Umelá inteligencia začína byť témou, ktorá, či chceme, alebo nie, v krátkodobom horizonte zasiahne a zmení náš život. Túto, doslova, hru s ohňom chcú ovládnuť mnohí. Aj z dôvodu, že sa umelá inteligencia (v angličtine označovaná skratkou AI z artificial intelligence) môže stať cennou a žiadanou komoditou.
Nie je síce zatiaľ jasné, či má byť táto komodita tovarom, alebo by mala byť na základe konsenzu zdarma prístupná každému, tak ako je dnes so vzduchom.
„Zlatá baňa“, či prameň pre všetkých?
Príde vám to divné? Dosť možné, že áno, veď z takej vody, ktorú príroda prostredníctvom dažďa, riek, jazier a prameňov tiež nadelila všetkým bytostiam, sme už obchodnú komoditu vytvorili. A nie hocijakú.
https://www.youtube.com/watch?v=RrXS24CDqc4
Napriek tomu je možné, že s umelou inteligenciou to dopadne inak a bude voľne šírená a dostupná bezplatne, tak ako OS Linux, či freeware. Každopádne Elon Musk a ďalší zakladatelia organizácie OpenAI sú presvedčení, že tomu tak má byť.
Krédom neziskovky OpenAI je rozvinúť digitálnu inteligenciu takým smerom, ktorý bude najlepšie slúžiť ľudstvu ako celku, bez starosti o finančnú návratnosť. Na svoju činnosť už získala miliardu dolárov a významné talenty z prostredia firiem ako Google a Facebook.
OpenAI chce vyvíjať bezpečnú umelú inteligenciu, ktorá bude v prvej rade prospešná ľuďom v ich každodennom živote. Preto je jedným z prvých jej cieľov vývoj inteligentného domáceho robota, ktorý nielen dokáže vykonávať množstvo potrebných prác – od žehlenia, po upratovanie, ale stane sa aj inteligentným spoločníkom.
Ten obrázok dávno poznáme z diel sci-fi. Patenty a know-how chce však OpenAI otvoriť a sprístupniť všetkým záujemcom. Je to dobrý krok nielen preto, že zabráni, aby sa z umelej inteligencie stal exkluzívny produkt pre bohatých. Open source programy zároveň môžu pritiahnuť mnoho vývojárov a zároveň zvýšiť úroveň jej bezpečnosti.
Aby sa však podarilo úspešne rozvinúť systémy na báze neurónových sietí so schopnosťou hĺbkového učenia, nestačí mať len dobrú vôľu a získať pár talentovaných programátorov od konkurencie.
Potrebný je aj extrémne výkonný hardvér a mohutná výpočtová kapacita. Takýmito prostriedkami disponuje Google, aj Facebook, nie však OpenAI. Spolupredsedovia OpenAI Sam Altman a Elon Musk však našli riešenie tohto problému.
Azúrová obloha
OpenAI podpísala dohodu s Microsoftom o spustení väčšiny svojich rozsiahlych experimentov na jeho najsilnejšej cloudovej službe Azure.
OpenAI bude používať Azure pre svoje experimenty s hlbokým strojovým učením a umelou inteligenciou a Microsoft bude spolupracovať na výskume a tvorbe nových nástrojov a technológií.
https://www.youtube.com/watch?v=J7_RDJtkBZ0
OpenAI je testerom služby Microsoftu Azure N-Series Virtual Machines, ktorá bude bežne dostupná od decembra. Služby cloud computingu, ktoré sú postavené na grafických procesoroch Nvidia, sú určené pre náročné výpočtové operácie, vrátane hlbokého učenia a rôznych simulácií.
OpenAI na svojom blogu uviedla, že v nasledujúcich mesiacoch bude využívať tisíce, ba aj desaťtisíce takýchto strojov. Cieľom je jednak zvýšiť počet experimentov, jednak vytvárať omnoho väčšie a komplexnejšie modely.