Jeden z úradov s najkomplikovanejším názvom na Slovensku, Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ), predstavil novú webstránku pre občanov. Porovnávač cien internetu je projektom odboru ekonomickej regulácie a už na prvý pohľad sa javí ako veľmi dobrá a prospešná vec. Aj štát tak vie priniesť pre nás, občanov aj čosi pozitívne a praktické.
Porovavacinternetu.sk je podľa slov RÚ nezávislá a nekomerčná služba pre širokú verejnosť, ktorú pripravil RÚ v spolupráci s telekomunikačnými operátormi a neziskovou organizáciou.
Občania, teda koncoví používatelia internetu, tak majú možnosť pomerne rýchlo a jednoducho porovnávať ponuky jednotlivých spoločností poskytujúcich internetové pripojenie na adrese, ktorú zadajú cez web rozhranie.
Ide o šikovný porovnávač cien spoločností, o ktorých existencii ste možno doteraz ani nepočuli, no vedia vám zaviesť káblový alebo bezdrôtový internet do vašej domácnosti. Napríklad v redakcii sa môžeme pripojiť takmer u 20 spoločností.
Ako vyhľadávať?
Kliknite na Porovnavacinternetu.sk.
Po zadaní adresy, kde chcete zistiť možnosti internetového pripojenia sa zobrazí tabuľka s najzákladnejšími službami. Celkové číslo možností pripojenia je ale výrazne väčšie. Na adrese redakcie si môžeme napríklad vybrať z 338 rôznych služieb.
V základnej tabuľke je okrem názvu spoločnosti, type pripojenia a názvu služby zobrazený aj typ balíčka a prípadná viazanosť.
Najdôležitejšími údajmi sú ale určite rýchlosť internetu pre download a priemerná cena za službu počas 24 mesiacov. Dôvodom je fakt, že niektoré služby u vybraných providerov môžu byť na určité obdobie bezplatné, resp. so zníženým mesačným poplatkom. V takom prípade padne vhod práve priemerná mesačná platba. Výborne to vymysleli.
Má to však aj svoje chybičky krásy. Rýchlosť sťahovania, teda download, je síce dobré poznať, ale v mnohých prípadoch je dôležitý aj upload. Ten sa zo základnej tabuľky nedozviete. Nie je to ale problém.
Na to, aby ste ho zistili si musíte vybrať konkrétne služby do porovnania, alebo si pridať stĺpec v rozšírenom vyhľadávaní. V porovnaní služieb sa dozviete nielen rýchlosť uploadu, ale aj dátové obmedzenia, agregáciu, FUP na deň, cenu za GB nad rámec apod.
Žiaľ, tieto údaje bývajú často až v zmluvách o pripojení alebo podmienkach používania miniatúrnym písmom a tak nie všetky údaje sú v porovnávacej tabuľke vyplnené. Aj napriek tomu sú zobrazované údaje dostatočne smerodajné a možné porovnávania.
Odporúčam však pred reálnym objednaním novej služby si poriadne zistiť všetky podmienky, ktoré pri nej stanovuje provider.
Pokročilé hľadanie pre náročných
Porovnať je možné samostatné služby pripojenia k internetu alebo v balíčku s inými službami pre domácnosti, ako sú hlas a televízia.
To je možné zadať cez tlačidlo Rozšírené vyhľadávanie. V ňom nájdete najrôznejšie parametre, pričom je možné do základnej tabuľku pridať rôzne špecifikácie, napríklad aj spomínaný stĺpec pre zobrazenie rýchlosti odosielania.
Selektovať si ale môžete aj typy pripojenia, ak napríklad hľadáte len optiku či bezdrôtový prístup. Rovnako cez Rozšírenie hľadanie môžete triediť zobrazené výsledky podľa ceny, rýchlosti apod.
Web stránka Porovnávač cien internetu je dokonca responzívna, takže si ju pohodlne pozriete cez počítač, smartfón i tablet. Musím uznať, že tento projekt sa štátnemu úradu vydaril na 100%. Hoci má svoje drobné muchy, patrí medzi tie najlepšie.
Appka na internet začiatkom roka
RÚ sa nechal počuť, že na začiatku roku 2017 občanom aj firmám prinesie novoročný darček v podobe mobilnej aplikácie! Prostredníctvom nej bude možné zmerať kvalitu internetového pripojenia. Aplikácia má byť dostupná pre mobilné telefóny s operačným systémom Android a iOS.
Pomocou aplikácie bude možné otestovať okrem iných tieto základné kvalitatívne parametre pripojenia: rýchlosť sťahovania, rýchlosť nahrávania, ping (latenciu) a intenzitu signálu. Služba ale bude k dispozícii aj cez web rozhranie.