Odolnosť, vodotesnosť či termokamera. To je len niekoľko z funkcií, ktorými CAT S60 zaujíma svojich fanúšikov. Ako si tento unikátny smartfón vedie po piatich mesiacoch na pobyte v Rusku? Prečítajte si v našom článku.
V polovici októbra sme vám priniesli článok o tom, že CAT S60 sme zobrali na testovanie do chladného Ruska. Tu sme s ním boli už od augusta a testovali sme ho v tejto krajine päť mesiacov. Prečo sa teda oplatí tento kúsok kúpiť?
V prvom rade pripomeniem našu recenziu na smartfón, v ktorej si odniesol úctyhodných 88%. Vtedy ma potešil najmä inováciou vo forme termokamery FLIR, vodotesnosťou a pekným dizajnom, ktorý sa posunul od predchodcov k lepšiemu.
Začnem tým, čo sa mi na telefóne najviac páčilo. Ani po niekoľkých mesiacoch používania ma neprestala prekvapovať výdrž batérie. Áno, už pri prvom testovaní som vedel, že CAT disponuje solídnou 3 800 mAh Li-Ion batériou a vtedy mi vydržal smartfón aj 4 dni bez nabitia, no nečakal som, že si takúto výdrž udrží.
Samozrejme, ruské zimy, ktoré boli už v novembri také, ako pred pár dňami v Oravskej Lesnej, dali zabrať nielen telefónu ale aj mne. Smartfón však vydržal vždy minimálne tie dva plné dni a to som každý deň vo veľkom používal aplikáciu WhatsApp, prezeranie internetu som priemerne využíval 1,5 hodiny denne a fotoaparát asi 5-6x denne.
Tu sa dostávam ku kameňu úrazu, ktorým je práve spomínaný fotoaparát. Smartfón disponuje 13 Mpx predným fotoaparátom a 5 Mpx webkamerou.
Pri takejto konfigurácii je jasné, že telefón nie je určený pre fanúšikov selfie a Instagramu, no na druhej strane o niečo vyššia rýchlosť spustenia fotoaparátu a vyššia kvalita fotiek by pri cene smartfónu určite nenahnevala.
Nečakal som žiadne zázraky, no niekedy boli fotky až príliš rozmazané. Niekedy však CAT prekvapil a spravil aj peknú fotku so zachytením svetla.
Smartfón je svojimi funkciami a stavbou tela vhodný aj do prírody, kde niekedy chýba, keď si nemôžete spraviť peknú fotku, pretože vám fotoaparát fotí spomalene alebo nekvalitne.
Musím však oceniť rýchle prepojenie s Google Fotkami, čo mi umožnilo si priamo po odfotení prezrieť moje „dielo“ na obrazovke počítača.
Čo sa týka ďalších ťahákov smartfónu, odolnosť a vodotesnosť, môžem CAT iba pochváliť. Priznám sa, napriek tomu, že ide o odolný smartfón, nemal som častokrát to šťastie, že by mi spadol.
Neviem či to bolo tým, že som si dával na CAT S60 akosi väčší pozor alebo tým, že telefón má úplne inú stavbu tela a ťažisko než všetky ostatné smartfóny.
Za celý čas mi spadol možno trikrát, z toho jedenkrát na betón a môžem potvrdiť, že smartfónu sa nič nestalo, dokonca ani lesklé okraje neostali povrchovo poškodené. Častokrát som však smartfón nosil po vreckách s klúčami a na displeji s Gorilla Glass 4 neostal ani škrabanček.
Na druhej strane vodotesnosť som mal možnosť si vyskúšať niekoľkokrát. Smartfón som zobral na výlet do aquaparku – priamo do tobogánu a následne do bazénu. V hĺbke takmer 4 metre stále fungoval ako hodinky. Stačí potom zapnúť funkciu sušenie, pomocou ktorého CAT spustí audio signál, ktorým vysuší smartfón a vy ho môžete začať opäť naplno využívať, vrátane telefonovania.
O vodotesnosť sa nemusíte báť až do hĺbky piatich metrov, keďže smartfón disponuje manuálnym prepnutím hĺbky ponorenia.
Poslednou hlavnou funkciou je už spomínaná FLIR termokamera, najväčšie lákadlo smartfónu. Áno, je to super ukazovať meranie teploty ľuďom po prvýkrát, dokonca aj mňa to prvé týždne bavilo si len tak zmerať teplotu v izbe, na ulici či v lese, no na druhej strane sa jedná o funkciu, ktorá rýchlo omrzí. Navyše kamera niekedy nameria s odchýlkami a funguje veľmi spomalene.
Osobne by som miesto nej privítal kvalitnejší fotoaparát, no termokamera je pre verejnosť pravdepodobne lákavejšia.
CAT S60 však ostatnými vastnosťami nesklamal aj keď som na ňom nepočúval hudbu ani nefotil tak často, ako mám u ostatných smartfónoch vo zvyku, náladu mi spravili ostatné funkcie ako parádna výdrž, prispôsobiteľné hardvérové tlačidlo a podpora dvoch SIM kariet.
Telefón by som po tých pár mesiacoch používania odporúčil všetkým vekovým kategóriám. Aj keď nie som príliš fanúšik Androidu, CAT na Androide 6.0.1 funguje relatívne v poriadku a okrem niekoľkých skúsenosti so spadnutím systému a následným vypnutím smartfónu som s ním nemal žiadne problémy.
Ak by som mal zhrnúť moje celkové dojmy po piatich mesiacoch používania, môžem povedať, že CAT S60 je smartfón, ktorý by som si ihneď kúpil, keby mal zabudovaný o niečo lepší fotoaparát.
Je logické, že odolnému smartfónu určenému skôr bezpečnostným zložkám a stavbárom je kvalitný fotoaparát na dve veci, no na druhej strane za smartfón, ktorého cena sa blíži k cenám vlajkových lodí konkurentov ako sú Apple a Samsung by som očakával o niečo kvalitnejší a hlavne rýchlejší fotoaparát.
Netreba zabúdať, že o smartfóny ako je CAT majú záujem aj mladí ľudia, ktorí sú neustále v pohybe a ktorí sa chcú odlišovať od tej záplavy Lenovo, Huawei, Apple či Samsung smartfónov. CAT je jednoznačne smartfón, ktorý pritiahne pozornosť či už laikov alebo aj tých, čo sa do telefónov trochu vyznajú. Pri žiadnom inom smartfóne, ktorý som mal možnosť testovať som nepočul toľkokrát otázku „wow, to čo máš za telefón?“
Musím uznať, že bolo vždy príjemné vysvetlovať, o čo sa jedná a keď som navyše ukázal, že to má termokameru, tak ľudia hneď začali rozmýšľať nad kúpou.
Na záver len poviem, že CAT S60 je jeden z najlepších telefónov, čo som mal možnosť otestovať a viete prečo? Ponúka niečo iné, niečo nové a hlavne niečo neopozerané. Dlhá životnosť batérie, ktorá vydrží aj 3-4 dni bez nabitia, vodotesnosť do hĺbky piatich metrov, kvalitná odolnosť voči pádom a termokamera sú funkcie, ktoré u ostatných smartfónoch môžete hľadať márne.
Až je škoda, že výrobcovia sa v poslednej dobe začínajú zameriavať na kvantitu a podliezanie cien, než na nové funkcie a kvalitu. A CAT S60 napriek drobým chybičkám rozhodne kvalitný je, aj po tých piatich mesiacoch v Rusku. Len tak ďalej CAT.