zabudovaný autofókus lepšie pracuje so svetlom, no stále sa má na čom pracovať. Výhodou je, že ARCHOS má rýchlejší fotoaparát, ktorý zvládne aj dynamické prostredie.

Verdikt: Oba smartfóny ponúkajú 13 Mpx snímač a 5 Mpx webkameru, nechýba im autofókus, no v tomto kole vyhráva ARCHOS, ktorý odfotí rýchlejšie, krajšie a kvalitnejšie.

2:1

Pozrite si

Cat S60 – odolná tehla s termokamerou

Batéria

CAT S60

Tentokrát to bude súboj čisto o čísla. Telefón od Caterpillaru disponuje 3 800 mAh batériou, čo je veľmi slušné číslo na dnešné smarfóny, ktoré častokrát nevydržia ani jeden deň. O CATe to však neplatí, keďže ponúka perfektnú výdrž pokojne aj 2-3 dni. Tretí deň však musíte CAT už nabíjať.

ARCHOS 50 Saphire

Najväčšie lákadlo tohto Francúza je určite masívna 5 000 mAh batéria, s ktorou môžete hrať hry, telefonovať, písať správy, využívať Bluetooth či internet po dobu pokojne aj 3-4 dní. Vziať si smartfón na predĺžený víkend na výlet bez nabíjačky už nebude problém.

Verdikt: Čísla nepustia a toto kolo vyhráva s prehľadom práve ARCHOS, ktorý ponúka nielenže vyššiu kapacitu batérie, ale aj reálnu praktickú výdrž.

2:2

Pozrite si

Archos 50 Saphir – dobrá cena a vysoká odolnosť

Odolnosť

CAT S60

Smartfón ponúka dva certifikáty. Prvým je IP68, pomocou ktorého môžete CAT ponoriť do vody v hĺbke až do 5 metrov po dobu 60 minút. Telefón ako taký sa môže ponoriť do hĺbky 2 metrov, no po prepnutí špeciálnych mechanických spínačov zvládne aj päť metrov. Druhým certifikátom je vojenský MIL-810G, ktorý zabezpečí výdrž smartfónu v teplotách od -25 do +55 stupňov celzia. Tento certifikát zároveň chráni smartfón pred pádom z výšky 1,8 metra.

ARCHOS 50 Saphir

ARCHOS sa tiež môže pochváliť certifikáciou IP68, no ponoriť ho môžete iba do hĺbky 1 meter po dobu 60 minút. Spadnúť vám môže smartfón z výšky 1 meter. Iné certfikáty smartfón nemá.

Verdikt: Opäť sa jedná o jednoduchý súboj čísel, v ktorom tentokrát jednoznačne vyhráva CAT S60. Aj keď sa s týmito smartfónmi ponárať asi nebudete, pád z výšky 1,8 metra je veľkou výhodou.

3:2

Pozrite si

ARCHOS 50 Saphir – odolný smartfón, ktorý si budete chcieť kúpiť

Cena

CAT S60

Vlajková loď CATu je jedným z najdrahších odolných smartfónov na trhu. Napriek množstvu funkcii sa jeho cena blíži k velikánom ako Apple iPhone či Samsung Galaxy smartfónom. Oficiálna cena CAT S60 je 650 eur, čo rozhodne nie je málo.

ARCHOS 50 Saphir

ARCHOS naopak ponúka síce menej funkcií, no jeho cena je o to viac sympatickejšia. Za perfektnú odolnosť, príjemný dizajn a skvelú výdrž si zaplatíte iba 209 eur.

Verdikt: Toto kolo opäť patrí ARCHOSu. Viac ako 400 eurový rozdiel je veľké číslo, v ktorom sa síce nachádza zabudovaná FLIR termokamera či lepšie certifikácie, no ARCHOS to stále vie vyrovnať lepšou batériou či lepším fotoaparátom.

3:3

Vyzerá nám to na remízu a to znamená, že by sme mali pridať ešte jednu kategóriu a to celkové používanie. Keď by som mal osobne porovnať smartfón ARCHOS 50 Saphir s CAT S60, najväčší duel sa pravdepodobne odohráva v oblasti výdrže batérie a fotoaparátu. Oproti CATu sa ARCHOS o niečo lepšie drží v ruke a aj jeho celkové ovládanie je pohodlnejšie, keďže má menej hardvérových tlačidiel.

Samotné spustenie smartfónu trvá ARCHOSu kratšie, no to môže byť spôsobené aj tým, že CAT už má viac ako pol roka. CAT na druhej strane ponúka zaujímavejší dizajn, lepšie funkcie, ktorými môžete ohurovať svoje okolie a tiež väčšie úložisko – 32 GB.

CAT S60 je aj výkonnejší smartfón, keďže má 8-jadrový procesor (ARCHOS má 4-jadrový). RAM je u CATu 3 GB, u ARCHOSu 2 GB. Aj pre tieto detaily ako je rýchlosť, odolnosť, dizajn či funkcie sa stáva CAT S60 víťazom. Aj keď ARCHOS sa nemá za čo hanbiť, keďže rozdiel je skutočne nepatrný a pri ARCHOSe máte jednu z hlavných devíz práve veľmi nízku cenu.

4:3

CAT S60 je perfektný smartfón, ktorý je nabitý revolučnými technológiami a ponúka skutočne jedinečný telefón, ktorý len tak nerozbijete. Ak vás zaujal, prečítajte si o ňom viac v našej recenzii či v našom dlhodobom teste, ktorý sme vykonali minulý rok v Rusku.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.