Reklama

Do Austrálie už nebudete potrebovať ani pas, letiská chcú používať biometriu

Zdroj | Google Mapy
Števo Porubský
Zdroj | Google Mapy
Zdroj | Google Mapy

Austrália sa možno stane prvou krajinou na svete, pri vstupe do ktorej už nebudete potrebovať klasický cestovný pas. Postačí vám vaša tvár, oči a prsty. Presne týmito biometrickými spôsobmi overovania totožnosti chce Austrália riešiť obrovské množstvá cestujúcich.

Zdroj | Vision Box

Niekoľko rokov využívané systémy SmartGates, ktoré fungujú na elektronický pas sa tak stanú minulosťou. A to u nás sme ich ešte ani nevideli, nieto ešte zaviedli do reálnej prevádzky.

Systém SmartGates funguje vďaka elektronickému (biometrickému) pasu, v ktorom sú už uložené dáta o vašej tvári a odtlačok prsta. Aj napriek tomu proces overenia trvá niekoľko minút.

https://www.youtube.com/watch?v=2SAnexoNUAM

Nový systém overovania cestujúcich z iniciatívy Seamless Traveler má byť postavený čisto na biometrii. Pred vstupom do Austrálie – na medzinárodnom letisku, vás jednoducho systémy zosnímajú a overia vašu totožnosť.

Vláda si od nasadenia nových systémov sľubuje väčší komfort, vyššiu rýchlosť overovania cestujúcich a lepšiu ochranu hraníc. Kým na SmartGate trvá overenie zhruba 2 minúty, v novom systéme by sa čas mal počítať len na sekundy. Takto by sa malo overovať zhruba 90% cestujúcich.

Na overenie má slúžiť odtlačok prsta, ktorý je možné zosnímať v priebehu sekundy. K nemu bude potrebné aj zosnímanie tváre, pričom systémy na rozpoznávanie tváre dokážu v súčasnosti pracovať rýchlo a spoľahlivo. Treťou biometrickou zložkou má byť zosnímanie očnej dúhovky.

Ako to ale presne bude fungovať zatiaľ nie je známe. Vláda na nasadenie systému vyčlenila nemalú čiastku, ktorá má pomôcť aj pri hľadaní vhodného riešenia. Hovorí sa o tom, že všetko bude prebiehať automaticky, ale bez priblíženia k skeneru sa dúhovka zosnímať len tak nedá. Rovnako ani odtlačok prsta.

Na systém Seamless Traveler je pripravený rozpočet okolo 94 miliónov dolárov. Systém má byť pritom plne funkčný od marca 2019, resp. 2020. Pilotný projekt bude nasadený na letisku v meste Canberra už toto leto.

Zdroj | Infromation Strategy RSM

Ako všetko, aj biometrické overovanie je možné prekonať. Je to však výrazne ťažšie, hlavne v prípade trojstupňového overovania. Horšie je na tom ale fakt, že všetci návštevníci Austrálie budú overovaní práve pomocou zosnímania tváre, očí a prsta. Tieto dáta by mali byť pritom ukladané v medzinárodnej databanke, odkiaľ ich čerpá aj samotný systém v Austrálii.

Problém tak môže vzniknúť, keď sa do tejto databázy nabúrajú hackeri a získajú o ľudoch momentálne tie najcennejšie dáta – biometrické údaje. Ich napodobenie už potom nemusí byť žiadny problém. Navyše v tomto systéme by boli uložené všetky dáta o tom, kde a kedy človek cestoval apod.

Okrem vyriešenia problému s technológiou pre rýchle skenovanie cestujúcich čaká Austráliu aj zabezpečenie všetkých dát, ktoré budú tieto systémy používať. S najväčšou pravdepodobnosťou sa ale takýmto systémom v budúcnosti nevyhneme a budeme sa s nimi musieť zmieriť rovnako, ako s inými technológiami okolo nás.

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.