Bavorská automobilka vyrobí denne v 31 fabrikách BMW Group po celom svete 9 000 vozidiel a dodá na konkrétne miesto až 30 miliónov dielov. Logistika takýchto rozmerov vyžaduje obrovskú precíznosť a nezaobíde sa bez nasadzovania najnovších technológií.
Za týmto účelom BMW Group testuje široké spektrum najrôznejších technológií a inovácií od okuliarov s rozšírenou realitou, cez autonómne dopravné systémy, až po nákladné elektromobily.
Autonómne vozidlá vo fabrikách
Vo fabrike v meste Wackersdorf už zabezpečuje logistickú dopravu dielov flotila desiatich autonómne jazdiacich inteligentných robotov s označením Smart Transport Robots – STR.
BMW Group spustila tento projekt v spolupráci s dortmundským inštitútom pre výskum logistiky Fraunhofer Institut IML.
Vozidlá poháňajú použité batérie z BMW i3, nepotrebujú navigačné indukčné cievky zabudované v podlahe a pohybujú sa úplne samostatne, pričom odvezú kontajnery s hmotnosťou až 500 kg. STR využívajú na určovanie svojej polohy a smeru výpočet vzdialenosti k najbližšiemu bezdrôtovému vysielaču.
Po piatich mesiacoch využívania prototypov sa projekt presunie do predsériovej produkcie a desiatka STR prejde do každodennej prevádzky. V ďalšej fáze vývoja pribudne presnejší navigačný systém založený na 3D kamere.
Vo fabrike BMW Group v meste Dingolfing sa v podobe pilotného projektu zas využívajú autonómne ťažné súpravy vozíkov. Ťažné súpravy s automatickou navigáciou sa využívajú na nahradenie logistiky potrebnej pri montáži, zvlášť medzi jednotlivými skladmi a montážnou linkou.
Na samostatnú navigáciu využívajú informácie získané z laserových signálov. Pri vyhodnocovaní ich odrazov si ťažné súpravy vytvárajú aktuálny digitálny 2D obraz priestoru, ktorý im umožňuje pohyb po montážnych halách a logistických skladoch.
Rozšírená realita nielen pre zábavu
Digitálne okuliare s rozšírenou realitou a logistika v BMW idú dokopy. Zamestnancom logistiky pomáhajú pri vyskladňovaní dielov, keď dokážu signalizovať, kde nájde správnu súčiastku a kam ju treba umiestniť. Súčiastka sa pri vyskladnení vizuálne nahrá do okuliarov a zároveň prejde optickou kontrolou kvality.
Funguje to tak, že sa obrazová informácia na pozadí porovná s existujúcou databázou a systém dokáže v okamihu analyzovať kvalitu súčiastky. Do hry tu vstupuje aj umelá inteligencia, ktorá pomocou digitálnych okuliarov dokáže odhaliť viacero druhov nezrovnalostí súčasne.