Európska komisia (EK) vyšetruje spolu až 15 spoločností kvôli podozreniu na nekalé praktiky v internetovom predaji, ktoré obmedzujú spotrebiteľom možnosť voľby.
Komisia vyšetruje v oblasti internetového predaja spotrebnej elektroniky spomínaný ASUS, Philips, no tiež Denon & Marantz a Pioneer.
Spoločnosti mali obmedzovať internetovým predajcom priestor na stanovenie vlastných cien produktov, medzi ktoré patria aj laptopy, domáce spotrebiče či hi-fi zariadenia.
Ďalšie obvinenie sa týka ovplyvňovania cien zariadení. Vo väčšine prípadov používajú online predajcovia automatický systém, ktorý prispôsobuje cenu na základe konkurencie, a teda spomínané spoločnosti mohli umelo navyšovať či znižovať ceny svojich produktov.
V prípade spoločnosti Philips, založenej v roku 1891 v Eindhovene, nie je podozrenie veľkým prekvapením.
Hovorca firmy sa pre Engadget vyjadril, že spomínané obvinenia siahajú až do roku 2013 a dodal, že plne spolupracujú s vyšetrovateľmi komisie.
Ostatné technologické spoločnosti sa zahraničnému portálu nepodarilo zastihnúť a získať tak cenné informácie k razantným obvineniam.
Taiwanský ASUS podal vyhlásenie verejne, no rutinným spôsobom: ,,Aktívne spolupracujeme s komisiou na vyšetrovaní, no nemôžeme sa vyjadriť k súčasnému stavu“.
Nielen technologické, ale aj herné spoločnosti ležia v žalúdku vyšetrovateľov. Konkrétne medzi najväčšie patrí Valve (Steam), následne Bandai Namco, Capcom, ZeniMax, Focus Home a Koch Media.
V tomto prípade sa jedná o obmedzovanie nákupov hier na základe krajiny, z ktorej zákazník pochádza.
Podľa agentúry Reuters ak sa Európskej komisii podarí dokázať porušovanie antimonopolných pravidiel Európskej únie, môže byť spomínaným spoločnostiam udelená pokuta vo výške 10% z ich ročných tržieb.