- #Ekológia
- 3 min.
- 12.12.2016
Investori na čele s Billom Gatesom postavia proti klimatickej zmene kapitál
Už v novembri 2015 sa rozhodlo niekoľko miliardárov investovať do čistej energie z obnoviteľných zdrojov v rámci Energy Coalition. Na popud Billa Gatesa sa pridali napríklad spoluzakladateľ Facebooku Mark Zuckerber, šéf Amazonu Jeff Bezos, majiteľ skupiny Virgin Richard Branson, zakladateľ internetového obchodu Alibaba Jack Ma a ďalší.
Investície rizikového kapitálu do vývoja obnoviteľných zdrojov sú však problematické. Dôvod? Nejde o beh na krátke trate a výsledok je neistý. Podľa portálu QUARTZ rizikoví investori vložili v rokoch 2006 až 2011 do oblasti čistých energií viac ako 25 miliárd USD, pričom viac ako o polovicu peňazí prišli.
Inštitucionálne investície sú pritom v tejto oblasti obmedzené. Gates a jeho kolegovia investori to označujú za zlyhanie trhu, ktoré vo veľkej miere môžu vyriešiť dlhodobé súkromné investície.
Práve za týmto účelom založili fond Breakthrough Energy Ventures fund (BEV) s hodnotou viac ako 1 miliarda dolárov, ktorý začne financovať projekty od budúceho roku a pôsobiť by mal počas 20 ročného obdobia.
Cieľom fondu sú investície do komercializácie nových technológií, ktoré znižujú emisie skleníkových plynov, vrátane výroby a skladovania elektriny, dopravy, priemyselných procesov, poľnohospodárstva a zvyšovania energetickej účinnosti.
Gates uznáva, že investície do energetiky sú tvrdší biznis, ako investície do informačných technológií. Ale zároveň ide o obrovský trh. BEV odhaduje, že svetový trh s energiou dosahuje hodnotu 6 biliónov USD, pričom spotreba energie sa do roku 2040 zvýši o jednu tretinu.
Z hľadiska investorov BEV tak nejde o čistú „charitu“, ale o investíciu s dlhodobou návratnosťou.
Fond nebude investorom účtovať správne poplatky a mal by dočasne sídliť v centre amerického rizikového kapitálu v kalifornskom Menlo Park. Očakáva sa, že počiatočný kapitál sa podarí zvýšiť s príchodom ďalších investorov.
Bill Gates je optimista (sám chce do fondu vložiť miliardu USD) a verí, že sa do 15-tich rokov podarí nájsť prelomové riešenia, ktoré sprístupnia lacnú, čistú energiu aj chudobnejším krajinám. Urobí ich to energeticky nezávislými od dodávateľov fosílnych palív a naštartuje to ich ekonomický rozvoj.
Z cenovo výhodnej energie a čistého životného prostredia však budú profitovať aj priemyselne vyspelé krajiny.