Americká spoločnosť Synaptics, ktorá dodáva do rôznych zariadení softvér na CES 2017 predstavila novú technológiu. Tá kombinuje informácie z čítačky odtlačkov prstov aj tváre, aby tak poskytla čo najsilnejšiu ochranu.
V roku 2013 svet prekvapil iPhone 5s, ktorý zmenil spôsob, akým odomykáme svoje smartfóny. Dovtedy sme boli zvyknutí na heslá či kódy, Apple nám ukázal, že to ide i bez toho.
Odvtedy každý väčší výrobca implementoval technológiu čítačky odtlačkov prstov i do svojich zariadení. Potom ale prišiel ďalší krok vpred.
Tentokrát to bol Samsung. So svojím Note 7 dal svetu vedieť, že telefóny by sme mohli odomykať i zreničkou. V našej recenzii sme ale túto novinku vnímali rozpačito.
Synaptics si preto povedal, že nám pre zmenu ukáže svoju predstavu o tom, ako budeme odomkýnať smartfóny v budúcnosti. A ak sa mu to podarí presadiť, inteligentné telefóny by sa mohli stať skutočne bezpečnejšie.
Softvérová spoločnosť chce skombinovať údaje. Odtlačok prsta, ktorý pochádza z čítačky, a tvár, ktorú zachytí predná kamera. Takéto spojenie dvoch informácii ale nie je všetko.
Synaptics nespolieha vždy na oba údaje. Myslí i na to, že nie vždy nám vyhovujú obe metódy naraz. Preto vie pracovať iba s jednou. Napríklad v prípade, že má používateľ mokré prsty, softvér sa bude primárne spoliehať na kameru a naopak.
V celom procese je zaangažovaná aj umelá inteligencia, ktorá by mala zaručiť, že odomknutie sa nebude dať oklamať. Všetci ale vieme, že je len otázkou času, kedy sa niekomu túto ochranu prelomiť podarí.
Spoločnosť tiež prednedávnom ukázala, že čítať odtlačky prstov bude vedieť aj pod sklom. To by to budúcnosti mohlo znamenať displeje, ktoré by naozaj zakryli celú prednú plochu zariadenia. podobným smartfónom je napríklad i Xiaomi Mi Mix