Ak sa zaujímate o termovíziu, na produkty firmy FLIR Systems ste už zrejme narazili. Niet divu, pretože ide o najväčšieho výrobcu zameraného na vývoj a produkciu termovíznych kamier, senzorov a komponentov. Na trhu pôsobí od roku 1978 a už na výstave CES pred troma rokmi predstavil prvú termokameru pre smartfóny. TECHBOX bol vtedy pritom.
Termokamery pre profíkov
Výrobca teraz predstavil 3. generáciu populárnej termokamery. FLIR ONE Pro sa tak ako 2. generácia FLIR ONE pripája k smartfónu ako externé príslušenstvo, ale namiesto konektoru microUSB a Apple Lightning používa moderný USB-C. Určený je teda pre smartfóny vybavené týmto typom konektora. Prvá verzia FLIR ONE bola integrovaná do špeciálneho krytu s vlastnou batériou, určeného pre smartfóny.
Kamera FLIR ONE Pro je vybavená kolieskom, pomocou ktorého sa dá regulovať nastavenie dĺžky konektora Lightning alebo USB-C. To umožňuje správne pripojenie k smartfónu bez nutnosti odstránenia ochranného obalu, často používaného pri profesionálnych aplikáciách.
Profesionálne parametre termokamery reprezentuje aj vylepšené rozlíšenie na 160×120 pixelov a pokročilé softvérové funkcie, vrátane schopnosti vykonávať viac meraní teploty súčasne. FLIR ONE Pro by mala stáť okolo 400 USD.
Akčné zábery s FLIR Duo
Natáčanie videí a fotenie záberov z vtáčej perspektívy pomocou dronov sa stalo slušne rozbehnutým koníčkom, aj keď v mnohých krajinách pre tento typ zábavy nemajú vždy plné pochopenie. Výsledkom sú predpisy regulujúce snímanie pomocou dronov.
Drony však majú aj profesionálne uplatnenie. Práve kombinácia dronu a termokamery môže odhaliť množstvo cenných informácií pri analýze tepelných mostov na budovách, alebo pri diagnostike elektrických rozvodov, rozvádzačov a podobne.
Keďže je však nosnosť malých dronov obmedzená, profesionáli iste privítajú novú kameru FLIR Duo, ktorá v sebe združuje termokameru, aj klasickú videokameru s FullHD rozlíšením (2 Mpx). Termokamera má aj v tomto prípade rozlíšenie 160×120 pixelov.
FLIR Duo dokáže snímať súčasne obraz vo viditeľnom, aj infračervenom spektre, pričom funkcia obraz v obraze umožňuje pohodlne navigovať dron bez prerušenia snímania termokamerou. Zábery sa ukladajú na microSD pamäťovú kartu.
Cenovka sa v tomto prípade pohybuje podstatne vyššie, ako pri termokamere pre smartfóny. Základná verzia termokamery FLIR Duo stojí 1000 USD a profesionálna verzia, umožňujúca aj presné meranie teploty pri leteckých inšpekciách, vyjde na 1300 USD.