Minulý rok bol veľmi pestrý na technologické novinky a inovácie, ktoré sa objavili v najrôznejších tech odvetviach. V tomto roku môžeme ale taktiež očakávať, že výrobcovia sa posnažia a prinesú horúce novinky, ktoré nás prekvapia, uľahčia život či len tak potešia. Pozrite si prehľad pomerne istých, ale aj čiastočne šialených myšlienok, ktoré na nás čakajú v roku 2017.
Virtuálna realita pre masy a bez káblov
Minulý rok virtuálna realita rezonovala najmä v ušiach geekov, developerov a nadšencov moderných technológií. Má však značné obmedzenia a to nehovorím len o cene. Káble, káble a všade len káble. Fungovať vo virtuálnom svete je tak veľmi obmedzujúce.
Tento rok môžme ale očakávať, že virtuálne okuliare a k nim prislúchajúce systémy schudnú a zmiznú z nich káble. Riešením budú ruksaky nielen s počítačom, ale aj s výkonnými batériami. Niekoľko takých sme už mohli vidieť od HP či MSI, no tie tohtoročné budú ešte prepracovanejšie. Zároveň sa zníži cena VR okuliarov a bude z nich hit tohtoročných Vianoc.
Umelá inteligencia v domácnosti
Zachytili ste, že Google pred pár mesiacmi predstavil niekoľko hardvérových, no hlavne jednu softvérovú novinku? Išlo o hlasovú asistentku Assistant, ktorá využíva umelú inteligenciu. Na podobnom princípe pracuje aj asistentka Alexa od Amazonu, Siri od Apple či Cortana od Microsoftu. A kým boli tieto hlasové asistentky (až na Amazon) uväznené v smartfónoch, počítačoch či tabletoch, tento rok sa dostanú do našich domácností.
Či to bude v nejakej markantnej miere si teraz ešte nedovolím tvrdiť, no po tom, čo Google vypustil do sveta zariadenie Home, bude sa mu chcieť pripodobniť každý z veľkých výrobcov. Reproduktor, mikrofón a nenáročný počítač v peknom a štýlovom obale sa tak stane našou domácou asistentkou. Čo bude nasledovať radšej rozoberať nejdem…
Autonómne automobily stále len vo fáze testovania
To nie je nič nové. Novinkou v tomto roku bude to, že každý z veľkých výrobcov automobilov bude naplno testovať svoje verzie autonómnych vozidiel. Rovnako vzniknú aj kooperácie medzi spoločnosťami, resp. automobilkami, ktoré budú zdieľať svoje poznatky a technológie pre rýchlejší nástup autonómnych vozidiel.
Tých sa však na našich cestách v tomto roku stále nedočkáme. Ak sa volení z ľudu nerozhýbu, nebude to ani o pár rokov. Chýba totiž legislatíva, ktorá by takýto spôsob dopravy ošetrovala. Môj skromný tip je, že do prvého komerčného a plne autonómneho (Tesla taká nie je) vozidla si sadneme v roku 2020.
Nebezpečný internet
Vďaka, alebo skôr nanešťastie, tomu, že v súčasnosti je všetko on-line bude rok 2017 ešte nebezpečnejší čo sa týka hackerských útokov. Aj keď si myslíte, že nemáte čo skrývať či nemáte o čo prísť, ste na omyle. Stačí už len to, že používate internet banking či nakupujete cez internet.
Hrozbám sa tak nevyhneme, no mali by sme sa naučiť, ako im čeliť a nenechať sa poraziť. Hlavným predpokladom je dávať si pozor na to, čo používate, kam chodíte a čo konzumujete v on-line svete. Predsa ani v reálnom svete nepôjdete dobrovoľne na preslávené košické sídlisko, nedáte motorovú pílu do rúk dieťaťa a nedáte si niečo trojmesačné z chladničky iba preto, že je to robia všetci okolo vás.
Elektromobily dostanú bezdrôtové nabíjačky
Čo by ste povedali na to, že namiesto neustáleho pripájania nabíjacieho kábla by ste do svojej garáže či parkovacieho miesta na noc svoje elektrické auto iba odstavili a nechali tak. Ráno by ste ho našli nabité a vyhriate, resp. v lete vychladené. Nejde o žiadnu utópiu.
Tento rok sa roztrhne vrece práve s tým, ako vyriešiť bezdrôtové nabíjanie elektromobilov. Na tom už síce pracuje Ford s WiTricity, ale pri nich to určite neskončí. Vrcholom bude spustenie testovacích ciest, ktoré budú mať zabudované bezdrôtové nabíjanie a tým budú elektromobily jazdiť prakticky neustále. Aj tu je však ešte háčikov na doriešenie veľké množstvo, preto sa reálneho nasadenia takýchto riešení do praxe tento rok žiaľ nedočkáme.
Bez drôtov aj na pracovnom stole
Snáď sa ale dočkáme bezdrôtových nabíjačiek pre naše každodenné gadgety a technologické hračky. Mám na mysli nielen smartfóny, smart hodinky, tablety, či MP3 prehrávače, ale aj počítače či dokonca iné periférie. Rok 2017 by mohol priniesť ukončenie vývoja technológie bezdrôtového nabíjania na väčšie vzdialenosti v štýle WattUp.
Žiaľ, ak to tvorcovia podobných systém aj stihnú dokončiť a úspešne otestovať, na trhu kompatibilné „hračky“ v 2017 neuvidíme. Uvidieť by sme ale mohli puzdrá či iné doplnky, ktoré budú schopné fungovať ako medzičlánok medzi bezdrôtovým nabíjaním (takým naozajstným, nie takým, kde musíte presne trafiť miesto na podložke, inak nenabíjate) a nabíjateľným zariadením. Teším sa na to, keď na stole nebudem mať žiadne káble… To sa však ešte načakám.
Prídu prvé rolovateľné displeje v smartfónoch a tabletoch
Znie to ako sci-fi, no pripravte sa na to, že tento rok sa dočkáme prvých smartfónov s rolovateľnými, alebo aspoň skladateľnými displejmi. Technológie na to výrobcovia už majú. Teraz však ostáva otázkou, či čakajú na ten správny moment, alebo ich jednoducho nevedia spriahnuť so súčasnými hračkami.
Prikláňam sa k tomu prvému. Toto je však jedna z tých šialených myšlienok, ktoré majú ešte čas.
Smartfóny dostanú bezokrajové displeje
Omnoho realistickejšia je však predpoveď, že v tomto roku bude mať každý z veľkých výrobcov minimálne jeden model, ktorý bude mať minimálny rámik okolo displeja, resp. žiadny. S týmto trendom prišiel ako prvý Sharp pred pár rokmi, no neujal sa. Minulý rok sa o podobnú chuťovku pokúsilo Xiaomi a vyzerá, že mu to vyšlo.
Xiaomi Mi MIX je tak prvým, ktorý spustí boom a lavínu so smartfónmi s displejami bez okrajov. Pár týždňov po jeho predstavení sme totiž zachytili správy o tom, že aj Samsung pracuje na modeli bez okrajov. O Apple sa to hovorí síce už dávno, no zatiaľ sme sa ničoho takého nedočkali. Možno práve verzie 8 (Galaxy S8 a iPhone 8) bezokrajové displeje prinesú pre masy.
Dostupné elektromobily
Kým v minulom roku každý predstavoval elektromobily pre horných 10 000, tento rok môžeme očakávať, že sa dočkáme boomu dostupných elektromobilov. Dostupný pritom neznamená, že ide o prezlečenú verziu spaľovacieho vozidla za elektromobil, ale od základu prepracované vozidlá za dostupné sumy.
Dôvodom je fakt, že tento rok chce prísť na trh Tesla Model 3, najdostupnejší elektromobil Tesly. Ten spustí lavínu a objavia sa ďalšie a ďalšie elektromobily aj svetových značiek, ktoré budú lacnejšie a lacnejšie. Bežným modelom na fosílne palivá sa síce cenami nevyrovnajú, no bude zaujímavé sledovať, ako sa dinosauri automobilového sveta zmenia.
Nebezpečné drony
Minulý rok som za jeden z trendov na rok 2016 dal drony. Nemýlil som sa. Tento rok by som sa však radšej v mojej predpovedi mýlil. Vďaka tomu (nanešťastie), že drony prešli takým vývojom a vývinom a rozšírili sa do celého sveta hrozí, že sa stanú silným nástrojom pre tých najhorších.
Komerčné drony v súčasnosti totiž sú už schopné lietať obrovskou rýchlosťou, vedia sa vyhýbať prekážkam a doletia k presne zadanému cieľu bez nutnosti ovládania. Zároveň dokážu bez problémov prevážať aj kilogramový náklad a vedia pohybovať tzv. gimballom. Pri troche zručnosti sa z takejto bežne dostupnej hračky môže stať smrtonosná zbraň.
Tak čo, tešíte sa na to, čo prinesie rok 2017 v technologickom svete? Predpokladám, vlastne pevne verím, že bude ešte zaujímavejší a pestrejší, ako ten minulý. Dočkáme sa nielen už známych, no výrazne vylepšených zariadení a služieb, ale výrobcovia môžu s všeličím prekvapiť. Možno niekto úplne neznámy príde so zariadením, ktoré tu nikdy nebolo a ktoré bude chcieť každý. Nechajme sa prekvapiť…