Koncom septembra spoločnosť Nikon predstavila dvojicu nových fotoaparátov, ktoré vytvárajú novú kategóriu v portfóliu tejto značky. Okrem už spomínaného Nikonu 1 V1 svetlo sveta uzrel aj dostupnejší a cenovo prívetivejší model Nikon 1 J1, ktorý ponúkne takmer rovnaké možnosti a samozrejme aj možnosť použitia nových vymeniteľných objektívov systému Nikon 1.
Spolu s novým hybridným fotoaparátom Nikon 1 V1, o ktorom sme si už písali bol predstavený aj jeho súrodenec, ktorý je okrem dizajnu zameraný na menej náročnú klientelu, čo sa odzrkadľuje aj v prívetivejšej cene. J1 zdieľa zo svojím súrodencom väčšinu vlastností a hardvérového vybavenia. Nájdeme v ňom teda rovnaký CMOS čip nového CX formátu s rozmermi 13,2 x 8,8 mm a maximálnym rozlíšením 10,1 Mpx. Nechýba ani elektronická uzávierka do rýchlosti 1/16 000 sekundy alebo podpora ISO do 3 200 s možnosťou rozšírenia na 6 400. Rovnako ako Nikon 1 V1 aj J1 používa hybridný systém ostrenia kombináciou merania fázového rozdielu a merania kontrastu. Okrem bežného formátu môžete vaše fotografie vytvárať aj v surovom formáte RAW, čo istotne poteší milovníkov dodatočnej úpravy fotografií. Ak radi okrem fotografií vytvárate aj videá J1 vás poteší možnosťou snímania videa vo FullHD kvalite pri 60 fps, pričom nechýba ani možnosť natáčania vysokorýchlostných videí 400 snímok za sekundu pri rozlíšení 640 x 240 obrazových bodov po dobu 6-tich sekúnd alebo pri rýchlosti 1 200 snímok pri rozlíšení 320 x 120 bodov. Kreativite sa teda medze v prípade J1 klásť nebudú. Rýchlosť spracovania snímok je v prípade kompaktného fotoaparátu veľmi podstatnou vlastnosťou, takže sa aj Nikon 1 J1 rovnako ako jeho súrodenec spolieha na rýchly obrazový procesor Expeed 3, ktorý spoločnosť Nikon označuje ako najrýchlejší obrazový procesor používaný v súčasnosti vo fotoaparátoch.
Pýtate sa v čom je teda Nikon 1 J1 iný ako jeho súrodenec? No rozdielov je niekoľko. Tým prvým je zameranie J1 viac na dizajn, čo sa odzrkadľuje v jeho menších rozmeroch ale aj v tom, že bude dostupný až v piatich farbách (čierna, biela, sivá, červená a rúžová), pričom s farbou fotoaparátu budú ladiť aj dodávané objektívy. Rovnako by ste v ňom zbytočne hľadali elektronický hľadáčik a 3“ displej ponúkne takmer polovičné rozlíšenie 460 tisíc bodov. Tiež by ste zbytočne hľadali päticu na pripojenie nového príslušenstva, namiesto ktorej vám J1 ponúkne integrovaný blesk. Celý dizajn J1 je rovnako ako V1 minimalistický a tak na otočnom voliči nenájdete nastavenia PASM. To však neznamená, že nie sú prítomné. Len k nim musíte pristupovať cez menu fotoaparátu. Nikon 1 J1 nájdete rovnako ako jeho súrodenca v predaji, avšak tak ako sme spomínali je dostupný za výhodnejšiu cenu. Ak si teda nepotrpíte na spomínané funkcie a vlastnosti môže byť Nikon 1 J1 tou správnou voľbou pre vás. Za telo s objektívom 10 – 30 mm zaplatíte 549 €, v prípade objektívu s ohniskom 10 mm to bude 599 €, v kombinácii s dvojicou setových objektívov 10 – 30 mm a 30 – 100 mm to bude 699 a rovnakú sumu zaplatíte aj za Nikon 1 J1 s dvojicou objektívov 10 – 30 mm a pevným sklom 10 mm.
Foto: Nikon