Určite ste si tiež raz povedali, už iba jeden ťah alebo jedno kolo. Vo väčšine prípadov vás hra ešte viac pohltí a ukáže vám nové možnosti, ktoré ste doposiaľ nevyskúšali. Ak rozmýšľate, akej ďalšie hre by ste dali šancu a množstvo voľného času, možno vás niečo z výberu 6 najlepších ťahových hier zaujme.
S ťahovými hrami ste sa mohli stretnúť už v roku 1977, kedy svetlo sveta uzrela hra Empire známa aj pod názvom Classic Empire. Hra bola naprogramovaná dnes už v nepoužívanom programovacom jazyku FORTRAN pre počítače PDP-10 umiestnené v California Institute of Technology.
Až koncom roku 1991 sa objavila dodnes známa značka Sid Meier’s Civilization. Vývoj prebiehal vo vydavateľstve MicroProse založenom v roku 1982 dvojicou Sid Meier a Bill Stealey.
Náš výber však až do týchto rokov, nesiaha. Niektoré staršie tituly sú však stále hodné voľného času počas dlhých zimných večerov.
XCOM 2
Prvý diel XCOM: Enemy Unknown som objavil náhodou a podľa recenzií sa hra zdala byť naozaj hodnotná. Koncom roka 2012 som si titul obľúbil a nevedel sa dočkať ohláseného pokračovania.
Začiatkom tohoto roka som dal šancu druhému dielu, ktorý má priemerné hodnotenie podľa Metacritic úctyhodných 88%. Hra ponúka prepracovanejšiu správu základne, lepšiu deštrukciu a omnoho viac vylepšení a ďalších taktických možností.
Titul si však vyžaduje serióznu dávku času a strategických skúseností. Na náročnejšej obtiažnosti som bol nútený opakovať niektoré misie viac než 10-krát. Hra ma ale naučila dbať na každý detail a každú maličkosť.
Total War: Shogun 2
Prvé diely zo série Total War boli zasadené do čias, kedy v Európe mali moc králi a ich nespočetné vojská. Napríklad titul Medieval II: Total War zaujal na svoju dobu kvalitnou grafikou, výbornou atmosférou a prehľadným systémom.
Neskôr však v roku 2011 posunuli vývojári latku o niečo vyššie vďaka Total War: Shogun 2, ktorá patrí medzi najlepšie tituly značky, čo dokazuje 90% hodnotenie na Metacritic.
Predovšetkým bola vylepšená grafická stránka, umelá inteligencia ovládajúca nepriateľské vojská a boli pridané zaujímavé RPG prvky. Za zmienku stoja aj vylepšené pozemné a námorné bitky.
Sid Meier’s Civilization VI
Po tom, čo sa štúdio Firaxis Games zameralo v roku 2014 na vesmírny život v titule Sid Meier’s Civilization: Beyond Earth, ktorý nezožal taký úspech ako piate pokračovanie, sa vývojári opäť vrátili do starých čias.
Jedna z novších hier v zozname prešla výraznou grafickou zmenou. Niektorí fanúšikovia neboli nadšení, no riskantný ťah sa ukázal ako krok dopredu.
Novinka sa môže pýšiť hlbokou hratelnosťou a obrovským množstvom obsahu na desiatky hodín už v základnej hre. Vylepšené boli aj niektoré elementárne mechanizmy a dôležité prvky hry.
Worms W.M.D
Značka Worms ani po rokoch existencie nevymrela a dokonca ani nezmenila vydavateľa. Štúdio Team 17 sa pokúsilo už pred viacerými rokmi zaujať hráčov 3D prostredím v titule Worms 3D a Mayhem. Nakoniec sa však opäť vrátilo do overeného dvojrozmerného sveta.
V novom Worms W.M.D vývojári vylepšili vizuál, rozlíšili ponuku zbraní o zopár vtipných a stacionárnych modelov. Nechýba ani režim pre viacerých hráčov na jednom počítači či prostredníctvom internetu. Z nepochopiteľného dôvodu, ale v hre nenájdete zaužívaný editor máp.
Shadow Tactics: Blades of the Shogun
Štúdio Mimimi Productions stojace za hrou Shadow Tactics sa nemôže pochváliť širokou paletou hier, no na druhej strane začalo veľmi dobre s budovaním mena.
Zaujímavá grafika nadobudajúca dojem detskej hry dokáže zaujať. Hra síce nepatrí medzi absolútnu špičku vo svojej kategórii, ale ponúka hráčom niečo iné, čo tu už dlho nebolo.
Vývojárom sa podarilo naozaj bravúrne spracovať prostredie historického Japonska, do ktorého sa je možné virtuálne preniesť aj vďaka japonskému dabingu postáv. Zážitok z hry môžu pokaziť len dlhšie nahrávanie na začiatkoch misií a časom vyššia náročnosť.
Heroes of Might and Magic III
Populárna značka medzi fanúšikmi fantasy sveta začala svoju púť už v roku 1995 titulom Heroes of Might and Magic: A Strategic Quest. Hneď o rok na to mali hráči možnosť si vyskúšať druhé pokračovanie, ale až rok 1999 priniesol doposiaľ podľa mnohých hráčov najlepšiu hru série.
Tretí diel sa nemôže pochváliť úžasnou grafikou či prepracovaným režimom pre viacerých hráčov, skôr starým dobrý štýlom, ktorý už len ťažko nájdete v nových tituloch.
Aj keď hra z 90 rokov má čaro, grafika minulého storočia už nie je príťažlivá. Preto si odporúčam pozrieť aj piaty diel so stále širokým výberom rás a možností.
Budeme radi za každý ďalší zaujímavý tip v komentároch, vďaka ktorému možno aj nám a aj ostatným čitateľom osviežite pamäť na už zabudnuté tituly.